Лента новостей
Выбрать все
Фильтровать тематики Выбрать
25 Мая
Лента новостей
Выбрать все
Фильтровать тематики Выбрать
25 Мая

Василь Вовк: Я казав Захарченку, що в нас за утримання заручника – 15 років, у Росії – довічне

22.04.2015, 09:30 Татьяна Бодня, АСН Печать
Василь Вовк: Я казав Захарченку, що в нас за утримання заручника – 15 років, у Росії – довічне

Війна, яку у нас досі називають Антитерористичною операцією, - це не лише втрати, біль і сльози, а ще й неприхований цинізм. Бо ж тоді, коли одні жертвують своїм здоров’ям і навіть життям, щоб відстояти територіальну цілісність рідної землі, інші - піаряться, розважаються і навіть, що особливо боляче, заробляють на людській біді чималі гроші. Про те, як ділки від війни намагаються нині збагатитися на військових діях на Донбасі, як складається доля бранців, захоплених терористами, про можливість звільнення Надії Савченко та багато іншого «Аналітичній службі новин» (АСН) в ексклюзивному інтерв’ю розповів начальник Головного слідчого управління Служби безпеки України генерал-майор Василь Вовк.    

- Василю Васильовичу, чому досі не спрацювала формула обміну полонених «всіх на всіх». Адже на перемовинах у Мінську неодноразово обговорювався саме такий варіант. Яких заходів вживається, щоб вирішити питання щодо їхнього повернення додому?

- Я не визнаю в цій ситуації слова «полонені», адже це відповідний статус, передбачений Женевською конвенцією у разі ведення воєнних дій. Там прописано певні правила щодо поводження з полоненими, умов їхнього утримання. Про які конвенції і статуси може йтися, коли наших хлопців беруть у заручники, викрадають, тримають у нелюдських умовах? Я вже не кажу про злочини міжнародного характеру: знущання, тортури, вигнання на рабські роботи. 

Ще із середини минулого року почали захоплювати блокпости, з поля бою забирали поранених, тих, хто не міг нікуди піти, перебував в оточенні. Їх утримували в підвалах Донецького управління СБУ, конюшнях, казармах, гаражах. Забирали захоплених заручників додому, де поводилися з ними, як із рабами.

Всі ці дії підпадають під кілька статей Кримінального кодексу:146-у, 147-у й 148-у. Тобто незаконне позбавлення волі, викрадання людей, утримування у заручниках. І люди, які це роблять, злочинці. Але представники так званих «ЛНР» і «ДНР» проконсультувалися з російськими правниками й наполягають саме на такому визначенні: полонені з обох сторін. Тим самим вони хочуть підвищити статус своїх і принизити наших. Хоч у нас немає ніяких полонених. Є лише підозрювані у злочинах, які утримуються в СІЗО, або ті, хто вже засуджений. Зазвичай за безпосередню участь у терористичній діяльності або надання терористам допомоги.

Я був присутній на всіх мінських зустрічах і завжди казав: «Жодних умов, ви вчинили злочини, віддайте наших людей, ви їх тримаєте незаконно». Так само я не визнаю слова «обмін». Ми не проводимо торговельно-грошових операцій. А робимо все можливе, щоб повернути наших людей, яких незаконно позбавили волі.

- Як би ви це не називали, ситуація, на жаль, зводиться до певних торгів. І першу скрипку на цих торгах відіграє протилежна сторона, диктуючи умови та розповідаючи по російському телебаченню, що саме Україна порушує домовленості. Скільки людей уже вдалося визволити і що за них просять терористи?

- Зазвичай гроші. Або намагаються заробити іншим способом, не напряму. Наприклад, наполягають, щоб ми відпустили кримінальних злочинців, які взагалі не мають відношення ні до Донецька, ні до Луганська. Так, один із них відбуває покарання в одній з колоній. Це - злодій у законі. Йому дали 15 років за подвійне вбивство. Він навіть ніколи не був у Донецьку, не знає, що таке тероризм чи сепаратизм. Ще один сидить у Львові. Вбив цілу сім’ю. Зараз хочуть на обмін ще одного злочинця, який не просто вбив родину, а відрізав людям голови. Хто нас зрозуміє, якщо ми випускатимемо таких злочинців?

