Якщо зміни до Конституції ухвалять такими, як пропонуються нині, то парламентсько-президентська республіка піде в небуття. Таку думку «Аналітичній службі новин» висловила віце-спікер Верховної Ради Оксана Сироїд.
За її словами, запропоновані зміни до Конституції в частині децентралізації не зовсім відповідають її принципам.
«Дуже часто заявляється, що всі повноваження віддаються громадам. Але 143 стаття (Про повноваження територіальних громад - ред.) не зазнала змін. Там як був перелік з семи пунктів, так і залишився. Тільки в чинній Конституції він йшов через крапку з комою, а в нинішній редакції став пронумерований», - зазначила віце-спікер.
Крім того, Сироід додала, що положення про виконавчу владу на місцях і її підпорядкування Президенту, створюють загрозу для ефективності діяльності Кабінету Міністрів.
«Тобто формально, відповідно до Конституції, вищим органом виконавчої влади є Кабінет Міністрів, але де-факто він буде не в змозі виконувати свої повноваження, бо не зможе дотягнуться до місцевого рівня. На місцевому рівні все буде підкорятися Президентові», - заявила вона.
Ще одним суперечливим моментом, за словами віце-спікера, є право Президента зупиняти повноваження органів місцевого самоврядування.
«Під риторикою війни та боротьби з сепаратизмом ми можемо відмовитися від здорового глузду. Яке відношення зупинення повноважень органів місцевої влади має відношення до боротьби з тероризмом чи сепаратизмом? Для цього є спеціально навчені органи - СБУ, ГПУ. Якщо глава держави сам буде боротися з цими явищами, то чим займатимуться спеціальні органи? Таким способом фактично на місцевий рівень вводиться ручне управління. Місцеві органи самоврядування з веденням цієї норми не те, що не отримають нові повноваження, а й втратять старі, стануть паралізованими. Ми заздалегідь створюємо презумпцію їхньої вини і нав'язуємо суспільству, що вони будуть чинити злочини», - вважає Сироїд.
Також, на її думку, префекти будуть виконувати дві несумісні функції - здійснення управління і контролю.
«Потрібно залишити або одне, або інше. Якщо вони будуть здійснюють виконавчу владу, то це взагалі не має ніякого відношення до децентралізації», - наголосила вона.
«Фактично, вводячи зміни в частині самоврядування, ми перетворимо Кабінет Міністрів, органи місцевого самоврядування в фігові листки, вони не матимуть можливості вирішувати питання, задекларовані в області їх відповідальності. Якщо зміни до Конституції будуть ухвалені в такому вигляді, то парламентсько-президентська республіка піде в небуття», - резюмувала вона.