counter
Стрічка новин
Вибрати все
28 Січня
27 Січня
Всі новини...


Нормальна температура тіла у сучасних людей стає нижче.


Переглядів: 113


Нормальна температура тіла у сучасних людей стає нижче.

У людини температура тіла може коливатися протягом доби на градус-півтора з лишком, але нормальною температурою вважається 36,6 ° С, якщо вимірювати під пахвою, і 37 ° С, якщо вимірювати в роті. Ці цифри увійшли в ужиток завдяки видатному німецькому лікарю Карлу Вундерліха, який довго і докладно вивчав зв'язок температури тіла з різними хворобами: вимірявши температуру у 25 тис. Чоловік, він прийшов до висновку, що норма - це 37 ° С.

Однак останнім часом стали з'являтися дослідження, в яких нормальна людська температура виявляється нижче канонічних цифр. Так, в 2017 році в The BMJ вийшла стаття, згідно з якою нормальна температура британців вже не 37 ° С, а 36,6 ° С (тут і далі ми будемо мати на увазі температуру, вимірювану в роті). А на початку цього року в eLife була опублікована робота, автори якої стверджували, що жителі США за останні півтораста років охололи з 37 ° С до 36,3 ° С. І в одному, і в іншому випадку дослідники враховували, що температура змінюється не тільки протягом доби - вона ще може залежати від віку, маси тіла, хронічних захворювань і навіть расової приналежності. Проте, з урахуванням всіх застережень виходило так, що люди стали холодніше, ніж раніше - в прямому сенсі.

Одне з пояснень напрошується само собою. За останні сто років санітарні умови стали кращими, ми дотримуємося правил гігієни і тому рідше стикаємося з інфекціями, а якщо і хворіємо, то швидко виліковуємося. Інфекційні хвороби (та й не тільки інфекційні) підвищують температуру, і якщо ви хворієте часто, або ж у вас є хронічна інфекція, то і ваша звичайна температура буде в середньому вище. Простіше кажучи, люди злегка охолонули, тому що стали більш здоровими.

Щоб медичну гіпотезу перевірити, потрібно знайти людей, які живуть далеко від досягнень сучасної медицини. Такі люди є - це індіанці чімане з Болівії. Чімане - один з народів, які не дуже порушені цивілізацією: вони до сих ведуть цілком натуральний спосіб життя, добуваючи їжу полюванням і риболовлею і вирощуючи рис і банани. До чімане часто приїжджають антропологи, культурологи та фізіологи: на прикладі чімане кілька років тому вдалося показати, що паразитичні черви можуть навіть приносити користь своїм господарям, а співробітники Массачусетського технологічного інституту за допомогою чімане вивчають, як культура впливає на сприйняття музики.

Дослідники з Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі, Університету штату Арізона і інших наукових центрів США, Болівії і Швейцарії з 2002 року їздили від одного села чімане до іншої, вимірюючи різні фізіологічні показники їх жителів. І якщо на початку 2000-х температура тіла чімане була 37 ° С, то за 16 років вона поступово впала до 36,5 ° С. Температуру вимірювали близько 18 тис. Раз майже у 5500 дорослих людей, так що результати вийшли статистично достовірними.

У статті в Science йдеться, що за той час чімане не стали менше хворіти: ймовірність інфекцій до 2020 року серед них залишилася такою ж, як на початку 2000-х. Тобто індіанці чімане охололи, незважаючи на досить широке поширення інфекційних хвороб серед них. Доступність протизапальних ліків на кшталт аспірину або ібупрофену теж не пояснює падіння середньої нормальної температури тіла.

Ще одне пояснення могло б бути в тому, що тіла не потрібно надто напружуватися для регуляції температурного режиму. Це може бути цілком справедливо для міської людини, у якого скрізь є кондиціонери і сплити. У чімане немає кондиціонерів і спліт-систем, але різний одяг і тканини стають для них все-таки доступніше, ніж раніше. Проте, важко зрозуміти, наскільки ковдри, штани, сорочки та ін. Обумовлюють загальне зниження температури тіла. Так що поки дослідникам залишається лише констатувати цей дивний феномен, накопичуючи більше даних і думаючи над гіпотезами, які могли б його пояснити.


Читайте АСН в Google News
Новини партнерів

Інші важливі новини і публікації
Не втрималася і засунула у пряму кишку дружина морква, щоб покращити потенцію
Не втрималася і засунула у пряму кишку дружина морква, щоб покращити потенцію
Комічний випадок, адже за фактом все завершилося благополучно, стався у Москві Росії Як повідомляє видання "Мо....
Тест: яка ви особистість насправді
Тест: яка ви особистість насправді
Для початку подивіться на зображення нижче Ви бачите 4 замки
Таємні фетиші для всіх знаків Зодіаку
Таємні фетиші для всіх знаків Зодіаку
1 Овен (21 березня - 19 квітня) Ви, швидше за все, схильні ставати ідеалістами в усьому
Названо ознаки високого холестерину
Названо ознаки високого холестерину
Як відомо, високий рівень холестерину в організмі може бути дуже небезпечним Зокрема, подібна проблема може п....
5 причин, через які вас переслідують невдачі
5 причин, через які вас переслідують невдачі
Багато людей наче магнітом притягують у своє життя нескінченні невдачі Деякі переконані, що винна в цьому псув....
більше матеріалів
/-0,24541807174683-/ /-pc-/
x
Вітаємо!

Ми помітили, що ви використовуєте блокувальник реклами.

Дуже просимо відключити його для ASN.IN.UA!

Реклама - основне джерело прибутку для нас. Без неї ми не зможемо оплатити роботу журналістів і їхні відрядження.

Не позбавляйте себе хороших матеріалів!

Top