counter
Стрічка новин
Вибрати все
3 Листопада
2 Листопада
1 Листопада
Всі новини...

Сергій Білан: У складі Служби фінансових розслідувань буде три категорії співробітників

Сергій Білан: У складі Служби фінансових розслідувань буде три категорії співробітників

Одним із етапів реформи Державної фіскальної служби має стати ліквідація податкової міліції та створення нової структури – Служби фінансових розслідувань. До цієї ініціативи й бізнес, і експерти ставляться вкрай насторожено, пам'ятаючи попередні спроби створити подібний силовий підрозділ.

У самому відомстві подібні страхи називають необґрунтованими і обіцяють, що слідуватимуть таким самим принципам роботи, якими керується нова поліція. Про те, коли в парламенті з'явиться відповідний законопроект, які підрозділи, крім податкової міліції, увійдуть до складу нової служби і скільки планують платити її співробітникам, «Аналітичній службі новин» (АСН) розповів перший заступник голови ДФС Сергій Білан.

— Заступник глави Адміністрації Президента Дмитро Шимків, коментуючи обшуки, які нещодавно проведено податковою міліцією в ІТ-компаніях, заявив, що це злочин проти країни. І закликав правоохоронні органи облишити обшуки й розпочати цивілізовані перевірки. Ви на своїй сторінці у Фейсбуці заявили про системну роботу з виведення з тіні тих, хто заробляє гроші у віртуальному просторі. Це означає, що обшуки триватимуть?

— Ми не проводимо обшуки тільки тому, що у когось виникло таке бажання. Податкова приходить на підприємства незалежно від того, в якій галузі вони працюють, лише на підставі постанови суду.

Безумовно, ми боремося за наповнення бюджету. Але це не означає, що потрібно створювати штучні й надумані проблеми для бізнесу. Це стосується й ІТ-галузі, яка є однією з найбільш перспективних в Україні. Ми розуміємо, що це — інтелектуальна еліта нашої країни, за якою майбутнє.

І мені дуже шкода, що організатори злочинних схем намагаються залучати до своєї незаконної діяльність компанії, що працюють на цьому ринку. Безумовно, ми будемо реагувати на факти ухилення від сплати податків, але в межах правового поля.

— Що відбувається з технікою і вилученими напрацьованими програмними продуктами? Хто несе відповідальність за нерозголошення особистої інформації, комерційної й інтелектуальної власності на вилученій техніці, як забезпечується захист?

— Техніка, яка вилучається під час обшуків, знаходиться у відповідних слідчих підрозділах. Жодного доступу сторонніх осіб, а також поширення комерційної, інтелектуальної чи іншої інформації не відбувається.

Слідчий, який вилучає техніку, повинен провести її огляд, після чого скласти відповідний протокол. Щойно процесуальні дії завершено і немає потреби тримати техніку, її — за заявою відповідальної особи–представника компанії — повертають власникові.

— Чому вилучають сервери? Не можна обмежитися копіюванням інформації?

— Тому що слідчі, які проводять обшуки, не технічні фахівці, й здебільшого лише копіюванням, на жаль, обмежитися не можна. Тому що є стерті файли або такі, що потребують ретельного аналізу.

— Ви неодноразово заявляли про те, що проводите зустрічі з представниками профільних асоціацій. Чи зустрічалися ви з представниками ІТ-галузі? Адже історія з обшуками набула широкого резонансу. Якщо так, то чого вдалося досягти?

— Таку зустріч ми плануємо провести наприкінці цього тижня з найбільшими представниками ІТ-галузі. Щоб пояснити, які запитання постають у податкової міліції, які є порушення. І, звичайно, нам важливо дізнатися позицію безпосередньо учасників ринку.

— Візити податкової в офіси великих компаній, які почастішали останнім часом, супроводжуються заявами про те, що поведінка силовиків не завжди адекватна. Чи доводилося вам вибачатися за дії своїх співробітників?