Ми спочатку притягували до відповідальності всіх, хто займався сепаратизмом. Передусім ідеться про заклики до порушення територіальної цілісності України. І віддавали їм саме такий контингент. Але, що важливо, ці їм не потрібні. Хочуть тих, хто вбивав людей. А коли ми не погоджуємося на подібний обмін, виходять на російські канали й кажуть, що це українці затримують процес.

Коли у вересні за дорученням Президента при СБУ було створено Центр, який надає допомогу із визволення людей, що потрапили у заручники, ми зібрали перші списки, і почалася копітка робота. Я приїхав у Мінськ зі списком, у якому було майже дві тисячі осіб, і кажу: «Давайте всіх на всіх. Повідомте, хто у вас є, кого немає». Відповідають, що є лише тисяча осіб, місце перебування яких достеменно відоме. Решту потрібно шукати. А робити це непросто, адже там хазяйнують понад десяток командирів так званих вільних козаків, вони нікому не підпорядковуються і роблять що хочуть.

Там про юриспруденцію навіть не йдеться. Це - територія України, що визнає навіть Російська Федерація. Але дію українських законів на тій території, так би мовити, тимчасово зупинено. Там фактично немає законів – є порядки, встановлені місцевими бандюками. Починаючи від тих, яких нібито вибрали, й закінчуючи тими, які мають свої бандформування і нікому не підпорядковуються. Там є «сепаратисти у сепаратистів». Такий собі Мозговий заявив про створення Горлівської республіки.

Вони там ведуть слідство, придумують власні кодекси «ДНР» і «ЛНР»…

- І що, з кожним таким місцевим бандитом треба окремо домовлятися?

- Проблема в тому, як на них вийти. Намагаємося це робити через волонтерів.

- Волонтери в інтерв’ю часто підкреслюють, що немає загальної статистики і СБУ навіть не відстежує, скільки людей нині примусово утримують на територіях, підконтрольних терористам. Це правда?

- Ми все відстежуємо і співпрацюємо з волонтерами. Адже серед них справді є люди, які допомагають за покликом серця. Такі люди зазвичай у телевізорах не світяться, однак трапляються й такі, хто прийшов на цьому максимально пропіаритися, щоб із часом отримати змогу кудись балотуватися. 

У Мінську відчував велику підтримку Леоніда Кучми та представника ОБСЄ Хайді Тальявіні. Про Кучму не дуже популярно говорити позитивно, але він відіграє важливу роль у цих перемовинах, відстоюючи проукраїнську позицію. До нього та сторона прислуховується і не веде себе нахабно.

- Заручників обмінюють на бойовиків. Чи були випадки, коли під час звільнення певних осіб доводилося обирати між службовим обов’язком і власним сумлінням?

- Службою безпеки України був затриманий один із так званих міністрів «ДНР» Баранов. Потім його відпустили заради двох наших офіцерів. Змінили запобіжний захід. Та через два дні він не з’явився на допит – і ми оголосили його в розшук. Ось чому я кажу, що це операція зі звільнення наших заручників, а не обмін. Ми йдемо на юридичні тонкощі, враховуючи потребу у визволенні наших дітей, батьків, братів, сестер. За великим рахунком – ідемо на компроміс з «юридичною» совістю, але не з людською.

- Знайомі звертаються з проханням допомогти?

- Моя сусідка зателефонувала, коли я був на зустрічі в Мінську. Це було неочікувано. Я дав трубку Захарченку, щоб вона сама йому розповіла про чоловіка, якого ув’язнили терористи. Захарченко тут же представився як президент «ДНР» і пообіцяв: «Прилечу у Донецьк, почекайте два дні – й він буде вдома». Звільнили його аж через два місяці. Так що бачите, як виходить: якщо Вовк попросив, триматимуть до останнього або вимагатимуть по сто чоловік за одного.

