Структура на зразок фінансової поліції повинна бути створена як єдиний орган фінансових розслідувань. Однак підпорядковуватися вона має Міністерству фінансів, а не СБУ, ГПУ чи МВС. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив директор громадської організації «Публічний аудит» Максим Гольдарб.
«Це, звичайно ж, має бути окремий орган. Він не повинен бути в складі Міністерства внутрішніх справ, він не повинен бути в складі Генпрокуратури і тим більше не повинен бути в складі СБУ під виглядом головного управління контррозвідувального захисту економічної діяльності, де вони тільки й роблять, що перекроюють ринок і вимагають хабарі. Це має бути єдиний орган фінансових розслідувань, нехай умовно це буде фінансова поліція, яка входитиме до складу Міністерства фінансів. Не треба винаходити велосипед - це у всіх країнах так. І це нормальне явище. Чим повинна займатися ця поліція? На мою думку, це має бути ухилення від сплати податків. Також було б правильно, щоб ця організація займалася будь-якими замахами і будь-якими злочинами щодо державних фінансів. Будь-то їх розкрадання або недбале ставлення до них, якщо предметом злочину будуть саме державні фінанси. У нової структури має бути комплекс робіт, зокрема - ефективне підприємництво, бо потрібні предикатні статті. Ось чим повинна займатися структура з фінансових розслідувань», - розповів експерт.
Гольдарб зазначає, що якщо голова Національної поліції Хатія Деканоїдзе хоче розслідувати економічні злочини, то вона може цим займатися. Однак все ж треба не створювати при МВС фінансову поліцію, а для початку розібратися з кримінальною злочинністю. Що стосується штату такої можливої структури, то визначати кількість співробітників треба виходячи з комплексного реформування і скорочення фіскальної служби.
«Поліція цілком у змозі розслідувати ті злочини в сфері економіки, предметом яких є приватні гроші. Хтось у когось украв - раз, два - вкрали у фірми шахрайським шляхом, наприклад, сфабрикувавши липовий контракт. Але можна їй порадити розібратися поки з кримінальною злочинністю. У нас з цим основна проблема. Треба починати з реформи фіскальної системи - раз, з реформи фіскальної служби - два, з передачі функцій фіскалів більшою мірою податковим агентам. Податковими агентами повинні стати банкіри, нотаріуси та інші особи, які здійснюють супровід фінансових операцій, тобто ті люди, які бачать, що відбувається з грошима. Це якщо, звичайно, вся система оподаткування буде приведена в порядок. Як тільки буде створено безкоштовну армію податкових агентів, величезна армія фіскальної служби буде не потрібна. Зараз вона роздута, в будь-якому районі Києва осіб по 500 фіскалів - це дуже багато. Те ж саме і з нинішньою податковою міліцією. Навіщо вона потрібна? Однозначно, всі штати державних чиновників мають бути скорочені, в тому числі і податкова поліція. Якщо говорити вкрай умовно, то в штаті державної служби в Україні з 200-300 тисяч осіб можна залишити тисяч 80», - резюмував Гольдарб.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.