counter


Переглядів: 1248


Генеральна прокуратура, Національне антикорупційне бюро та Національне агентство з питань запобігання корупції наввипередки рапортують про нескінченні затримання корупціонерів. Але все це "полювання" на хабарників нагадує більше спортивну риболовлю. Коли органи "міряються" величиною спійманої "риби", відпускаючи її або під заставу, або ж під підписку, що дає можливість поповнити лави  втікачів Клюєва - Онищенка - Чауса. Всі показові арешти з наступним "вмиванням рук" без будь-якої відповідальності одіозних політиків і суддів списуються на "прогалини" системи правосуддя.

Хто реально сидить?

Директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник впевнений: "Єдиним реальним заходом покарання корупціонерів у нашій країні залишається остракізм. Як в Стародавній Греції, коли політиків виганяли. Правда, в Україні вони тікають самі, адже на практиці система не в змозі посадити за корупцію. Оскільки сама система глибоко корумпована...».

На роботу Генеральної прокуратури виділяють все більше і більше коштів з бюджету (на 2016 рік виділено 3 млрд грн), але якщо оцінювати реальний результат її дій, віднісши вартість конфіскованого майна на користь українського бюджету, то його користь - нульова, вважає експерт.

У сухому залишку ми бачимо лише інформаційний шум і політичне напруження пристрастей як наслідок протистояння між Генпрокуратурою і НАБУ. А основні корупційні скандали як висіли в повітрі ще при Махніцькому та Пшонці, так і продовжують залишатися нерозкритими при Луценку, каже Руслан Бортник.   ТОП-20 корупції "по-українськи"

Отже, за словами Бортника, сумарний збиток від корупції для українського бюджету за 2014-2016 роки (без справи Януковича, а також офшорного скандалу та інших, що не піддаються експертній оцінці) становить понад 119 млрд грн. Експерти Українського інституту аналізу та менеджменту політики навіть підготували ТОП-20 цих корупційних діянь:

"Дорогий" Янукович і Ко: без суду, але зі слідством

1. На першому місці, за оцінками експертів, поза конкуренцією «невраховані» в загальній сумі збитків - кошти, вкрадені екс-президентом Януковичем. Правда, суми збитку змінюються від Генпрокурора до Генпрокурора. Нагадаємо, відразу після втечі Януковича з країни новий Генеральний прокурор України Махніцький в квітні 2014 року заявив, що той вкрав понад $100 млрд. Потім суму "скосили" вже до $20-30 млрд. А в червні 2016 року Державна служба фінансового моніторингу заявила про арешт 1,5 млрд, але вже гривень, наближених до Януковича компаній. Однак багато арештів були оскаржені в судах і скасовані.

У будь-якому випадку, будь то $1,5 млрд, на які розраховують за допомогою закону про спецконфіскацію або ж сумарно - $20 млрд - це віртуальні кошти, впевнений екс-заступник генпрокурора України Віталій Касько. "Той факт, що до бюджетів минулого року, а також цього і на 2017 рік закладали кошти від повернення коштів, вкрадених режимом Януковича, це не що інше, як популізм. Бо реально повернути ці кошти, навіть у разі заочного судового доведення, фактично неможливо. Механізму немає ", - запевняє Касько.

За його оцінками, враховуючи світову практику, повернення активів режиму Януковича в кращому випадку може зайняти 3 - 5 років.

"Але це не означає, що не виникає запитань до наших правоохоронних органів. Я не бачу їхньої активності в цьому питанні. Генпрокуратура не демонструє необхідних дій, починаючи з етапу збору доказів, закінчуючи передачею справ до судів. Тому на сьогодні жодне з кримінальних проваджень щодо списку санкцій людей Януковича, а це 22 особи, в суд для розгляду по суті так і не спрямоване", - підкреслив Касько.

Перша "п'ятірка": олігархи-депутати

2. На другому місці в корупційному рейтингу - "змова між Порошенком і Коломойським", збиток від якої оцінюється експертами в 16,4-26,1 млрд грн. 24 березня 2015 року Ігор Коломойський був відправлений у відставку з посади голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Ця відставка, як стверджують політологи, стала підсумком конфлікту, що виник через контроль над державними компаніями "Укрнафта" і "Укртранснафта", вплив на добровольчі батальйони і політичне життя країни. В результаті Коломойський заявив, що уклав з Президентом України угоду. На яких умовах це сталося і чого коштувало державі - невідомо, констатують в УІМП.  

