В усьому світі існують загальновизнані методи боротьби з корупцією, але якщо розглядати зокрема українське та латвійське бюро, то методи, які спрацювали в Латвії, швидше за все, в Україні ефективними не будуть. Це пояснюється тим, що Латвія за площею значно менша від України, і останній краще взяти за приклад модель боротьби з корупцією країни, більшою за площею. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив голова департаменту планування антикорупційної політики Бюро запобігання та боротьби з корупцією (KNAB) Алвілс Стрікеріс, який займався розробкою нової стратегії боротьби з корупцією, розрахованої на період з 2015-го по 2020 роки, котра вже показала свої результати.
Він розповів, наскільки застосовною є практика Латвії для України, що відрізняє наші країни в питанні боротьби з корупцією, і підказав, що могло б допомогти українському антикорупційного бюро почати продуктивно працювати із самого початку його існування.
«Є універсальні засоби боротьби з корупцією. Насамперед це контроль прозорості та цілісності руху активів та коштів як у бюджеті, так і у приватних осіб, контроль державних закупівель, фінансів політичних партій, проходження передвиборних кампаній», - пояснив він, зауваживши, що є ще й приватні методи, які варіюються залежно від політичної та економічної ситуації в країні, а також її розміру, суспільних настроїв, капіталу, вкладеного в реформи, підтримки світової громадськості тощо.
На запитання, чи буде в Україні процес боротьби з корупцією складнішим, ніж у Латвії, Алвіс Стрікеріс відповів, що одна з причин того, що в Україні все набагато складніше, - це те, що «Україна тільки починає процес вступу до Євросоюзу, починає переймати стандарти Заходу, його культуру, тоді як у Латвії це почалося ще в 90-ті. З цієї точки зору Україна на кілька сходинок нижче за Латвію. От якби ці країни починали євроінтеграцію одночасно, я б не зміг сказати, важче чи простіше боротися з корупцією в Латвії. Але оскільки Латвія почала 20 років тому, а Україна лише зараз, очевидно, що ви дуже відстаєте».
Якщо говорити про оцінку рівня корупції в Латвії зараз, уже після проведення реформ, то експерт наголосив, що корупція - дуже потайний вид злочину. «Я не можу сказати, - поділився він, - що в Латвії немає корупції, бо вона є, просто не настільки явна й очевидна. А все тому, що хабарництво буває вигідним для обох сторін: і для тієї, яка дає хабар, і для тієї, яка його приймає. А якщо людям комфортно з таким рівнем корупції, вони не схотять з нею боротися. І ця ситуація повсюдна. Якість боротьби з корупцією дуже залежить від настроїв політиків, простоти та прозорості законів і, головне, від менталітету і настроїв людей. Адже якщо дух патріотизму в людях сильніший за жадобу наживи і влади, боротьба з корупцією відбудеться в країні простіше і швидше».
Алвілс Стрікеріс також розповів, чи ділиться Латвія з Україною своїм досвідом у боротьбі з корупцією та наскільки тісною буде співпраця та обмін досвідом між латвійським антикорупційним бюро і аналогічною українською структурою. За його словами, ці бюро вже зараз співпрацюють у сфері розробки ефективних методів боротьби. «Стратегію боротьби з корупцією розміщено на сайті нашого бюро у відкритому доступі під назвою «Запобігання та боротьба з корупцією». Ніщо не заважає українському бюро переглянути нашу стратегію і перейняти деякі методи роботи, адаптувавши їх для вашої країни, тим більше що ми готові в цьому Україні допомогти», - сказав латвійський експерт.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.