Передбачаю, що є багато питань, які вирішуються за гроші. Але це роблять родичі – й заборонити їм ми не можемо. Якщо в мене якийсь батько спитає: «Василю Васильовичу, ти можеш дати слово, що завтра звільниш мого сина?», я можу лише запевнити, що робитиму для цього все можливе, але жодних гарантій не дам. На що почую: «А мені пообіцяли його завтра звільнити за гроші. Не лізь туди і не заважай. Інакше саме ти нестимеш моральну відповідальність за наслідки».

- У середньому який викуп вимагають за людину?

- Ціни називають різні: від 2 тисяч гривень до 10 тисяч доларів.

- Від чого це залежить?

- Від так званого статусу. Україна – велика країна, але коли йдеться про життя і смерть, можна дізнатися все. Наприклад, у кого в сім’ї які статки, які родичі. Один козак тримав 5 хлопців. Як вони розповідали, просив 2 тисячі за п’ятьох. Для бізнесмена середньої руки то невеликі гроші.

Буває, що просять за відомого бійця 50 тисяч доларів. А деякі хочуть 700 гривень. Але щоб їм ці кошти обов’язково на картку перерахувати. Серед них багато шахраїв.

- Можливо, в таких випадках варто попередити батьків, що їх хочуть ошукати?

- Ми попереджаємо. Я кажу батькам: «Давайте ми того шахрая спіймаємо на гарячому». А вони мені у відповідь: «А раптом він справді може за 700 гривень це зробити? Не заважай…» Як переступити батькам ту останню надію? Межа між юриспруденцією і стосунками між людьми надзвичайно тонка.

- Що перемагає частіше? Для вас особисто?

- Я апріорі не знаю, це шахрай чи ні. Що мені сказати матері чи батькові? Не несіть? Кажу: думаю, що гроші пропадуть, але вам вирішувати, що робити. Багато хто підсвідомо розуміє, що дзвонив шахрай, але все одно переказують ці гроші, бо бояться втратити шанс.

Однак ми намагаємось виявляти таких шахраїв та виводити їх на чисту воду.

- А ви завжди кажете батьками правду чи розбавляєте співчуттям?

- Я не приховую номера свого телефону. Тож зазвичай щодня отримую по 10-15 дзвінків від батьків, дружин, родичів заручників. Береш трубку, а там починають говорити про те, що ми заслали на Донбас дітей, не рятуємо їх, тому нехай і нашим сім’ям буде погано. А я не кидаю трубки, слухаю. І після всіх цих прокльонів співрозмовник каже: «Ви ще мене слухаєте? Вибачте, будь ласка. Знаю, що ви займаєтеся визволенням наших хлопців, але треба було комусь виговоритися». Відповідаю: «Я вас розумію. Повірте, ми робимо все, що можемо».

Є два варіанти звільнення. Один із них - силовий. Він нині відкидається. Інший - переговорний. А з ким там розмовляти? Та ми намагаємося це робити. Хоч процес справді непростий, однаково повертаємо наших хлопців додому.

- Скільки їх ще там залишилося?

- За нашими даними, 397 осіб. Звільнено 2586. І робота не припиняється ні на мить. Торік у вересні до мене приїжджав батько з Одеси, військовий офіцер. У нього син, також офіцер, був у заручниках. Ще з одним моїм земляком. Просили першими звільнити саме їхніх дітей. Я пояснюю, що не віддаю нікому жодних переваг, тут немає списку чи алфавітного порядку...

- Скільки в середньому тримають хлопців?

- По-різному. Якось дзвонили мені дві жінки з Херсона, розповіли про п’ятьох хлопців, яких в одному з містечок Луганської області сім місяців тримав козак. Зараз вони вже звільнені.  

- Правда, що наших військових вивозять у Росію?

- За даними МЗС, в Росії приблизно 30 осіб перебувають під слідством. Правильно чи ні, за фальсифікованими справами чи ні, у цьому вже будемо розбиратися пізніше.

- А в чому звинувачують?

- Статті різні. Наприклад, військовослужбовця зі Львова звинувачують у контрабанді літаків-безпілотників.

- Надю Савченко, яка перебуває в Росії під слідством, також називають полоненою. І говорять про її можливий обмін. Як думаєте, росіяни її віддадуть?

