У змінах до Конституції два дискусійних питання, пов'язаних з особливим статусом Донбасу та наданням президенту повноважень розпускати місцеві органи самоврядування. Таку думку «Аналітичній службі новин» висловив директор Центру політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.
«Норма, яка викликає багато суперечок, — це особливий статус окремих районів Донбасу. Росія і сепаратисти наполягають на тому, щоб це було закріплено в Конституції. Але, найпевніше, цю норму закріплять у перехідних положеннях», — сказав він.
Таким чином, за його словами, це буде певним компромісом, який відображає позицію України за мінськими домовленостями і демонструє, що ми враховуємо цю проблему в конституційних змінах.
Крім того, він пояснив, що в перехідних положеннях Конституції буде зафіксовано посилання на закон про особливий статус окремих районів Донбасу, що передбачає визначення самого статусу не Конституцією, а законом.
«Навіть більше, змінювати закон можна буде навіть не конституційною більшістю», — додав він.
Ще одним дискусійним питанням, на думку політолога, є надання президенту інструментів впливу на місцеві органи влади.
«У тексті змін до Конституції є пункт, що дає змогу президентові, у разі прийняття місцевими органами влади неконституційних рішень, розпускати їх. Багато хто вважає, що це посилення впливу глави держави і ослаблення інституту місцевого самоврядування. Однак тут йдеться про баланс повноважень. Президент — гарант Конституції. Саме він, а не парламент і уряд, повинен стежити за дотриманням Головного закону. Відповідно, у нього повинні бути інструменти впливу на ситуацію в разі прояву сепаратизму чи інших форс-мажорних обставин», — вважає аналітик.
За його словами, якщо у центральній владі не буде впливу на місцеві органи влади, то матимемо ризики «розповзання» країни, коли одні будуть ухвалювати рішення про членство в ЄС, а інші в МС.
«Не думаю, що президент буде щотижня або щомісяця користуватися своїм правом розпускати місцеві органи влади. Таке право буде використовуватися лише у форс-мажорних, екстраординарних ситуаціях, а вони часто не виникатимуть», — резюмував експерт.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.