До кінця липня Україна не зможе розв’язати проблему реструктуризації держборгу з міжнародними кредиторами. Таку думку «Аналітичній службі новин» висловив економіст Владислав Старинець.
«Україні навряд чи вдасться досягти угоди з кредиторами щодо реструктуризації зовнішнього боргу до 31 липня. Шанс домовитися з кредиторами з'явиться ближче до вересня, коли йтиметься про виплату нами півмільярда доларів. Ось до цього моменту, найімовірніше, вдасться домовитися з кредиторами про списання держборгу в розмірі 20%. Лише швидке і радикальне списання боргів дасть змогу країні хоч якось вилізти з економічної трясовини», — вважає експерт.
Економіст розповів, що найбільш прийнятним для України було б списання 40% держборгу, але кредитори навряд чи погодяться на такий обсяг.
«Україна домагається саме 40% списання боргу. Раніше розтягування нашого боргу на 15 років і зниження відсотків до 3% річних, в принципі, ситуацію стабілізації платіжного балансу вирішувало. Та оскільки показники першого півріччя досить темні, у зв'язку з цим Україна категорично наполягає на 40% списання боргу: тільки така цифра може більш-менш стабілізувати наш платіжний баланс. Український уряд живе «в режимі онлайн». Умовно кажучи, уряд дивиться на динаміку падіння промислового виробництва, яка виявилася, на жаль, набагато вищою; на прогнози падіння ВВП, які, найпевніше, будуть білчя 12%; дивиться на те, що зараз за субсидіями не вистачає ще близько 12 млрд гривень. Така сама сумна ситуація і з Фондом гарантування вкладів. Виходячи з цього, уряд і вибудовує свою політику», — зазначив Старинець.
Що стосується дефолту, то економіст впевнений, що влітку він нам точно не загрожує. Він буде можливим ближче до осені.
«Якщо уряд не домовиться з кредиторами і оголосить дефолт? По-перше, якщо ми оголосимо дефолт, ми прийдемо зрештою за грошима рано чи пізно до тих самих інвестиційних фондів Franklin TempletonInvestments, Black Rock тощо. По-друге, нашому корпоративному сектору, який винен понад 90 млрд доларів, теж потрібні будуть кредити. З низьким рейтингом країни в стані дефолту отримати ці гроші практично неможливо або під дуже високий відсоток. Це призведе до зростання банкрутств компаній, відповідно, потрібно буде більше допомоги з безробіття. Збільшиться кількість банків-банкрутів. А якщо банк-банкрут, то кредит, який ви брали на 25 років, ви зобов'язані будете погасити Фонду гарантування внесків не за 25 років, а за 2 роки. Тобто все це матиме суттєві наслідки для людей», — пояснив експерт.
Старинець наголосив, що неоднозначною залишається ситуація з російським боргом, який ми повинні оплатити в грудні.
«Якщо не заплатимо — це дефолт або суди. А ще ми в односторонньому порядку можемо визнати борг приватним і реструктуризувати. Який варіант обере Україна, поки ніхто не знає», — підсумував економіст.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.