- Я не можу коментувати її справу як юрист, не маю перед собою матеріалів. Але скажу єдине: російські адвокати зацікавлені в тому, щоб Надя просиділа там якомога довше. Піар, на жаль, важливіший за її долю. Ви вірите в те, що російські адвокати зацікавлені у захисті нашої громадянки, якій приписують убивство двох російських журналістів? У Росії адвокат не може працювати проти системи й захищати Надю на повну силу. Він може говорити про це, заявляти, що його викликають на допит. І його й справді викличуть, але тільки для того, щоб показати, як він її захищає, що у них там демократія. Жити там і говорити позитивно вголос про Україну неможливо. Але це для них піар. Як і для декого з політиків і громадських діячів, які лише піаряться на закликах про її звільнення. І що ці заклики дадуть? Плювати Путін на них хотів. Вони її засудять. До цього ведуть.

- Якщо все так безперспективно, що тоді взагалі можна зробити?

- Надя може сказати, що не даватиме показання, нехай її справу відправляють до суду. Сказати, що вона погоджується на спрощену процедуру. Нехай не Надя, ми так скажемо.

- Який термін їй загрожує?

Надю так не відпустять. Це родзинка – у тій глобальній справі, яка порушена російською стороною проти нас. Надя у них єдина арештована, яку вони можуть пред’явити світу. 

- Десять-п'ятнадцять років. Надю так не відпустять. Це родзинка – у тій глобальній справі, яка порушена російською стороною проти нас. Надя у них єдина арештована, яку вони можуть пред’явити світу.

Вони її засудять. І щойно це станеться, міжнародна спільнота, Президент України звертаються до Путіна, щоб Савченко передали в Україну відбувати покарання.

- Так можна?

- Звичайно! Є угоди про передачу на відбування покарання, і вони досі діють у відносинах між Росією й Україною. Я думаю, що Путін на це піде, щоб згладити ситуацію. Ця схема дає змогу Росії зберегти обличчя.

- Якщо погодяться, що далі?

- Ми переводимо її в СІЗО й запускаємо процедуру помилування.

- Але ж так ми визнаємо, що вона засуджена законно?

- Так вона буде вдома і ми збережемо її життя. Коли першочергове завдання буде виконано, можна доводити, що її справа сфальшована, розбивати її. Нехай тоді адвокати і попрацюють.

Якщо ж головне питання – політичний піар, нехай ті, хто цього прагне, чесно скажуть: «Надю, ти посидь для того, щоб ми могли виграти найближчі вибори, а натомість тобі передачі возитимемо».

Росія ніколи не визнає її невинною і не закриє цієї справи. Інформаційна пропаганда, яка працює в цій країні, переконала більшість росіян, що Надя – винна. А за такою схемою є шанс її повернути. Бо Росія розуміє, що повноцінних доказів у них немає. Є лише показання нібито свідків, які вони обов’язково використають.

- А як бути з Олегом Сенцовим?

- Я думаю, щодо Сенцова теж можна було б цю процедуру запустити.

- Василю Васильовичу, як, на ваш погляд, чому ми програємо інформаційну війну, коли йдеться про події на Донбасі та резонансні справи?

Коли настане час і Росії потрібно буде перед міжнародною спільнотою зіграти певну роль, вона без жалю саджатиме за грати таких, як Захарченко. 

- На жаль, є фейкові журналісти, які лізуть туди, де не повинні бути, які хочуть зайняти нішу, котра не для них. Так само багато адвокатів, далеких від юриспруденції. Якого злочинця не спіймаєш, у кожного посвідчення адвоката.

Немає системності, солідарності журналістів у хорошому сенсі цього слова. Це моя думка. Я з дуже великою повагою ставлюся до всіх журналістів, але є й ті, хто нівелює хорошу роботу більшості.

Журналістська робота важлива, її не можна недооцінювати. Я розповів, що терорист на прізвисько Батон проводить над людьми «медичні експерименти з хірургічним втручанням». А експеримент полягав у тому, що він відрізав палець, поклав його в банку і спостерігав, що з ним буде через дві доби.

Журналісти вихватили це і максимально поширили, тому що постійно шукають щось нове. Наскільки нам стало відомо, після того як у ЗМІ з’явилася ця інформація, Батона вивезли з Донецька в невідомому напрямку. Захарченко дав команду його розстріляти.

