counter
Стрічка новин
Вибрати все
26 Вересня
25 Вересня
Всі новини...


Олександр Готін
Олександр Готін

Сучасна прокуратура працює за радянським Кримінально-процесуальним кодексом


Нинішні прокурори нерідко за інерцією використовують Кримінально-процесуальний кодекс 1960 року і працюють за старими процесуальними процедурами. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив адвокат Олександр Готін.

За його словами, сьогоднішнє процесуальне законодавство досить істотно обмежило функції і можливості прокурорів, проте відмовлятися від отриманих у радянський період необмежених прав вони не поспішають.

«Десятиліттями прокурори мали практично безмежну владу. Нові реалії вимагають кардинальних змін у механізмах правоохоронної системи. За новим Кримінально-процесуальним кодексом 2012 року, традиційні радянські підходи до державного обвинувачення закінчилися. Введено реєстри матеріалів досудового розслідування, заборонено безпідставно змінювати склад груп прокурорів, прописано багато інших обмежень.

Але, мабуть, чотирьох років виявилося замало, щоб освоїти нові правила роботи. Найчастіше прокурори, намагаючись зберегти за собою необмежену монополію на владу, працюють по-старому і всупереч вимогам нового КПК України проводять досудове розслідування за принципом «як зручно». Працюючи по-старому, деякі слідчі і прокурори часом самі себе заганяють у глухий кут, збираючи докази способом і за методиками, які суперечать чинному законодавству. І коли вони з таким пакетом доказів приходять у суд, судді часто відразу ж повертають матеріали назад, вказуючи на неспроможність звинувачення», - сказав Готін.

Саме з цієї причини, за словами Готіна, багато резонансних справ згодом просто розвалюються в судах.

Як приклад адвокат навів резонансний судовий процес, який проходить в Одесі за участю Військової прокуратури Південного регіону і директора держпідприємства, обвинуваченого в отриманні хабара. За словами адвоката, Військова прокуратура Південного регіону розслідувала кримінальну справу, на що, згідно з наказом Генеральної прокуратури України №12 ГН «Про особливості діяльності військових прокуратур», не мала права. Хоча ця справа взагалі не належить до юрисдикції військової прокуратури.

Як зазначив адвокат, у рамках однієї справи Військовою прокуратурою Південного регіону допущено було стільки грубих порушень закону, що юридична сила зібраних по справі доказів дорівнює значущості звичайної макулатури.

Для ілюстрації. Прокурор, який бере участь у справі, всупереч прямому припису КПК, сам себе призначив прокурором у зазначеній справі. Так могло бути в радянські часи. Нині ж прокурора в конкретній справі призначити може тільки інший прокурор, а саме керівник прокуратури. КПК Україна 2012 року припускає абсолютно інші механізми складання процесуальних документів, ніж це було зроблено в Одесі. Щодо кримінальних справ обов'язковим є внесення даних про складені документах в спеціальні реєстри. Таку практику введено в новому КПК, щоб припинити порочну практику винесення рішень заднім числом. Без внесення даних до реєстрів розслідування вважається незаконним і представлені прокуратурою документи і докази навіть не розглядаються судом.

У наведеній Готіним справі розслідування хабара базується на постанові військового прокурора Південного регіону Максима Якубовського від 5 грудня 2016 року. При цьому цю постанову навіть не було внесено до реєстру, відповідно, вона не має жодної юридичної сили. На думку адвоката, подібні випадки повинні стати винятком, а не нормою. Інакше повернути довіру до системи, яка проходить «очищення», не вдасться.

«Прокурори не повинні крутити КПК як дишлом, а потім намагатися виходити сухими з води, списуючи свою некомпетентність на продажність суддів. Прокурорам слід було б уважніше вивчати норми чинного законодавства, де чітко прописана їхня персональна відповідальність за незаконні затримання, арешт і притягнення до відповідальності невинної людини», - підкреслив експерт.

Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.

Переглядів: 66Новини партнерів

Інші важливі новини і публікації
Проявляйте почуття, заводьте романи: Любовний гороскоп на 26 вересня
Проявляйте почуття, заводьте романи: Любовний гороскоп на 26 вересня
Любов, як вогонь: без їжі вона згасає, проте завтра є шанс, що в ваше любовне багаття Доля підкине свіжу в'яза....
Красиво чи як усі: як старіють знаки Зодіаку
Красиво чи як усі: як старіють знаки Зодіаку
Звичайно, мова піде не про те, у кого з'явиться більше зморшок або сивого волосся, а, перш за все, про ставлен....
Сфера, в якій багатіють різні знаки Зодіаку
Сфера, в якій багатіють різні знаки Зодіаку
Ось яка робота принесе вам багатство за знаком Зодіаку Дізнайтеся, яка робота  допоможе вам розбагатіти
Від рішучості залежить багато чого: Любовний гороскоп на 25 вересня
Від рішучості залежить багато чого: Любовний гороскоп на 25 вересня
Кажуть, що любов, гроші і турботи приховати неможливо Сьогодні може вийти так, що всі ці три речі у вашому жит....
Літак з росіянами зіткнувся зі зграєю птахів. Подія встигли записати на відео
Літак з росіянами зіткнувся зі зграєю птахів. Подія встигли записати на відео
Страшна історія трапилася з російськими туристами, що поверталися на Росію з Куби Літак авіакомпанії AZUR air ....
більше матеріалів


/-0,26966309547424-/ /-pc-/
x
Вітаємо!

Ми помітили, що ви використовуєте блокувальник реклами.

Дуже просимо відключити його для ASN.IN.UA!

Реклама - основне джерело прибутку для нас. Без неї ми не зможемо оплатити роботу журналістів і їхні відрядження.

Не позбавляйте себе хороших матеріалів!

Top