3. Замикає "трійку" - діяльність екс-нардепа Миколи Мартиненка, збиток якої оцінюється в 2 млрд грн. Так, 22 грудня 2015 року Верховна Рада України позбавила повноважень народного депутата, одного з лідерів прем'єрської партії "Народний фронт" Миколу Мартиненка, підозрюваного прокуратурами Швейцарії і України в корупції. Серед можливих корупційних злочинів, зокрема, називалося отримання "відкатів" у розмірі 15-20% від контрактів "Енергоатому" і чеської "Шкоди" на поставку обладнання. Ефективне слідство не ведеться.  

4. Справа "Абромавічус - Кононенко" - збиток державі не менше 50 млрд грн. 3 лютого 2016 року міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромовічус подав у відставку і звинуватив народного депутата, одного з лідерів фракції БПП Ігоря Кононенка в спробі встановлення контролю над цілим переліком державних підприємств: «Укрхімтрансаміак», "Держзовнішінформ", порошкової металургії. Національне антикорупційне бюро під тиском громадськості початок розслідування, результати якого досі невідомі.

5. "Трансформатори Григоришина" - не менше 2 млрд грн збитків. Держава закупила трансформатори виробництва заводу "Запоріжтрансформатор" Костянтина Григоришина. Ціна виявилася вдвічі вищою за ринкову. Скандал ніхто не розслідує і досі.

6. Звинувачення екс-голови Державної фінансової інспекції Миколи Гордієнка і корупція Яценюка в 7,58 млрд грн. Освіжимо пам'ять, як Гордієнко свого часу заявив у Верховній Раді, що корупційні схеми Януковича - Азарова в Україні очолював тепер вже екс-прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.

7. "Яценюк - Мочанов". Збиток - 25,6 млрд грн. Відомий автогонщик і волонтер Мочанов звинуватив Яценюка в тому, що той заробив $1 млрд за час свого прем'єрства.

8. "Яценюк - Саакашвілі" - не менше 241,8 млн грн. Міхеїл Саакашвілі вимагав від прем'єр-міністра Арсенія Яценюка скасування грабіжницького контракту з «фірмою-прокладкою» на закупівлю газу Одеським припортовим заводом (ОПЗ), Саакашвілі звинувачує Яценюка в сприянні корупції. Справа не розслідується.

9. "Бочковський - Стоєцький, керівники ДСНС - десятки мільйонів гривень. За версією слідства, чиновники організували корупційну схему тендерної закупівлі паливно-мастильних матеріалів за завищеними цінами. Частина коштів компаній - переможців тендерів перераховувалася на особисті рахунки керівництва ДСНС, зареєстровані на Кіпрі і о. Джерсі.

10. "Яценюк - Мусій" - десятки мільйонів гривень. Арсеній Яценюк звинуватив керівництво Міністерства охорони здоров'я в невиконанні плану із закупівлі ліків.

11. Олексій Кривопішин - десятки мільйонів гривень. Керівник ПЗЗ Олексій Кривопішин нібито побудував спортклуб Olympic Village на бюджетні кошти.

12. Проект "Стіна", збиток - більше 180 млн грн. Влітку 2014 року Кабмін запропонував побудувати на кордоні з РФ захисні інженерні споруди. Проект передбачав встановлення протягом 5-6 місяців суцільного металевого паркану з високоміцної сталі з колючим дротом. Влітку 2016 року, через два роки, "стіною" виявилася загороджувальна сітка і неглибокий рів. САП відкрила кримінальну справу щодо корупційної складової при реалізації проекту "Стіна".

13. Офшорний скандал - сотні мільйонів доларів. 3 квітня 2016 року було оприлюднено витік 11 мільйонів секретних документів (т. зв. "Панамські документи"), які свідчать про те, що компанія Mossack Fonseca надавала допомогу клієнтам в незаконному переведенні великих грошових сум в офшори. Петро Порошенко, голова Мінфіну Олександр Данилюк, мер Одеси Геннадій Труханов, згідно з цими документами, володіють офшорними компаніями.  

«Чорна каса», втікачі Онищенко і Чаус

14. "Чорна каса" Партії регіонів, яка оцінюється в більш ніж $2 млрд. Наприкінці травня 2016 року була опублікована "чорна бухгалтерія" Партії регіонів, яка опинилася в руках у екс-заступника голови СБУ Віктора Трепака і Сергія Лещенка. Як випливає з документів, $ 66 млн було витрачено менше ніж за шість місяців 2012 року. У документах ПР засвітилися екс-міністри Кожара, Лукаш, член ЦВК Охендовський, заступник секретаря РНБО Сівкович, екс-депутат Юрій Костенко, політтехнологи Мустафін, Бондаренко, Грановський, партія "Свобода".