До речі, я казав Захарченку на перемовинах у Мінську, щоб він не забував, що у нас за утримання заручника передбачено 15 років ув’язнення, в Росії – довічне. Коли настане час і Росії потрібно буде перед міжнародною спільнотою зіграти певну роль, вона без жалю саджатиме за грати таких, як Захарченко.

- Чи знаєте ви про нову забавку, яка останнім часом популярна у мажорів: їздити на екскурсію до Донецького аеропорту?

- Знаю, і не тільки у мажорів така забавка. На жаль.

- Хто ще ці люди?

- Не буду зараз називати їхніх прізвищ. Натомість наведу невеличкий приклад із власного життя. Я з Вінниці починав працювати, і до нас начальник слідства приїхав із Києва. Він родом був, як і я, із села. Щоб не вживати ненормативної лексики, він казав: «Я фуєю». Я від цих «екскурсій» також фуєю.

- Василю Васильовичу, коли все скінчиться і в країні буде справжній мир?

- Якщо вам хтось на це запитання відповість, я цю людину не зможу поважати як службову особу. Я сподіваюся, що це буде найближчим часом. Але ми розуміємо неадекватність російської сторони. Тому щось прогнозувати складно.

- Чи збирає Служба безпеки докази нелюдського поводження з полоненими та мирним населенням  у Луганській і Донецькій областях, щоб у подальшому передати їх до Міжнародного суду в Гаазі?

- Так, таке провадження нами розслідується. У цій справі вже допитано 600 потерпілих. Крім того, відкрито провадження зі створення терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР». Є також справа «Російський слід», за якою допитаний Симоненко.

Комуністична партія, її лідери, активні члени своєю минулою діяльністю вже довели, що вони не мають права називатися людською партією. Та вони й далі демонструють антиукраїнську позицію. Натомість лідери могли б звернутися до своїх соратників і симпатиків, щоб сказати: «Давайте об’єднаємося навколо ненависної нам влади, яку ми не визнаємо, щоб разом врятувати країну. А після перемоги у війні ми з ними розійдемося і будемо їх критикувати нещадно, боротися проти них». Проте вони починають підігравати агресору, всіляко лаючи чинну владу.

- І що плануєте робити? Усіх пересаджати? Як це сприйматиме міжнародна спільнота? Адже у комуністів є симпатики в інших країнах.

- Нам часто закидають, що ми нічого не робимо, коли йдеться про комуністів. Приміром чуємо заклики: «Повісити, розстріляти!» Але так не можна - ми живемо у правовій державі. Щоб підвести їхню антиукраїнську діяльність під Кримінальний кодекс, потрібно кожну букву перевірити, провести відповідні експертизи.

- А що буде із Симоненком?  

- Ми ще будемо з ним працювати. Допитувати його, зараз підійдуть експертизи. Але щоб затримати і вручити йому підозру, я, як ви правильно сказали, повинен витримати критику і аналіз усього світу.

А щоб іти до Міжнародного суду, нам потрібно нині чітко дотримуватися процесуальних норм.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции


