Ми не можемо розраховувати на зниження тарифів, якщо газовим ринком керує монополіст. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив експерт з питань енергетики Михайло Гончар.
Фахівець вважає, що зниження тарифів — не основне питання, адже навіть якщо уряд змусить монополіста знизити ціну, це стане тимчасовим заходом, але не рішенням. Експерт пропонує інший варіант виходу з ситуації — створення газового ринку та здорової конкуренції на ньому. Це призведе до зниження тарифів природним шляхом і посприяє прозорості в роботі підприємств.
«Якщо виникне здорова конкуренція, підприємства йтимуть не до підвищення тарифів, а до зниження шляхом ліквідації продуктивних витрат. Це дасть змогу підприємствам, які конкурують між собою, охопити велику частку ринку», - пояснює він.
Як приклад експерт навів Норвегію — найбільшу газовидобувну країну в Європі. Там на газовому ринку існує близько десяти великих підприємців, що працюють переважно на експорт. Але норвезькі тарифи на газ найвищі у всій Європі. «Секрет полягає в тому, що населення може собі це дозволити. Рівень життя стає вищим і держава збагачується», — сказав Гончар. А НАК «Нафтогаз України», на його думку, необхідно зробити одним із гравців газового ринку, — і реформа до цього йде: незабаром з'явиться американський трейдер Trailstone, згодом зайдуть й інші.
«Роль уряду в цьому питанні — удосконалення антимонопольного законодавства і введення регулятора газового ринку як такого», - вважає Гончар, акцентуючи, що в такому випадку проблема вичерпає сама себе.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.