15. Справа нардепа Онищенка - не менше 3,6 млрд грн. Антикорупційна прокуратура України заявила, що проти Онищенко порушено справу за статтею "розкрадання держмайна в особливо великих розмірах". За даними правоохоронців, з січня 2013 року по січень 2016 року службові особи низки підприємств, зокрема компанія "Укргазвидобування", за сприяння Онищенка отримували державні кошти шляхом продажу газу внутрішнього видобутку за заниженою ціною. Ці дії завдали збитків державі на суму близько 120,5 мільйона доларів. Користуючись депутатською недоторканністю, Онищенко втік з країни, назвавши свою справу замовною. Онищенко хоче відстоювати свою невинуватість у судах Лондона

16. Справа мерів Бучі Анатолія Федорука та Ірпеня Володимира Карплюка, збиток оцінюється в сотні мільйонів грн. Головами цих міськрад, як заявляє ГПУ, було незаконно відчужено у держави 890 га земель лісогосподарського призначення, в результаті чого було втрачено сотні мільйонів гривень. За словами адвоката Карплюка і Федорука, проти його підзахисних навіть не заведено кримінальні справи. Станом на 12 вересня ГПУ так і не вручила підозри Карплюку і Федоруку.

17. Справа судді Чауса - понад 400 млн грн. Детективи НАБУ спільно з прокурорами САП 9 серпня затримали на хабарі суддю Дніпровського районного суду м. Києва Миколу Чауса. Виявилося, що служитель Феміди зберігав незаконно отримані 150 тисяч доларів США в трилітровій банці. Оскільки Верховна Рада перебувала на канікулах, правоохоронці не змогли затримати суддю і притягнути його до відповідальності. В результаті Чаус зник за кордоном.

18. "Справа на 140 гектарів", збиток від якої оцінюється в сотні мільйонів грн. У вересні 2014 року журналісти з програми "Наші гроші" опублікували розслідування, в якому говорилося про нібито привласнення ще в 90-х роках сім'єю заступника колишнього генпрокурора Яреми - Анатолія Даниленка 140 гектарів землі з озерами під Києвом. Віталій Ярема тоді тимчасово відсторонив від роботи свого заступника і призначив службове розслідування, проте пояснив журналістам, що Даниленку на скандальній землі належав тільки один будинок, а вся територія з забудовою належить синові, "який вже давно займається бізнесом". Скандал не мав жодних юридичних або судових наслідків.

19. "Рюкзаки сина Авакова" - від кількох сотень тисяч до декількох мільйонів гривень. У лютому 2016 року в Мережі з'явилося відео, де син міністра внутрішніх справ Олександр Аваков домовлявся c екс-заступником голови МВС Сергієм Чеботарем про постачання рюкзаків для підрозділів міністерства. Чеботар до травня 2015 року відповідав у МВС за держзакупівлі. Постачальника, фірму «Дніпровенд», пов'язують з сином Авакова. В кінці березня 2016 року НАБУ початок розслідування даної справи.

20. "Піщані генерали" на десятки мільйонів гривень. У грудні 2015 року в Мережі з'явився відеозапис з кабінету заступника Авакова Чеботаря, де останній торгувався і домовлявся про "відкати" на мільйони гривень для себе за незаконно намитий пісок. Три відеоролика були зняті в листопаді-грудні 2014 року. Результатів розслідування немає.

Багато галасу, мало результату

У підсумку, ознайомившись з рейтингом корупційних справ, складеним Українським інститутом аналізу і менеджменту політики, можна підсумувати - на темі корупції зламані тисячі списів, отримані мільйони електоральних голосів і нажиті статки, але віз і нині там. Політики, чиновники та силовики навмисне "заговорюють" проблему, забуваючи про конкретні приклади покараних за злочини, стверджують експерти.

Анна Стешенко

Читайте АСН в Google News




Новини партнерів



Інші важливі новини і публікації
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Коли в будинку з'являється маленьке кошеня, власнику необхідно забезпечити належний догляд Що потрібно придба....
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Чакри — це енергетичні рівні розвитку Це наші внутрішні центри сили, якими протікає енергія
Як створити місце сили у своїй квартирі
Як створити місце сили у своїй квартирі
Будинок може не тільки захищати нас від зовнішніх факторів, але й надавати сили Такий куточок можна створити у....
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Стрес є невід'ємною частиною життя сучасної людини Незважаючи на те, що в житті кожного з нас бувають складні ....
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Кожна людина зазнає негативного впливу: втома, дратівливість та раптові болі – ознаки енергетичної атаки Борот....
більше матеріалів
/-0,41820502281189-/ /-pc-/
Top