
16 грудня цього року російською митницею на пункті пропуску «Нові Юрковичі» у громадянина України вилучили понад 100 кілограмів гашишу. Цей факт міг би бути пересічним і майже непомітним, тим більше що стався в іншій країні, якби не одне «але». Зазначений пункт пропуску є суміжним з українською «Сеньківкою». Таким чином, посадові особи Державної фіскальної служби безперешкодно випустили, а з огляду на те, що наша країна не є виробником цього виду наркотиків, - значить і впустили в Україну гашиш.
Випадок в Нових Юрковичах - тільки один з фактів, але він є показовим: через український кордон абсолютно вільно переміщаються наркотики в особливо великих розмірах. І, судячи з мовчання Державної фіскальної служби, нас хочуть переконати в тому, що нічого такого і не сталося.
У засобах масової інформації поспішили повідомити, що затриманий гашиш має мексиканське походження, оскільки на брикетах з наркотиками було маркування Chapo. Так, дійсно, «Ель Чапо» - прізвисько відомого мексиканського наркобарона Хоакіна Гусмана. Але сьогодні він сам, як і очолюваний ним наркокартель «Сіналоа», переживають, так би мовити, не найкращі часи. Хоакін Гусман був затриманий владою Мексики в 2015 році і зараз чекає у в'язниці екстрадиції в США. Тим часом деякі штати США легалізували вживання марихуани. Таким чином відбивши у наркокартелів частину напряму «бізнесу». Тому в «Сіналоа» переорієнтувалися на контрабанду в США інших видів наркотиків, таких як, наприклад, героїн і метамфетамін. З чим сьогодні продовжують боротися правоохоронці Мексики і США. Важливо тут те, що американський ринок як був, так і залишиться для мексиканських наркокартелів метою №1. Перш за все через свою платоспроможність. Тому не думаю, що мексиканці почали шукати ринки збуту так далеко - у Східній Європі. Тим більше що DEA (Drug Enforcement Agency) не розглядає картель «Сіналоа» як виробника і постачальника гашишу.
А ось, наприклад, марокканські виробники гашишу люблять різні «фірмові» клейма. Так, існують маркування: Audi, Cordoba, Messi, CR7 (торгова марка Кріштіану Роналду). Тому не буду стверджувати, але швидше за все марокканці "приліпили" ім'я відомого наркобарона на упаковки з гашишем як такий собі "маркетинговий" хід.
Те, що наркотики безперешкодно переміщаються територією України, говорить як мінімум про деградацію правоохоронної функції митниці. Адже гіпертрофія функції наповнення бюджету створює ілюзію комфорту, а «перевиконання» бюджету (переважно за рахунок девальвації гривні) робить картинку нібито ефективної роботи ДФС. Всі інші функції митниці, а особливо - правоохоронна, атрофовані повністю. У Департаменті боротьби з митними правопорушеннями ДФС, напевно, вже і не залишилося людей, які на власні очі бачили наркотики.
Крім того, робота з протидії контрабанді наркотиків дуже сильно залежить від рівня взаємодії з іншими правоохоронними органами.Зокрема з митницею суміжних держав.
Я розумію, що сьогодні політична обстановка дуже напружена, але це наркотики, і цю роботу хтось повинен робити! Це здоров'я нашої нації, насамперед наш генофонд! Хто сказав, що Україна - тільки країна транзиту? Адже ми не знаємо, скільки наркотиків потрапляє в Україну і залишається тут!
З урахуванням того, що «увійти» в Україну контрабандний вантаж міг тільки через західний кордон або через порти Одеси, поняття «Відкритого митного простору» для наркотрафіку набуває буквальний сенс. У повідомленні про затримання гашишу, до речі, згадувалося, що наркотики були виявлені з використанням службових собак. Я далекий від думки, що собаки використовувалися при контролі всіх легкових автомобілів в пункті пропуску. Швидше за все російські митники володіли попередньою інформацією. Чому такою інформацією не володіли українські митники - питання!
Про використання службових собак я навіть не говорю - цей напрям у такому ж занепаді, як і вся правоохоронна складова в цілому. Де ці 300 кінологічних команд, які були в 2012 році? Я знаю, що залишилося ще багато професіоналів-кінологів, які працюють суто на ентузіазмі, без будь-якої підтримки з боку керівництва Фіскальної служби. Зате в Хмельницькому тепер є Регіональний кінологічний навчальний центр Всесвітньої митної організації. Щоправда, про ефективність роботи кінологічного напряму ДФС ніхто не говорить, оскільки, швидше за все, у керівництва фіскальної служби діаметрально протилежні завдання. А щоб народ не обурювався, кинули «кістку» - новорічний корпоратив на тисячу людей. На це і кошти знайшлися! А на форму для інспекторського складу та кінологічні команди - міністр фінансів такий-сякий не дає.
Попри повідомлення про затримання наркотиків Фіскальна служба вважала за краще відмовчатися. Як мінімум треба було внести інформацію до Єдиного реєстру кримінальних проваджень і провести службове розслідування, щоб з'ясувати, яким чином наркотики потрапили в країну і покинули її. І найголовніше - перевірити причетність посадових осіб митниці: хто допустив цю ситуацію і з яких причин.
Тому що ситуація дуже підозріла - чоловік 60-ти років вирішив ні з того ні з сього начинити свій автомобіль гашишем і навмання, без будь-яких «домовленостей», рвонути через кордон. Втім, Державна фіскальна служба своїм мовчанням вже досить красномовно показала своє ставлення як до проблеми боротьби з наркотрафіком через нашу країну, так і до здоров'я і благополуччя громадян України.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.
Ми помітили, що ви використовуєте блокувальник реклами.
Дуже просимо відключити його для ASN.IN.UA!
Реклама - основне джерело прибутку для нас. Без неї ми не зможемо оплатити роботу журналістів і їхні відрядження.
Не позбавляйте себе хороших матеріалів!