За рік президентства Петра Порошенка почали просуватися реформи, проте вони йдуть занадто повільними темпами. Таку думку «Аналітичній службі новин» висловив президент Центру економічного розвитку експерт-економіст Олександр Пасхавер.
За його словами, зміни загалом відбуваються не в економічному, а в політичному плані.
«Україна стала консолідованою. Найважливіші реформи просуваються. Тобто це не просто слова, як було раніше. Тут є реальна команда — відповідальна за реформи, відбуваються реальні кроки. Але рух цей занадто повільний», — сказав пан Пасхавер.
Економіст зазначив, що українському суспільству на цьому етапі необхідно розуміння того, які проблеми доведеться вирішувати разом із реформуванням.
«Деякі реформи засмучують. Я вважаю, що антикорупційні процеси йдуть занадто повільно. У цьому процесі, ми, громадяни, ще не дуже розуміємо, що викорінення корупції призведе до низки тимчасових труднощів. Адже корупція — це універсальний інструмент вирішення проблем у нашому суспільстві», — розповів економіст.
Олександр Пасхавер зазначив, головне, щоб реформи не були руйнівними. За його словами, в процесі реформування виявляється безліч труднощів і технічного, і соціологічного характеру, які мало обговорюють у суспільстві.
«Я дуже хотів би, щоб реформи йшли швидше і ефективніше, але я не з тих, хто каже, що в усьому винна влада: «от якби була інша влада, то все було б швидше і ефективніше». Такої формули я не можу підтримати, оскільки, можливо, було б швидше, але не ефективніше. За його словами, реформи в Україні «назріли». «У реформуванні беруть участь багато нових людей. Вони не нагорі, вони не міністри, вони робочі конячки, найчастіше це волонтери і саме вони забезпечують реальний рух», — зауважив Олександр Пасхавер.
Що стосується воєн олігархів, то економіст розповів, що такі війни були завжди. А те, що ми отримуємо про них інформацію нині, — свідчення про публічність. «Треба сказати, що питання олігархічного впливу в країні — одне з найважливіших. Але населення сприймає це як відбирання у великих власників їхнього майна для того, щоб відсікти їх від ухвалення рішень у державі. Що, своєю чергою, пов'язано не стільки з цими власниками, скільки з корупційною бюрократією. Великі власники є в будь-якій країні і вони зазвичай є стрижнем економіки, але вони не впливають тією мірою на політику, як в Україні. Тому олігархічна реформа — це унеможливлення впливу великих власників на державну політику», — сказав економіст.
Олександр Пасхавер не згоден з тим, що громадськість обурена «непродажем» бізнесу Порошенком. За словами економіста, Президент не повинен продавати свій бізнес. «Я вважаю, що бізнес треба було передати в управління трастовій компанії, як це відбувається в усьому світі, і забути про нього. Чому він вирішив продати його і публічно оголосити про це, я не можу пояснити. Ніхто не вимагав від нього таких рішень, ніде в світі не потрібно таких великих жертв.
Я вважаю, що Порошенко зробив політичну помилку, відмовившись від свого бізнесу. Якщо він такий успішний, якщо його шоколадки смачні? Чому він відмовляється, адже він не все життя буде президентом», — висловив свою думку експерт.
До того ж економіст не унеможливив того, що президентство Порошенка триватиме недовго.
«Я вважаю, що весь період від Майдану до сьогодні — це постреволюційний період. Порошенко просто з'явився на хвилі цієї політики. Якщо ви запитаєте мене, яка це політика, то я сказав би, що це політика не радикальна, а поміркована. Часто буває, що після революцій до влади приходять помірковані політики. На жаль, під час революцій досить часто поміркованих відсторонюють і замінюють радикалами», — розповів пан Пасхавер.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.