Незважаючи на серйозну пожежу на одній з нафтобаз компанії «БРСМ-Нафта», підстав для підвищення цін на бензин на АЗС інших мереж немає. Таку думку «Аналітичній службі новин» висловив директор спецпроектів Науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев.
За його словами, з одного боку, бензину на ринку наразі насправді достатрньо і ніякого заниження вартості зараз немає, а з іншого - згоріла не настільки велика кількість нафтопродуктів, щоб говорити про якісь проблеми у інших мереж. Тому якщо хтось надумає підвищувати ціну на бензин і звертати при цьому на пожежу у Василькові, це однозначно буде спекулятивним чинником.
Однак ситуація, що склалася зараз, не тільки навколо цієї нафтобази, але й інших інфраструктурних об'єктів, значно гірше, вважає Геннадій Рябцев, ніж здається на перший погляд. Особливо якщо звернути увагу на ступінь дотримання техніки безпеки практично на всіх без винятку вибухо- і пожежонебезпечних об'єктах. За його словами, зараз майже знищені всі системи безпеки, які залишалися на таких об'єктах з радянських часів. Тому ми, за словами Рябцева, фактично сидимо на пороховій діжці, адже таких об'єктів - не тільки за містом, а й у самому Києві - дуже багато.
«На жаль, держава, дезертирувавши з усіх сфер соціальної відповідальності, перестала приділяти увагу в тому числі і дотриманню правил техніки безпеки не лише на об'єктах забезпечення нафтопродуктами, але й на всіх небезпечних об'єктах. А люди, як завжди, виявилися заручниками ситуації, коли, посилаючись на брак коштів, скорочуються цілі підрозділи, які займалися забезпеченням безпеки. Свідчення тому - і пожежа під Києвом у чорнобильській зоні, і ці трагедії, які відбувалися останнім часом на об'єктах компанії «БРСМ-Нафта», - сказав Рябцев.
За словами експерта, головне зараз - не дати вогню можливості перекинутися на інші небезпечні об'єкти, яких у Київській області дуже багато: це і сусідні нафтобази, і та військова частина, яка там розташована.
«Не секрет, що саме в цьому районі було зосереджено достатньо велику кількість військової техніки і боєприпасів», - сказав він.
Однак, зазначає експерт, не варто зосереджуватися лише на дотриманні техніки безпеки, оскільки коріння проблеми - в існуванні тіньового ринку: схеми, про які говорилося ще в 2012 році, не тільки не ліквідовані - вони розцвіли і дають зараз свої результати. Гроші, отримані завдяки цим схемам, за словами експерта, продовжують надходити в офшори - замість того, щоб забезпечити українських споживачів якісними нафтопродуктами за прийнятною ціною, а державний бюджет - надходженнями від сплати податків і зборів. За словами Рябцева, проблема в тому, що в програмі діяльності Кабінету міністрів одним з пунктів записана заборона всіх перевірок суб'єктів господарювання не тільки на цей, але й на наступні роки.
«У нас чомусь вважається, що всі учасники ринку дотримуються умов цивілізованої конкуренції, і їх перевіряти непотрібно», - сказав Рябцев.
Це хибний, зазначає Геннадій Рябцев, шлях, оскільки в ст.42 Конституції України сказано, що зобов'язанням держави є дотримання безпеки та якості всіх продуктів, товарів і послуг, що реалізуються на території нашої країни.
«І ми зараз бачимо - по тій кількості паливних сурогатів, які є на ринку, і з тієї небезпеки, яку несуть інфраструктурні об'єкти, що така політика себе не виправдовує. Держава повинна виконувати свої конституційні зобов'язання. Зокрема, у дотриманні прав її громадян на безпечне життя і на користування безпечними послугами, на використання безпечних товарів і продукції», - зазначив Рябцев.
Тому, на думку експерта, цей мораторій потрібно скасовувати, запроваджуючи додаткові заходи контролю.
«Бажаючі перевіряти відповідні інфраструктурні об'єкти є, їм тільки потрібно надати для цього відповідні підтвердження повноважень. А держава має забезпечити цей процес не фінансово, а організаційно. Тоді й потенційна можливість таких неприємних подій, яка сталася 9 червня на нафтобазі «БРСМ-Нафта», стане мінімальною», - резюмував експерт.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.