Щоб перемогти бідність, необхідно ввести спеціальні податки на надприбуток. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив економіст Владислав Старинець.
«Як відомо, бідність — характеристика економічного становища індивіда або соціальної групи, при якому вони не можуть задовольнити певне коло мінімальних потреб, необхідних для життя, збереження працездатності, продовження роду. Бідність є відносним поняттям і залежить від загального рівня життя в певному суспільстві», — розповів економіст.
Експерт зазначив, що в сформованій ситуації одним з першочергових заходів має стати кардинальний перерозподіл податково-тарифного навантаження між найбіднішими (до яких зараз можна сміливо віднести понад 80% населення України — якщо виходити з визначення ООН, де межа бідності встановлена на рівні щоденних витрат на людину в сумі $ 5) і найбагатшими.
«Мова про введення спеціальних податків на надприбутки і предмети розкоші. Транснаціональні корпорації від нових податкових ставок не розоряться і з українського ринку не підуть — просто через конкуренцію і небажання втрачати обсяги збуту. Олігархам теж слід трошки поділитися зі співгромадянами — знедолені українці, звичайно, можуть вважатися необмеженим ресурсом дешевої робочої сили, але одночасно володіють потенціалом, здатним на чергові революційні потрясіння, в яких великий бізнес явно не зацікавлений», — зазначає Старинець.
Він упевнений, що збільшення соціальних видатків має супроводжуватися не банальною емісією, а збільшенням бази оподаткування та виведення бізнесу з «тіні».
«На превеликий жаль, ті ініціативи Кабміну, які ми спостерігаємо протягом останнього часу, спрямовані не на реальне вирішення проблеми боротьби з бідністю, а на миттєвий ефект наповнення пустої скарбниці драконівськими методами. Це стосується озвученої прем'єром Арсенієм Яценюком ідеї брати на облік трудових мігрантів (з подальшим оподаткуванням їхніх зарубіжних заробітків) і законопроекту, що припускає введення т. з. «індикативних» зарплат — як засіб боротьби з «конвертами». Це не реформи — це шарахання з крайності в крайність, така собі «податкова продрозверстка», недоречна в ХХІ столітті. Але, характерно, що і в тому, і в іншому випадку «новації» спрямовані проти найманого працівника та малого бізнесу — олігархат і ТНК традиційно залишаються невразливими», — розповів економіст.
Експерт наголосив, що держава повинна перепрофілювати ринок праці відповідно до вимог сучасності.
«Для чого дотувати з держбюджету замовлення на підготовку тисяч «економістів» і «юристів», якщо нині відчуваємо надлишок претендентів на такі вакансії — експерти оцінюють «конкурс» за цими спеціальностями в 8—15 осіб на місце. Та водночас відчувається брак високопрофесійних робітників, яких, на догоду моді на вищу освіту, в Україні просто перестали готувати. Отже, принципова відповідь на питання про методи боротьби з бідністю полягає в радикальній переорієнтації державної фіскальної політики, реальній боротьбі з тіньовою економікою, перепрофілюванні ринку праці», — резюмував Старинець.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.