— Якщо буде встановлено бодай один факт неправомірних дій співробітників податкової міліції, я не лише вибачусь, але й стосовно них буде вжито відповідних заходів. На сьогодні таких фактів не зафіксовано.

Звичайно, юристи, що представляють інтереси компаній, де проводяться обшуки, намагаються усілякими способами довести невинуватість своїх клієнтів. Тому після проведення практично кожного обшуку податківців намагаються звинуватити в перевищенні повноважень. Але хочу офіційно заявити, що ми завжди діємо в рамках закону.

Якщо буде встановлено бодай один факт неправомірних дій співробітників податкової міліції, я не лише вибачусь, але й стосовно них буде вжито відповідних заходів.

— «Самопоміч» запропонувала ліквідувати податкову міліцію, виступивши з відповідною законодавчою ініціативою. Як ви ставитеся до такої ідеї?

— Питання ліквідації податкової міліції ставили неодноразово. Та в будь-якому випадку в країні має бути орган, який боровся б із приховуванням податків. За дорученням Прем'єр-міністра підготовлено законопроект про створення нового органу — Служби фінансових розслідувань.

— Коли цей законопроект з'явиться в парламенті?

— Законопроект уже пройшов узгодження з Мінфіном, МВС, Державною регуляторною службою та Мінсоцполітики. Попереду ще Мін'юст. Якщо й там усе буде гаразд, документ повертається до Міністерства фінансів, а далі за встановленою законом процедурою направляється урядом у Верховну Раду.

— А публічне обговорення? Вирішили обійтися без нього, адже попередні спроби створити таку службу виявилися провальними?

— Законопроект розміщено на сайті ДФС, тож ніхто нічого приховувати наміру не має, якщо ви про це. Навпаки, на зустрічах із представниками бізнесу це питання проговорюється, і ми прислухаємося до зауважень, які висловлюються. Наприклад, багато хто побоюється, що створять «якогось монстра з найширшими повноваженнями», які ми нібито хочемо забрати в інших правоохоронних органів разом із відповідними підрозділами по боротьбі з економічними злочинами. Але насправді такого не заплановано. До складу Служби фінансових розслідувань увійде лише податкова міліція й підрозділ митної служби по боротьбі з контрабандою. Це буде правоохоронний блок фіскальної служби.

— Але розслідуванням кримінальних проваджень за злочинами, пов'язаними з класичною контрабандою (зброя, наркотики, історико-культурні цінності), займається СБУ. Будете боротися лише з незаконним переміщенням товарів?

— Законопроектом пропонується внести зміни до Податкового, Митного кодексів, а також до Кримінального процесуального кодексу щодо альтернативної підслідності.

Візьмемо, до прикладу, таку статтю Кримінального кодексу, як фіктивне підприємництво. У КПК її віднесено до парафії МВС. Але якщо ми розслідуємо фінансові злочини, наприклад щодо фіктивного кредиту за фактом несплати податків, то фіктивне підприємництво є невід'ємною частиною цього процесу. Якщо зміни ухвалять, до бізнесу не приходитиме декілька різних правоохоронних структур з того ж самого приводу.

Що стосується контрабанди, запропоновано, щоб право на розслідування статей 201 і 305 Кримінального кодексу було не лише у Служби безпеки України, а й у Служби фінансових розслідувань.

— Прем'єр Арсеній Яценюк неодноразово наголошував, що формувати роботу СФР варто, спираючись на приклад нової поліції. Хоч мені особисто дещо складно зіставити два цих правоохоронних органи. Бо поліція від початку націлена на захист прав громадян і надання їм певних послуг. Таким чином, її можна позиціонувати як сервісну службу. Чого не скажеш про орган, завдання якого — знайти тих, хто створює тіньові схеми й ухиляється від сплати податків. Що ж у них буде спільного?

— Принципи, за якими нині формують правоохоронні структури в Україні, це насамперед відкритість і прозорість, коли набір ведуть завдяки конкурсним процедурам, що дає змогу громадськості брати участь у цьому процесі. Це мотивація, з якою приходять люди, вибираючи роботу в тій чи тій правоохоронній структурі.

