counter
Стрічка новин
Вибрати все
Всі новини...

Володимир Орлов
Володимир Орлов Експерт з питань податкової та митної політики, кандидат економічних наук

Що ж таке «лад на митниці» і як його навести?


Буквально днями відомий нардеп Антон Геращенко розмірковував про високе. На питання, чому ж нова поліція не отримала обіцяних високих зарплат і де тепер узяти для цього гроші, він відповів, що «потрібно навести лад на митниці... Для того, щоб підвищити зарплати поліцейським, чиновникам і прокурорам, потрібно або щось урізати, або збільшити надходження».

Антон Геращенко, судячи з усього, вже навів «лад» у поліції і вирішив, що саме час взятися за митницю. Очевидно, в його розумінні митниця - це своєрідний банкомат, з якого, якщо стукнути сильніше, обов'язково посиплються монети й купюри. І грошей цих вистачить на всіх: і на зарплати нової поліції, і чиновникам, і прокурорам, і всім, кому це обіцяють наші народні депутати. Треба ось просто «навести лад».

На цю тему особливо люблять розмірковувати люди, котрі не тільки не розуміють специфіку роботи митниці, а й ті, хто митника не відрізнить від прикордонника.

Також слід зазначити, що «наведення ладу» у всіх, хто його обіцяє, чомусь асоціюється з перевиконанням планів митних надходжень. Чим не так давно хвалився глава ДФС Роман Насіров.

Митниця з року в рік збільшує надходження до бюджету (і це не заслуга Насірова). Найчастіше, звісно, а особливо в кризові часи, за рахунок девальвації гривні.

график к статье

Наприклад, незважаючи на браваду керівництва ДФС, у доларах надходження митних платежів до бюджету за 2015 рік (9,3 млрд.) навіть менше за показник 2007 року (10,7 млрд. дол. США).

Водночас зарплата митного інспектора залишається незмінною з 2005 року. Це приблизно 2,5-3 тисячі гривень. Тільки 10 років тому це було 500 доларів, а тепер - менше ста.

Керівник ДФС Роман Насіров, до речі, під час кваліфай-раунду на посаду глави відомства пообіцяв впровадження системи мотивації співробітників ДФС. З урахуванням того, що скоро буде 9 місяців відтоді, як було «наведено лад на митниці», за цей пункт теж не варто хвилюватися.

Якщо говорити про реальне наведення ладу у відомстві більш глобально, не так давно про відповідні наміри заявив прем'єр-міністр України.

Глава уряду наголосив, що за розрахунками експертів у тіньових потоках перебуває не менше 20% усіх платежів, які сьогодні здійснюються на митниці. Завдання абсолютно просте - максимум за квартал, за три місяці, побудувати якісну систему управління ризиків, ліквідувати тіньові схеми... Також важливо прибрати підґрунтя для корупційних дій...

З прем'єр-міністром складно посперечатися. Справді, ситуація в митній сфері плачевна. Але це й не дивно, з іншого боку, якщо враховувати, що митницею в країні вже багато років ніхто не займається.

Водночас що можна було почути від учасників зустрічі з прем'єром? Як бачимо, вони відтворюють одні й ті самі завчені і переписані по двісті разів фрази: «система ризиків, платежі, боротьба з контрабандою». Ці слова не перший рік намагаються вкласти в уста керівників держави чиновники Мінфіну і Кабміну.

Володимир Гройсман має рацію. Його завдання - визначити стратегічний напрям і розставити акценти: наповнення бюджету і відсутність корупції. А тактика і деталі, в яких, як відомо криється диявол, - це вотчина голови Державної фіскальної служби.

Лад - можливий. Для цього потрібен комплексний підхід і реальна стратегія змін на митниці.

По-перше, цілковита ревізія митного законодавства. Це до питання про підґрунтя для корупційних дій.

По-друге, зміна адміністративної структури, яку було створено за часів «Мінздоху» і яка довела свою нежиттєздатність, але раз по раз відтворюється черговим керівником ДФС.

По-третє, необхідно раз і назавжди розібратися з митною вартістю. Створити потужний аналітичний блок, який оброблятиме колосальні масиви інформації. Під цей напрям необхідно придбати спеціальні програмні аналітичні продукти.

По-четверте, прибрати можливість для маніпуляцій з кодом товарів, переглянувши і зрівнявши деякі ставки мита.

Кадрова складова! Адже кадровий потенціал практично знищено. А низька мотивація підштовхує митників або до корупції, або до пошуку нової роботи. Системи професійної освіти та підвищення кваліфікації майже немає взагалі.

Інфраструктура, технічна допомога у вигляді обладнання, обмін інформацією, взаємодія з митницями інших держав - у цьому напрямі можна також спостерігати повну деградацію.

Можна і далі вдавати, що ми боремося з корупцією, але доки ми не забезпечимо мотивацію для митника, включаючи гідну матеріальну винагороду, перспективи розвитку кар'єри, правовий захист, це буде чергова демагогія.

Без грошей корупцію не побореш.

Я переконаний, що голова ДФС Роман Насіров знає це краще за мене. Але ж попереду чергові три місяці випробувального терміну. І цього разу він вже точно наведе лад. Навіть не сумніваюся!

Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.





Переглядів: 18



Новини партнерів



Інші важливі новини і публікації
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Коли в будинку з'являється маленьке кошеня, власнику необхідно забезпечити належний догляд Що потрібно придба....
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Чакри — це енергетичні рівні розвитку Це наші внутрішні центри сили, якими протікає енергія
Як створити місце сили у своїй квартирі
Як створити місце сили у своїй квартирі
Будинок може не тільки захищати нас від зовнішніх факторів, але й надавати сили Такий куточок можна створити у....
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Стрес є невід'ємною частиною життя сучасної людини Незважаючи на те, що в житті кожного з нас бувають складні ....
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Кожна людина зазнає негативного впливу: втома, дратівливість та раптові болі – ознаки енергетичної атаки....
більше матеріалів


/-0,23817610740662-/ /-pc-/
Top