counter
Стрічка новин
Вибрати все
23 Квітня
22 Квітня
Всі новини...

Андрій Єрмолаєв
Андрій Єрмолаєв

Механізм політичної відповідальності є, але політики його ігнорують


Згідно з положеннями Конституції від 2004 року, в Україні закріплений механізм політичної відповідальності, але він не працює в сучасних умовах. Українські політики його просто ігнорують, що було видно навіть при формуванні останньої коаліції. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив директор Національного інституту стратегічних досліджень, політолог Андрій Єрмолаєв.

«Політична відповідальність відрізняється від чиновницької. Насправді механізм політичної відповідальності в країні створено завдяки положенням Конституції редакції 2004 року. Там закладено механізм створення коаліції, формування коаліційного уряду і певного порядку відповідальності уряду перед парламентом і Президентом. Інша справа, що будь-який механізм працює не тільки тоді, коли сформована норма, а й коли сформована стійка політична традиція. Ситуація з нинішнім складом коаліції і урядом Гройсмана яскраве свідчення, що у нас політики ігнорують механізм політичної відповідальності, спираючись на нашу традицію корпоративної безвідповідальності. Чому? Тому що парламентська коаліція, коаліційний уряд, коаліційний договір, учасники коаліційного договору - це пов'язані елементи. Якби цей механізм працював повноцінно, то після фактичного розпаду коаліції і відставки уряду Яценюка, який формувався на підставі коаліційної угоди 2014 року, мала бути пройдена процедура формування нового складу коаліції, який би забезпечував більшість. Який би сформував новий коаліційний договір (вже яким він буде - це запитання учасників коаліційних переговорів), і на цій підставі було б сформовано уряд і прийнято програму його дій. У нашому випадку це все було просто проігноровано, учасники більшості зробили вигляд, що нічого не сталося і спираються на старий коаліційний договір, який насправді теж ніхто не реалізує. Все, що запропоновано новим урядом Гройсмана, - це вже «фантазії» нового складу уряду безвідносно до того, що формувався 2014 року», - розповів політолог.

Єрмолаєв зазначає, що часто плутають поняття політичної і чиновницької відповідальності. За словами експерта, це різні речі. Чиновники несуть адміністративну та кримінальну відповідальність, крім того, вони відповідальні і за своїх підлеглих.

«Що стосується всіх інших сфер, де призначенці є не політиками, а державними службовцями, то вони живуть за законом про державну службу та антикорупційним пакетом, вони несуть адміністративну, кримінальну та іншу відповідальність за порушення закону. На щастя, у нас голови державних адміністрацій не призначаються в рамках коаліційної угоди. Вони призначаються як чиновники і несуть відповідальність саме як чиновники, коли потрібно адміністративну, коли трапляться на гарячому - кримінальну. Знову ж таки, з точки зору чинного законодавства, включно з відповідальністю держслужбовця за свою діяльність, відповідністю службовому становищу, звичайно, глава регіону повинен відповідати за діяння своїх підлеглих. До речі, не останнє питання - чи є дії підлеглого частиною загальної корупційної схеми, чи це тільки його особисті справи. Але називати це політичною відповідальністю просто некоректно. Глава держави дає згоду на призначення голови обладміністрації, кандидатуру якого висуває Кабмін згідно з чинним законодавством. За голову адміністрації відповідальність несе уряд, бо це їхній чиновник, бо це Кабмін висуває кандидатуру за згодою Президента. Чи буде запитано з уряду, який довіряв кандидату ту чи іншу область? Плюс до всього потрібно враховувати, що будь-який механізм, конституційний чи законодавчий, працює тоді, коли всі учасники цієї процедури реалізують свої повноваження в повному обсязі і адекватно. Не відкрию таємницю, якщо скажу, що голови адміністрацій дуже часто призначаються за ініціативою Президента, хоча він у межах коаліційної угоди дає згоду на пропозицію коаліційного уряду - не більше і не менше», - резюмував експерт.

Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.

Переглядів: 46Новини партнерівІнші важливі новини і публікації
Сон у ніч з 22 на 23 квітня 2024 року: тлумачення за місячним календарем
Сон у ніч з 22 на 23 квітня 2024 року: тлумачення за місячним календарем
23 квітня о 19:32 розпочнеться 16-й місячний день Фаза Місяця – зростаюча
Гороскоп від Анжели Перл на 23 квітня 2024 року для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп від Анжели Перл на 23 квітня 2024 року для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп на 23 квітня 2024 року, представлений Анжелою Перл, обіцяє успішний початок дня, наповненого продукти....
Гороскоп від Павла Глоби на 23 квітня 2024 року для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп від Павла Глоби на 23 квітня 2024 року для всіх знаків Зодіаку
Павло Глоба 23 квітня 2024 року наголошує, що важливо прислухатися до інтуїції Вона може вказати напрямок і до....
Гороскоп на 23 квітня 2024 року від Тамари Глоби для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп на 23 квітня 2024 року від Тамари Глоби для всіх знаків Зодіаку
Тамара Глоба розповіла, що 23 квітня буде сприятливим днем для деяких знаків зодіаку щодо любовних стосунків О....
Гороскоп на 23 квітня 2024 року: що обіцяють астрологи
Гороскоп на 23 квітня 2024 року: що обіцяють астрологи
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) Сьогодні може бути днем, коли ви відчуєте себе особливо енергійно та активно....
більше матеріалів


/-0,22769999504089-/ /-pc-/
Top