Коли в Україну прийдуть великі інвестори?
У 2019 р інвестори дивилися на зміни в Україні позитивно. Зокрема, в рейтингу Doing Business за 2019 року Україна піднялася на 7 щаблів: з 71 позиції в 2019 році на 64 позицію в 2020. Це найкращий показник для нашої країни за всю історію. Зростання забезпечений за рахунок показника «реєстрація власності»: підвищилася прозорість системи управління земельними ресурсами.
Ситуація кардинально змінилася в 2020 р Індекс інвестиційної привабливості України, розрахований Європейською Бізнес Асоціацією та юридичної фірми «Василь Кісіль і Партнери», в першому півріччі 2020 року знизився до 2,51 бала. Роком раніше цей показник був на позначці 2,96 пункту з 5,00 можливих. Рейтинг складається за допомогою опитування керівників українських компаній. Іншими словами, серед українських топ-менеджерів явно переважають песимістичні настрої.
Безумовно, говорити про глибоку кризу підстав поки немає. Швидше, погіршення рейтингу - це просто наслідок депресії, що розвивається на тлі спровокованих карантином обмежувальних заходів. Але сигнал вкрай тривожний. Якщо з песимізму народиться недовіру, то ми можемо опинитися в полоні спіралі економічного спаду. Простіше кажучи, недовіра буде придушувати ділову активність, спад ділової активності призведе до спаду в економіці, а на тлі спаду в економіці - зародиться нове недовіру. Влада не повинна цього допустити.
Уряд, Офісу Президента і парламент отримали важливий сигнал: необхідно втрутитися. Інвестори і керівники бізнесу чекають від нас конкретних кроків, спрямованих на подолання економічного спаду, спровокованого карантином. Крім того, потрібна подальша робота над зміцненням інвестиційного каркаса: судова реформа, свобода слова і захист прав інвесторів.
Зі свого боку я вважаю, що уряду слід задуматися про фіскальних заходи щодо пом'якшення кризи. Бізнес відверто потребує податкові канікули, податкових розстрочки і податкові пільги. У мене є глибока упевненість, що відмовитися від частини зборів до бюджету або отримати їх дещо пізніше це набагато дешевше, ніж потім думати, як створити робочі місця.
Ми повинні пам'ятати, що у нас є внутрішні інвестори, які створюють і зберігають робочі місця, надають допомогу в боротьбі з коронавірусів, впроваджують різні соціальні програми, платять податки в бюджет і створюють ВВП. Бізнес робить все можливе, щоб пом'якшити наслідки карантину. Тепер держава повинна зробити хоч щось, щоб вселити в бізнесменів надію.