Генеральний прокурор Юрій Луценко повинен боротися зі злочинністю, а не пропонувати легалізацію бурштинового бізнесу. Держава не зможе забезпечити контроль за видобутком бурштину, тому бізнес з видобутку сонячного каменю має стати приватним. Його легалізація може цілком простимулювати економічний розвиток малого та середнього бізнесу. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив політолог, директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.
«Поки що це виглядає як спроба перерозподілу сфер впливу. Це не справа Генпрокуратури вирішувати питання про легалізацію або заборону бурштинового бізнесу. Це має вирішувати парламент і Кабмін. Регуляторні органи, які курирують підприємництво, повинні вийти з такою ініціативою. А Луценко повинен боротися зі злочинністю, корупційними схемами. Що тут викликає питання, то це те, що хіба раніше правоохоронні органи не мали оперативної інформації про кришування нелегального бізнесу з боку прокурорів, міліції та СБУ? Чому лише зараз взялися за це? По-друге, якщо боротьба з бурштиновою мафією не супроводжуватиметься викоріненням економічних причин і факторів бурштинового бізнесу, то це буде просто боротьба з багатоголовим драконом: на місці однієї голови виросте друга. А все тому, що економічні підстави для нелегального і дуже прибуткового тіньового бізнесу залишаться», - розповів політолог.
На думку Карасьова, паралельно з ліквідацією бурштинової мафії необхідно думати про те, як ввести видобуток бурштину в легальні законні рамки. Він вважає, що бізнес має бути приватним.
«Держава навряд чи зможе проконтролювати видобуток бурштину, оскільки це лише стимулюватиме появу нових корупційних ризиків. Тому це має бути приватний бізнес. Люди повинні купувати ліцензію, реєструватися як приватні підприємства, забезпечувати права простих старателів, бо там практично рабська праця. Крім того, необхідна ще низка закупівельних підприємств, які б купували цей бурштин від імені держави. Таким чином це все було введено б у легальне русло і знищило б економічне коріння бурштинової корупції. Також це б стимулювало розвиток українського підприємництва - не олігархічного, а приватного, низового. Це б вивело наше мале й середнє підприємництво з торгово-ринкової ніші, коли воно фактично займається перепродажем китайського ширвжитку на численних ринках. А так би був виробничий малий і середній бізнес, який навіть міг би дати потужний поштовх розвитку малого та середнього підприємництва в Україні», - підсумував експерт.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.