По теме
Общество Крымскотатарский Майдан 19 Мая
07:33

Крымскотатарский Майдан

Крымскотатарский Майдан В центре Киева – желто-синие флаги: украинские и крымскотатарские. В день 72-й годовщины депортации крымских татар на Майдан Независимости пришли сотни людей, чтобы почтить память погибших. 18 мая 1944 года на рассвете в дома крымских татар по всему Крыму постучали солдаты. На сборы дали пятнадцать минут, а после посадили в товарные вагоны и отправили в Среднюю Азию. По разным подсчетам, депортировано было около 200 тысяч человек, 30 тысяч из них погибли в дороге или в течение первого года ссылки. И лишь спустя 45 лет депортация была осуждена и признана незаконной, а коренному народу Крыма было разрешено вернуться на родину. Сегодня в Киеве те, чьи родственники вынуждены были покинуть свои дома более 70 лет назад, и те, кому пришлось уехать после аннексии 2014-го. Они держат в руках плакаты: «Вечная память жертвам геноцида крымскотатарского народа!», «Помним! Не позволим никому и никогда забыть!», «Президент Украины! От слов - к делу! Где конкретные действия по деоккупации Крыма?». В начале митинга – гимн Украины и гимн крымских татар. Далее – выступление представителей Меджлиса и священнослужителей. Первым к микрофону подходит муфтий исламского центра Аджи Сейран Ариф. Читает короткую молитву в память жертв депортации и «всех погибших от двух тиранов». Муфтия сменяет православный священник – архиепископ Климент. У него оккупационные власти забрали принадлежащий УПЦ Киевского патриархата Кафедральный собор Владимира и Ольги в Симферополе. Рефат Чубаров сегодня говорил не от своего имени, а от имени своего заместителя, находящегося более года в застенках ФСБ в Крыму, Ахтема Чийгоза. «На долю нашего народа выпало много испытаний, и мы с честью их проходили. Нас не сломать тюрьмами и лагерями, не запугать обысками и арестом, не обмануть с помощью марионеток. Крым больше никогда не будет без крымских татар», - сказал Чийгоз в своем письме. «Надо было, чтобы началась война, чтобы Россия, грязная страна, напала на нас, надо было потерять Крым, чтобы мы, украинское общество, собрались вместе. Жаль, что этого не случилось раньше. Но у нас, мусульман, говорят, что через испытания происходит очищение», - сказал на Майдане Рефат Чубаров.
Общество Чернобыльская трагедия: взгляд художника 27 Апреля
16:25

Чернобыльская трагедия: взгляд художника

Чернобыльская трагедия: взгляд художника К 30-й годовщине Чернобыльской катастрофы в «Мистецькому арсеналі» открылся международный арт-проект Clouded Lands. Несколько художников, людей из разных стран, объединила в одну выставку одна тема – катастрофа на атомной станции и процесс потребления пищи. Вот в зале с высоким потолком – ядерный взрыв из черной сладкой ваты. На столбе написано: «Попробуй меня!» Перед нами инсталляция «Черное облако» Симоне Маттар. Она говорит, что ее работа вызывает ощущение чего-то привычного и знакомого, а черная туча – соединение хмурого и сладкого. Художница спрашивает: «Посмеете ли вы ее попробовать перед тем как она прольется на вас дождем?» «Субстанция» - работа Зинаиды Лихачевой. В колбах: кровь – персонификация жизни, молоко – символ первой еды и возрождения, пепел – тленность всего земного. По замыслу автора, постоянное взаимодействие этих символов точнее всего отображает то, что случилось на Чернобыльской АЭС. «Иконография радиоактивности». Это одна работа из серии рентгенографических изображений еды, которая была выращена недалеко от зоны отчуждения. Художники хотели показать: вкусная еда может быть опасной для человеческого организма. А это инсталляция из металла, пластика и растений – «Чорный дождь» Владислава Новаковского. Она говорит о том, что отсутствие человека дает позитивный эффект для природы в зоне отчуждения. Цвета выставки – преимущественно серые и черные. Здесь есть и фото, и скульптуры, и текстильные работы. Кроме основной части проекта существует и вспомогательный – эдакая выставка в выставке. Серьезная, этнографическая. Называется «Прекрасный Чернобыль». На ней представлены сотни фотографий людей, вернувшихся в зону отчуждения после отселения, этнографов, предметов быта. «Чернобыльская катастрофа повлияла не только на Украину, но и на весь мир. Поэтому мы бы хотели показать нашу выставку не только здесь, но и в Европе. Это важно, потому что люди стали забывать, что такое авария на ЧАЭС, а мы бы хотели обратить внимание в наши нестабильные времена на использование энергии и еды, чтобы люди помнили, какими могут быть влияние и последствия в случае аварии. Все думают, что это советская проблема, но даже в Финляндии до сих пор сохраняются загрязненные радиацией зоны», - говорит участник выставки Эрнан Баррос. И над этим в Европе вскоре подумают - выставка, как того хочет Баррос, побывает в Минске, Берлине, Осло, Риме, Мадриде, а финиширует в апреле следующего года в Лондоне.
Политика Панамские офшоры (римейк) 11 Мая
20:37

