Якщо поглянути на свіжий рейтинг країн щодо валового національного доходу і паритету купівельної спроможності, то ми побачимо, що Ангола, Гондурас і Габон випередили в ньому Україну. То чому ми так погано живемо? Насамперед, війна на Донбасі коштує близько 5% нашого ВВП, а це десь 4 млрд доларів на рік. На війну на сході Україна щодня витрачала 5 млн доларів, крім того, є ще величезні непрямі втрати. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив економіст Владислав Старинець.
За його словами, Україна втрачає приблизно 3 млрд доларів внаслідок вивозу капіталу, який йде в офшорні зони без сплати податків. Ще декілька мільярдів доларів у бюджеті ми втрачаємо внаслідок тіньової економіки, схем оптимізації і через неправильне регулювання.
«Ми вже втратили 7 млрд доларів експорту в країни СНД і тепер ми цю діру щороку змушені латати за рахунок кредитів, які ми не в змозі обслуговувати. У 2014 році падіння загального обсягу експорту до СНД виявилося досить значним: поставки становили лише 14,9 млн доларів на тлі 22,1 млн доларів роком раніше. У січні-лютому 2015 року ситуація у торгівлі з ЄС тільки погіршилася. Експорт до ЄС становив 2,1 млрд дол. Це на 33% менше, ніж у січні-лютому 2014 року, коли не був чинним автономний преференційної режим», — сказав Старинець.
На думку експерта, велику роль у цьому відіграє 80% знос наших основних фондів, через що ми не взмозі виробляти конкурентну продукцію.
Ще однією з причин економічної ситуації у країні експерт відзначає зруйновану банківську систему, брак реальної фінансової стабілізації, проблеми з поверненням ПДВ, і як наслідок, відтік інвестицій з України.
«Банки перестали кредитувати, а немає кредитів — немає економічного зростання. Bнутрішні накопичення та прибуток українських підприємств здебільшого збиткові, як державні, так і приватні», — зауважує експерт.
Крім того, в Україні, за словами експерта, падає внутрішній попит.
«Для прикладу: продаж нових легкових автомобілів в Україні в січні-серпні 2015 року порівняно з аналогічним періодом 2014 року знизився на 63% — до 26,011 тис. одиниць. Світовий банк очікує, що в 2016 році в Україні закриється ще 30 банків. Американський фонд Heritage Foundation спільно з газетою Wall Street Journal, щорічно складає рейтинг «Індекс економічної свободи». У 2014-му Україна посіла в ньому 162 місце, опустившись за рік на сім позицій. Відтік іноземного капіталу з країни вже перевищив 8 млрд доларів, і це до того, що репатріювати інвестиції сьогодні з України вкрай складно», — резюмував експерт.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.