У переддень звіту про результати року перебування на своїй посаді Роман Насіров завів свій блог на одному з інтернет-ресурсів. Вважаючи, напевно, що найбільші успіхи Державної фіскальної служби за рік досягнуто саме в питаннях кадрової політики, голова ДФС почав свій звіт розповіддю про те, «Як змінилася ДФС: кадрова реформа».
Перше, що кидається в очі, так це вже знайома обіцянка, що у керівництва ДФС є «чіткий план і бачення кінцевого результату реформування служби». При тому, що цілий рік керівництва Романа Насірова вже минув. І настав час не тільки «мати план і бачення», а показати конкретні результати роботи. Хоча б кадрової.
Тим більше з огляду на те, що рік тому новопризначений керівник ДФС брався навести лад за три місяці. Принаймні на митниці. А також дав одну з гучних обіцянок - повністю змінити керівництво всіх митниць протягом трьох місяців. А що ми бачимо в реальності?
У реальності сьогодні половина посад начальників митниць (а це 13 з 26) - вакантна. Чи можна це назвати ефективною кадровою політикою?
Яких високих результатів можна вимагати від людей з приставкою «тимчасово виконуючий обов'язки», якими сьогодні є половина начальників митниць? Чи керівництво ДФС боїться втратити контроль над тими, хто буде повноцінно призначений на посаду?
Як це сталося у випадку, наприклад, з Юлією Марушевською. Днями, нагадаю, регіональний керівник фактично влаштувала істерику своєму безпосередньому начальнику. Публічне протистояння керівника служби і однієї з підлеглих, що вилилося фактично в поразку першого, остаточно підірвало авторитет пана Насірова і нівелювало його здатність забезпечувати управлінську вертикаль і субординацію.
Ті ж «передвиборні» обіцянки керівника служби про «запровадження системи мотивації працівників ДФС» через рік так і продовжують залишатися в стані «чіткого плану». Мотивація у більшої частини працівників ДФС відсутня, а професійні кадри продовжують залишати службу. Нагадаю, що зарплата митного інспектора залишається незмінною з 2005 року. Це приблизно 2,5 - 3 тисячі гривень. Тільки 10 років тому це було 500 доларів, а тепер - близько ста.
Про провали кадрової політики Романа Михайловича також красномовно говорить конфлікт на Волинській митниці. Та й останній скандал із «контрабандою лісу», порушений прем'єром Гройсманом, в кадрових питаннях дуже показовий - звільнено рядового інспектора, а начальник митниці, ніби нічого й не було, «сховався на лікарняному».
Трохи про широко рекламоване паном Насіровим тестування працівників ДФС. Бюджетні гроші були витрачені на передові системи тестування, а в результаті - нічого конкретного. Якщо ще в лютому керівництво ДФС голосно заявило, що тестування на благонадійність не пройшли 39% керівників ДФС, то зараз - скромно обмежується фразами про загальну кількість протестованих людей. Цікаво, яка все ж таки доля тих «неблагонадійних»?
І наостанок трохи про майстерність «скорочень» у центральному апараті ДФС. Як пише в своєму блозі Роман Насіров, «станом на сьогодні укомплектування штату відповідно до оновленої структури завершено на 91%».
Примітно, як проходило таке «укомплектування» минулого року. Як відомо, тоді в ДФС повідомили про скорочення штату в центральному апараті на 30%. Але до початку таких «скорочень» у керівництві ДФС спочатку потурбувалися про те, щоб штат центрального апарату максимально «роздути». Наприклад, для цього в штат центрального апарату ввели всіх працівників регіональних підрозділів внутрішньої безпеки, довівши чисельність цього Головного управління до 466 осіб.
Таким чином, при 30% скороченні апарату «в жертву» переважно і були принесені 376 осіб Головного управління внутрішньої безпеки, які так і не встигли насолодитися статусом «працівників центрального апарату». Пізніше працівники внутрішньої безпеки без труднощів знайшли собі місця в структурі регіональних органів ДФС.
Частково відсутність реформ у кадровій політиці також є фактором, через який митниця не демонструє особливих успіхів у роботі. І року було цілком достатньо, щоб навести в цій галузі лад. Хоча це - вже тема для іншої статті.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.