Панамские офшоры (римейк)

Панамские офшоры (римейк) В Верховной Раде требуют создать Временную следственную комиссию по офшорам. Эта тема взорвалась после обнародования информации о том, что многие отечественные власть имущие не гнушаются такими схемами сокрытия доходов и уклонения от уплаты налогов в Украине. Тема ВСК отстаивается громко и ярко. Но какова цель? Ведь таких комиссий в Раде создавалось немало. Но работа ни одной из них не закончилась увольнениями, судами или приговорами. Наоборот, в парламенте ходят старые шутки: «Хочешь заговорить и похоронить вопрос - создай по нему ВСК» или «Все пиар, кроме некролога». Деньги на кассу Олег ЛяшкоОднако лидер Радикальной партии Олег Ляшко утверждает, что на этот раз все иначе. Офшорный скандал с участием украинских власть предержащих заговорить не удастся. Радикалы же обещают блокировать работу парламента, пока не появится Временная следственная комиссия по офшорам Президента Петра Порошенко, председателя НБУ Валерии Гонтаревой, министра финансов Александра Данилюка (проект постановления об увольнении которого уже зарегистрирован в ВР). «Ключевое, чтобы «бабки» вернули - те, которые украли. И заплатили налоги. По оценкам экспертов, более 100 млрд долларов вывели из Украины. Налоги должны составлять 15% от этой суммы. Не исключаю, что власти будут пытаться дискредитировать работу комиссии. Направить ее в другое русло. Мы уже слышим заявления, что, мол, надо расследовать деятельность всех (в БПП заявили, что такая ВСК должна расследовать все случаи использования офшоров за всю историю нашей страны с 1991 года. - Авт.). Так они намекают на депутатов от оппозиции. Мы не возражаем. Но оппозиция коррупцией не занимается. Коррупцией занимается власть», - убеждает Ляшко. Главный радикал уверяет, что тема офшоров не является ширмой, цель которой - прикрыть другие вопросы. Например, кадровые: назначение генпрокурора и проведение ротации в ЦИК. «Мы не дали давить кнопки, провести закон под Юрия Луценко. Принятие закона под одного человека возможно разве что в азиатских деспотиях, а не в Европе. Известно, что они и дальше будут протаскивать его - не столько, чтобы дать человеку без юридического образования возможность стать генпрокурором, сколько чтобы Президенту Порошенко позволить управлять прокуратурой», - сказал он. Светлый путь Игорь ЛуценкоНа создании ВСК настаивает и «Батькивщина». Юлия Тимошенко во вторник, 10 мая, во время заседания согласительного совета ВР заявила, что комиссия должна изучить факты возможной причастности окружения Президента Украины Петра Порошенко к офшору, который покупал топливо у российского «Газпрома». Член Комитета Верховной Рады по вопросам предотвращения и противодействия коррупции, народный депутат Украины от фракции ВО «Батькивщина» Игорь Луценко пояснил АСН, что такая ВСК может быть действенной, хоть и правда механизма привлечения к ответственности нет. «Но комиссия - это путь, чтобы засветить все документы, выстроить логические конструкции, доказывающие вину или невиновность людей, а потом это обнародовать. Проблема беззубости комиссии заключается, в частности, в блокировании работы ВСК, а также в препятствиях в получении информации: кто-то отказывается приходить на заседания комиссии, документы не предоставляются и т.п. На этом работа останавливается», - пояснил он. В то же время Луценко признал, что действительно, граждане в нашей стране не слишком беспокоятся по поводу коррупционных скандалов и не требуют наказания виновных, часто мирясь с этим, дескать, «что поделаешь, все такие». И это еще и культивируется. «У нас есть дефицит реализации информации о коррупции. Действительно, что с того, если все будут знать, что у Насирова (главы ГФС. - Авт.) есть дом в Лондоне, у Порошенко - офшоры. А что дальше? Ничего. Цинизация общества продолжается. Люди теряют веру», - сказал он. Добавив, что важно сформулировать очень четкие и уголовно перспективные обвинения с доказательствами. Сила действия Михаил ГоловкоПоддерживает идею создания ВСК также представитель ВО «Свобода» в парламенте, член