Аби у українських політиків з’явилася політична відповідальність, необхідні дві речі: тиск суспільства та зміна виборчої системи. Самі парламентарі не будуть створювати для себе інших правил, бо їм комфортно і за нинішніх умов. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловила керівник Інституту практичної політики Богдана Бабич.
«Насправді має бути достатньо високий рівень розвитку суспільства, тоді приходитимуть відповідальні політики до влади. Що ми маємо на даний момент: парламентарі встановлюють собі правила, які їм комфортні, вони не встановлюватимуть правил, які б обмежували їхню свободу і якимось чином примушували б їх до більшої праці. Це може зробити або виборець, або активні громадяни, які виходитимуть на масові акції протесту. Яким чином ввести подібний механізм? Вже кілька разів намагався і Яценюк розказувати про голосування за відбитками пальців, і Парубій, і Гройсман розказували про те, що треба якимось чином змусити парламентарів приходити на роботу, але фактично вони цього зробити не можуть, бо нардепи не будуть голосувати за те, щоб пиляти гілку, на якій вони сидять. Крім того, наша партійна виборча система застаріла і зараз уже тривають дискусії в суспільстві про те, яку модель нам обрати, оскільки ця за 25 років показала свою неефективність. Зараз є різні дискусії про партійну систему - гадаю, на нас у найближчі п’ять років чекають зміни. За якими саме категоріями та як - ми ще можемо дискутувати, але те, що будуть зміни, – це точно», - розповіла експерт.
Бабич наголошує, що для нинішніх олігархів ця політична система є вигідною, бо вони можуть її контролювати. Але якщо їхні капітали зменшаться, малий і середній бізнес розвиватиметься, відтак зростатиме й свідомість суспільства і відповідальність у депутатів.
«Зміна системи може відбутися або еволюційним, або революційним шляхом. Еволюційний – той шлях, який я описала. Революційний – той, що буде безпосередньо загрожувати життю і здоров’ю політиків. Вони тоді точно будуть відповідальнішими. Коли тиск зменшується, то й відповідальність також. За кордоном зріле суспільство, тому в них, наприклад, якщо прем’єр-міністр використає якісь не ті кошти, то це моментальний скандал і він іде у відставку. У нас суспільство незріле, тиск його недостатній і тому такого поки що немає. У нас критична маса громадянського суспільства достатньо потужна, але вона не системна. Боюся, що це може бути революційний шлях. Коли відбувається децентралізація влади (а вона в нас уже відбулася й потягнула за собою делегітимізацію влади), то може бути силовий тиск з боку самого суспільства. Але краще до цього не доводити, бо наслідки важко прогнозувати», - зазначила Бабич.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.