Присутність найманців російської ПВК «Вагнер» в Африці стало найбільш обговорюваною темою останніх днів. Особливе занепокоєння діяльність російської військової компанії на африканському континенті викликає у країн Заходу.
Так, влада Франції напередодні закликали уряд Малі відмовитися від угоди про співпрацю з ПВК «Вагнер».
Повідомлення в американських ЗМІ про те, що дуже скоро «Вагнер» відправить в Малі найманців, змусило задуматися про історію формування «Вагнер», а також ймовірності розширення присутності компанії в Африці.
Як пише газетне щомісячне видання La Chronique, що належить міжнародної правозахисної організації Amnesty International, вперше ідея формування ПВК «Вагнер» була висунута російською розвідкою і високопоставленими чиновниками в 2012 році.
Робота «Вагнер» грунтується на принципі «армія для вирішення проблем без застосування сили».
«Вагнер» забезпечує військову підготовку місцевих сил, особисту охорону лідерів і охорону енергетичних об'єктів.
В обмін на ці послуги дочірні компанії «Вагнера» отримують певні привілеї і ліцензії на використання корисних копалин і природних ресурсів, а також на поставки зброї, технологій і оборонну галузь у ці країни.
Назва «Вагнер» походить від імені Ріхарда Вагнера, улюбленого оперного композитора Адольфа Гітлера.
«Вагнер» імовірно діє в 9 країнах Африки
Передбачається, що «Вагнер» почав свою діяльність в ході сирійської громадянської війни в 2013 році.
В останні роки присутність ПВК на африканському континенті розширюється.
В Африці, куди «Вагнер» вступив в 2018 році, найбільшу популярність ПВК отримала завдяки діяльності в Центральноафриканській Республіці (ЦАР).
Російські найманці, яких в ЦАР налічується близько 2 000 чоловік, навчають армію і забезпечують безпеку президента Фостен-Арканжи Туадера.
Вважається, що «Вагнер» також забезпечує безпеку золотих і алмазних рудників в країні.
Лівія
У Лівії 2 000 найманців «Вагнера» діють на авіабазі «Ель-Джуфра» в центральній частині країни, а також на авіабазі «Аль-Кардабія» в Сирті і в порту.
Сторони конфлікту в Лівії 23 жовтня 2020 підписали в Женеві під егідою ООН угоду, домовившись про виведення іноземних сил, особливо найманців «Вагнера», з країни протягом 3 місяців.
Проте наголошується, що незаконні збройні формування зі сходу Лівії, лояльні відставному генералові Халіфі Хафтару, все ще не вивели найманців з Сирта і Ель-Джуфра.
Найімовірніше, «Вагнер» готує грунт для створення військово-морської бази і двох авіабаз для російської армії в Лівії.
Судан
Передбачається, що Вагнер почав свою діяльність з розвідки золота в Судані в 2017 році під виглядом компаній Meroe Gold і M Invest.
Компанія «Вагнер», як відомо, працює в багатьох суданських містах - від Порт-Судану до Хартума і Дарфура.
Стверджується, що ПВК налагодила постачання зброї і перевезення особового складу через аеропорти і межі з Судану в Центральну Африку.
Саме це і могло стати однією з причин, за якими США 15 липня 2020 року включили компанію M Invest до списку санкцій.
Мозамбік
Відомо, що російські найманці знаходяться в Мозамбіку з 2019 роки для боротьби з «Ансар аль-Сунна» - відгалуження ДЕАШ, що організує нападу на провінцію Кабо-Делгаду, де розташовані багаті поклади природного газу і цінних копалин.
У країні знаходиться від 160 до 300 російських найманців, які уклали угоду з «Вагнер» з 2019 року.
Всі вони оснащені БПЛА і високотехнологічними інструментами для аналізу військових даних.
Також вважається, що «Вагнер» веде діяльність в Гвінеї, Гвінеї-Бісау, Мадагаскарі, Зімбабве і Анголі.
Можлива присутність «Вагнера» в Малі обурило Францію і Німеччину
Раніше ЗМІ повідомили, що влада Малі планують укласти угоду з ПВК «Вагнер», що передбачає навчання малійських військовослужбовців і охорону керівництва країни.
Можлива присутність «Вагнера» в Малі обурило Францію і Німеччину.
Напередодні Глава Міноборони Франції Флоранс Парлі закликала Малі не укладати угоди з російською приватною військовою компанією «Вагнер».
Виступаючи на засіданні комітету оборони французького парламенту, міністр зазначила, що якщо влада Малі підпишуть таку угоду з ПВК «Вагнер», то це не тільки викличе тривогу, але і зробить безглуздим все, що Франція робила протягом багатьох років і планує зробити для підтримки країн Сахеля.
Глава МЗС Франції Жан-Ів Ле Дріан, в свою чергу, виступаючи на засіданні комітету закордонних справ, зазначив, що присутність найманців ПВК «Вагнер» в Малі абсолютно несумісне з присутністю французьких військових у цій країні.
«Втручання такої групи в Малі суперечило б діяльності регіональних і міжнародних партнерів Малі», - вважає глава французької дипломатії.
У той же час Німеччина заявила про готовність вивести військових з Малі, якщо влада африканської країни співпрацюватимуть з ПВК «Вагнер». Про це заявила міністр оборони ФРН Аннегрет Крамп-Каренбауер на своїй сторінці в Твіттері.
За словами дипломата, висновок урядом Малі будь-яких домовленостей з «вагнеровцамі» буде суперечити зусиллям, які Німеччина, Франція, ЄС і ООН здійснюють в цій країні протягом останніх 8 років.