Комитета Верховной Рады Украины по вопросам налоговой и таможенной политики, нардеп Михаил Головко. «Конечно, если бы у нас был закон о ВСК, которым следственным комиссиям расширили бы полномочия, дали право вытребовать все документы, решение было бы сильнее, позволило бы обратиться ВСК в прокуратуру, Антикоррупционное бюро. Пока ВСК по офшорам выглядит несколько бутафорски. Но даже если ее решение будет носить рекомендательный характер, это будет аргумент для того, чтобы требовать действенности от силовых структур», - отметил нардеп. Головко считает, что в любом случае результаты работы ВСК по офшорам чиновников в то время, когда страна находится в глубоком социальном, экономическом кризисе, заставит виновных ответить. «Есть счета. Есть средства. Это все можно посчитать. И теперь вопрос в том, способны ли мы преодолеть коррупцию? Или отечественная система работает так, что коррупцию можно только возглавить? Если второе - не стоит ждать качественных изменений. А уже сейчас 60% экономики в тени. 118 млрд долларов выведено в офшоры за десять лет, а за последний год - около 13 млрд долларов», - акцентировал он. Иллюзорный страх Итак, на первый взгляд кажется, что создание ВСК, если не поможет, то и не повредит. Хотя в идеале все виновные должны покаяться и вернуть деньги в Украину. А глава государства вспомнить, что есть статья 111 Конституции, в которой сказано: Президент Украины может быть отстранен от должности Верховной Радой Украины в порядке импичмента «в случае совершения им государственной измены или другого преступления» - и начать волноваться, а не готовят ли ему импичмент. К сожалению, это всего лишь иллюзия. Ведь ни один из предыдущих скандалов ничем не закончился. Стоит, например, вспомнить, как песочили на Комитете по противодействию коррупции правую руку Порошенко Игоря Кононенко, или же дело «бриллиантовых прокуроров», которое раскручивалось в прямом эфире. А о таком человеке, как Николай Гордиенко, вообще забыли, хотя бывший председатель Государственной финансовой инспекции еще в прошлом году обвинил правительство Арсения Яценюка в 3,5 млрд гривен коррупционного ущерба. Получается, чтобы забыли об этом офшорном скандале, надо только подождать нового: более интересного, яркого, а то еще и приперченного, к примеру интимом. Поэтому создания ВСК (что еще под большим вопросом) в парламенте никто из тех, у кого рыльце в пуху, на самом деле не боится. Почему о ней говорят? Причин несколько. Тема действительно благодатная и простая, поскольку выводить деньги в офшор как минимум нечестно по отношению к государству. К тому же это повод напомнить парламентской коалиции с БПП и НФ, что она - не настоящее устойчивое большинство. И в принятии решений ей нужно учитывать интересы и других. В противном случае кризис власти будет только усугубляться, а там уже и выборы не за горами. Поэтому продолжение следует.
Общество Столичная цветочная феерия 20 Апреля
18:52

Столичная цветочная феерия

Столичная цветочная феерия Почти в одночасье на Певческом поле в Киеве расцвели 250 тысяч тюльпанов всевозможных цветов и оттенков. Тут и традиционные красные, желтые, белые, и экзотические – оранжевые, лиловые, розовые. Бутоны не только разных цветов, но и форм. В «Киевзеленстрое» говорят, что выставку «Цветущие реки» подготовили так, чтобы все цветы раскрылись одновременно, к открытию – 20 апреля. Хотя есть и такие сорта тюльпанов, которые раскроются чуть позднее, ведь выставка должна длиться месяц. На центральной аллее – инсталляции. Над ними традиционно для подобных выставок цветов трудились работники коммунального предприятия в отдельных районах. Кто-то увлекся экотемой, кто-то пасхальной. «Но все отдельные композиции объединены между собой цветочной лентой так, что вырисовывается одна большая картина площадью 3500 квадратных метров», - говорят в «Киевзеленстрое». Первые посетители пришли с самого утра. Это в большинстве своем пенсионеры с внуками. Восхищаются, говорят, придут сюда еще и позднее, когда зацветут остальные тюльпаны.
marketgid
Новости партнеров
Loading...