Ми й нині намагаємося кардинально змінити ставлення суспільства до податкової міліції. Щоб на прикладі нашої роботи показати, що ми приходимо лише у разі, коли є обґрунтовані підозри протиправної діяльності. Бізнесу, який працює в правовому полі й чесно сплачує податки, немає чого боятися.

— Впевнена, що знайдеться чимало представників бізнесу, які посперечаються... Але нехай. Скажіть, чи плануєте проводити тренінги щодо поліпшення навичок комунікації для співробітників СФР? Якщо зважати на останні повідомлення в соціальних мережах, поводяться податківці здебільшого по-хамськи. І це ще найм’якше, що можна сказати.

— Дякую за таку критичну оцінку роботи податкової міліції. Але говорімо мовою фактів, а не загальними фразами. Якщо є конкретні претензії, ми реагуємо, повірте. До мене теж звертаються через соціальні мережі — і ви можете прочитати мої коментарі у відкритому доступі. До речі, там не лише скаржаться. Повідомляють і про факти, коли порушується закон. І ми беремо їх у розробку.

Розвиваючи вашу тезу про негативне ставлення до податкової міліції, скажу лише одне: в будь-якій країні світу підрозділ по боротьбі з ухиленням від сплати податків подобається далеко не всім. Критики теж не бракує, надто коли розкривають тіньові схеми, від яких організатори планували отримати мільйони.

Проте, сподіваюся, що в новій службі роботу налагодять таким чином, що для платника податків, який не порушує жодних законів, вона буде непомітною. Але тим, хто, як і раніше, планує працювати в тіні, доведеться відповідати за законом, хоч як їм це не подобається.

— У складі служби залишаться люди в погонах чи всі перейдуть у статус цивільних?

— Буде три категорії. Перша — це атестовані співробітники силових підрозділів. Серед них, наприклад, офіцери, які несуть службу в зоні АТО в підрозділі «Фантом». Також силові підрозділи необхідні, коли відбуваються обшуки в рамках розслідування справ, пов'язаних із конвертцентрами, незаконними операціями з постачання та продажу нафтопродуктів, підпільними виробництвами алкоголю чи сигарет тощо. І нашим співробітникам чинять опір.

Пам'ятаєте історію з нелегальними обмінними пунктами, де вилучили понад чотири мільйони доларів і сім мільйонів гривень? Тоді під час затримання учасників і організаторів цієї злочинної схеми, у яких виявили вогнепальну зброю, три співробітники фіскальної служби отримали тілесні ушкодження.

— Хто ще, крім силовиків, працюватиме в службі?

— Ще одна категорія співробітників СФР — держслужбовці. І третя — це люди, які працюватимуть за трудовим договором, але на них закон про держслужбу не поширюється.

— Плануєте звільнити всіх і набирати наново? Чи будуть обмеження за віком, як у поліції?

— Нам потрібні професіонали, які мають досвід оперативної роботи, потрібні аналітики, які зможуть використовувати свої знання для викриття тіньових схем, відстеження ризикових операцій. Ми дуже сподіваємося, що до СФР прийде багато молоді — випускників Національного університету державної податкової служби. Але обмежувати строгими віковими рамками кандидатів не будемо. Також ми сподіваємося на те, що в нову структуру потраплять і теперішні співробітники.

Нам потрібні професіонали, які мають досвід оперативної роботи, потрібні аналітики, які зможуть використовувати свої знання для викриття тіньових схем, відстеження ризикових операцій.

— Знання іноземних мов стане обов'язковим критерієм при конкурсному відборі?

— Все залежить від напряму роботи. Наприклад, для підрозділу по боротьбі з контрабандою знання іноземної мови буде обов'язковим. Тому що ми дуже часто маємо справу з нерезидентами-порушниками митних правил.

— Сергію Васильовичу, а що із заробітною платнею?

