Травневий фестиваль у німецькому Вісбадені – одна з важливих культурних подій року. У його поточній програмі значилися оперна співачка з росії Ганна Нетребко та музиканти Національної опери України.
Це спровокувало скандал: українська сторона, у тому числі міністр культури країни Олександр Ткаченко написали листа, де було сказано, що "українська сторона не зазнає жодної співпраці з людьми, які представляють російську культуру, а також жодних заходів, в яких представлена російська культура".
Все ускладнюється ще й політичною позицією Нетребка: вона була довіреною особою Володимира Путіна, підтримувала анексію Криму та дії росії на Донбасі. Наразі співачка заявила, що вона проти війни, при цьому всі стосунки з нею ще в лютому 2022-го розірвав театр Metropolitan Opera; через антивоєнну позицію скасовувалися і її виступи в росії.
У понеділок, 13 лютого, було оголошено програму Міжнародного травневого фестивалю. Головною інтригою, яка виникла через відмову українських учасників виступати на одній сцені з оперною дівою Ганною Нетребко, залишалося те, хто зрештою приїде до Вісбадену. Як заявив в ексклюзивному інтерв'ю DW ще до початку прес-конференції інтендант Гессенського державного театру Вісбадена Уве Ерік Лауфенберг, Анна Нетребко на фестивалі виступить, українські музиканти не приїдуть, натомість приїдуть учасники панк-рок-гурту Pussy Riot.
Увечері того ж дня 13 лютого до розпорядження Бі-бі-сі надійшла заява гурту Pussy Riot. У ньому сказано: "Про участь у фестивалі Нетребко нам ніхто не говорив. У однаковій мірі ніхто нам не говорив про те, що нами просто намагаються заткнути дірку, помістивши замість українців, які відмовилися від виступу".
"Ми, зрозуміло, за таких обставин скасовуємо концерт. Ми відмовляємося від участі із солідарності з українськими артистами", - також йдеться у заяві Pussy Riot.
DW стежила за розвитком скандалу. Керівництво Травневого фестивалю отримало листа від гендиректора Національної опери України Петра Чуприни, а також листа міністра культури України Олександра Ткаченка, адресованого держміністру ФРН з культури та ЗМІ Клаудії Рот. У посланні Ткаченку вказувалося, що українська сторона не зазнає жодної співпраці з людьми, які представляють російську культуру.
Керівництву Травневого фестивалю, за їхніми словами, фактично пропонувалося зробити вибір: або Нетребко, або учасники з України. На підтримку українців виступили місцеві гессенські політики. Однак керівництво Гессенського державного театру заявило, що порушувати питання таким чином неприйнятно у вільній країні. "Ми зайняли чітку позицію проти путінської агресивної війни, а також проти всіх дій путінського режиму. Але це не може означати, що ми засуджуємо весь російський народ і всю російську культуру, - йдеться у заяві театру. - Міжнародний травневий фестиваль у Вісбадені – міжнародний. Перед ним не стоїть вибір на користь тієї чи іншої національної культури.
Керівництво театру та фестивалю у Вісбадені впевнене, що українським учасникам рішення не виходити на сцену Травневого фестивалю нав'язали українські політики. За словами інтенданта театру у Вісбадені Уве Еріка Лауфенберга, музикантам було відомо про Анну Нетребко, але вони спочатку виступати погодилися. Така заява театру у Вісбадені дуже здивувала головного диригента Національної опери України та Національної філармонії України Миколи Дядюру, який мав виступати на Міжнародному травневому фестивалі з твором "Реквієм" Джузеппе Верді у виконанні оркестру Національної філармонії та хору. "До мене звернулися та запитали, чи можемо ми приїхати на Вісбаденський фестиваль, і, звичайно, я погодився. На той момент, коли велися переговори про нашу участь, імені російської співачки Нетребко у програмі не було. Коли ми дізналися, що вона братиме участь у фестивалі, то повідомили, що ми не братимемо у ньому участі, якщо там буде Нетребко.Ми не можемо з нею співати "Реквієм", - сказав DW Микола Дядюра. Свою позицію він пояснив тим, що Ганна Нетребко - під санкціями в Україні, а її позиція щодо російського вторгнення в Україну неоднозначна: “Росіяни користуються культурними заходами для просування своєї ідеології. Тому відмовитись від участі у фестивалі, де є Нетребко, - це наш свідомий вибір", - зазначив український диригент.
Микола Дядюра заперечує будь-який тиск на його колективи з боку держави. "Європейці повинні зрозуміти, що це не тиск, а наша позиція. Ми зараз репетирували чотири години наш репертуар, і з них дві години ми працювали без світла та тепла. І ви хочете, щоб ми реагували інакше! Такі дискусії та філософія мають місце у мирний час, а у нас війна йде", - каже Дядюра.
У міністерстві культури та інформаційної політики України підтверджують, що написали листа німецьким колегам, і стверджують, що зробили це на прохання українських митців. "Саме колективи повідомили нам свою позицію, що відмовляються від участі у Вісбаденському фестивалі, бо не можуть бути на одній сцені з Ганною Нетребко. Оскільки ця людина, яка дуже чітко асоціюється з путінським режимом, підтримувала її все своє творче життя і на початку збройної агресії РФ сказав, що не може засудити дії Путіна, бо любить свою батьківщину. Діалог через культуру з представниками Росії ми собі дозволити не можемо", - наголосила в інтерв'ю DW заступник міністра культури та інформаційної політики України Галина Григоренко. Якийсь тиск на представників мистецтва з боку міністерства вона заперечує.