В одномоментному підвищенні тарифів на газ є логіка і такий ціновий шок може мати позитивний вплив на економіку, ніж якби ціна підвищувалася поступово. Водночас існують і негативні боки такого різкого підвищення тарифів. Вони мали підвищуватися з моментальною демонополізацією ринку. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.
«Уряд вирішив усе перевести на ринкові тарифи, які повністю формуються за імпортною ціною, в яку входить вартість транспортування плюс податки, ось і вийшла ціна понад 6800 грн. Це правильна позиція, якщо говорити про товари, які мають світову ціну. Але виникає кілька запитань: чому було так швидко зроблено підвищення - моментальне збільшення до ринкового рівня. Адже можна було це робити в кілька етапів, як мінімум у два, як було раніше домовлено з МВФ. Але Кабмін обрав негайне збільшення ціни, і це означає, що більше такого цінового шоку не буде. Це добре, звичайно економіка підлаштовується під шок одномоментно краще. Однак треба бути готовими до того, що різке зростання тарифів за незмінних доходів громадян, навіть за умови залучення механізмів соціальних субсидій, знизить внутрішнє споживання на інші товари неенергетичного походження. Тобто якщо доведеться більше платити за ЖКГ, то доведеться менше витрачати на інші послуги, товари. У тому числі й на продукти харчування», - розповів економіст.
Устенко наголосив, що це означатиме зниження темпу економічного зростання, бо буде відсутньою купівельна спроможність у населення.
«Таке збільшення тарифів може бути використано з політичною метою різними силами, які переконуватимуть, що це неправильно. Тут є серйозна системна помилка: коли відбувається різке зростання цін, то намагаються моментально демонополізувати ринок. І тут все погано в Україні. Як має бути: відбувається ціновий шок, паралельно повинна починатися широкомасштабна реструктуризація монополіста НАК «Нафтогаз». А у нас це не спостерігається. Це колосальний мінус. Це означає, що маса корупційних схем у «Нафтогазі», швидше за все, продовжить своє існування. Друге - на ринку одномоментно мали відкритися ворота для інших гравців. Необхідно було ліквідувати ситуацію, коли даються пільги або спеціальний режим для одного гравця. І цей гравець - НАК «Нафтогаз». Він не платить ПДВ 20%, відповідно, він отримує більший прибуток порівняно з іншими гравцями. Проблема ще й у тому, що монополіст може, на відміну від інших, купувати безпроблемно валюту. Всі решта стають неконкурентоспроможними порівняно з ним. З підвищенням тарифів негайно мають відбуватися зміни у «Нафтогазі», яких ми, на жаль, не бачимо. Це дуже серйозна проблема», - підсумував економіст.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.