— Нещодавно, спілкуючись із колегами, які працюють у митній службі Республіки Білорусь, поцікавився рівнем зарплат інспекторів. З’ясувалося, що вони отримують близько 600—700 євро, якщо переводити на валюту. У нас зарплатня інспектора і в податковій, і на митниці загалом становить 2,5 тисячі гривень. А це приблизно 90 євро. Звичайно, хотілося б переглянути розмір зарплат. І в законопроекті прописано, що оклади співробітників СФР прирівнюються до тих, які передбачені для поліцейських.

— У окремих країнах Європи для співробітників фіскальних органів передбачено механізм доплат, розмір яких залежить від того, скільки грошей повернули до бюджету. Щось подібне у нас не плануєте ввести як стимул? Може, й хабарі тоді брали б не так часто...

— Такі механізми справді є, і вони суттєво впливають на ефективність роботи. Але поки що це питання не розглядали. Можливо, повернемося до нього згодом.

— У своєму інтерв'ю АСН ще на початку літа ви заявили, що необхідно зробити так, щоб тіньові послуги здорожчали і стали максимально ризиковими. Тоді підприємствам реального сектору економіки невигідно буде їх замовляти. Вдалося цього домогтися?

— Такі послуги справді подорожчали, загалом на 25—30%.

— На кількість замовників це вплинуло?

— Меншою мірою, ніж хотілося б. Однаково намагаються замовляти. А ось кількість фірм, що надають такі послуги, суттєво зменшилася. Змінилися й підходи в роботі тіньовиків. Наприклад, тепер намагаються відходити від великих майданчиків із конвертації, дроблять їх. Вигадують нові схеми переведення коштів у готівку, використовуючи зокрема й ІТ-технології.

Але ми теж не стоїмо на місці. З травня цього року податкова міліція запобігла втратам бюджету від формування фіктивного податкового кредиту на 22 мільярди гривень. До того ж ці нелегальні операції ми зупинили ще під час реєстрації податкових накладних підприємствами з ознаками фіктивності.

З травня цього року податкова міліція запобігла втратам бюджету від формування фіктивного податкового кредиту на 22 мільярди гривень.

Якщо раніше для оформлення прибуткових документів тіньові ділки використовували так зване «повітря» в 70% випадків, то нині фіскальна служба в онлайн-режимі може відстежувати ланцюжки формування податкового кредиту за участю так званих ризикових платників.

Комплексні заходи дали змогу збільшити надходження до бюджету за результатами відпрацювання конвертаційних центрів та фіктивних фірм цього року на третину.

Тетяна Бодня, фото Дмитра Ліпавського, АСН



Переглядів: 745


Новини партнерів



Інші важливі новини і публікації
Гороскоп на 3 листопада 2024 року від Павла Глоби для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп на 3 листопада 2024 року від Павла Глоби для всіх знаків Зодіаку
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) Сьогодні вдалий день для невеликих змін Навіть найменша зміна довкілля прине....
Гороскоп від Анжели Перл на 3 листопада 2024 року для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп від Анжели Перл на 3 листопада 2024 року для всіх знаків Зодіаку
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) Цей день сприятливий для романтичних зустрічей та особистих розмов Не бійтес....
Гороскоп на 2 листопада 2024 року від Павла Глоби для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп на 2 листопада 2024 року від Павла Глоби для всіх знаків Зодіаку
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) Намагайтеся бути терплячішими з оточуючими — сьогодні люди можуть вимагати в....
Гороскоп від Анжели Перл на 2 листопада 2024 року для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп від Анжели Перл на 2 листопада 2024 року для всіх знаків Зодіаку
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) Сьогодні вдалий день для нових починань Якщо є ідеї, які давно хотіли втілит....
Гороскоп на 2 листопада 2024 року від Тамари Глоби для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп на 2 листопада 2024 року від Тамари Глоби для всіх знаків Зодіаку
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) Сьогодні ви можете відчути приплив натхнення Можливо, з'явиться бажання зайн....
більше матеріалів


/-0,23134803771973-/ /-pc-/
Top