Дефіцит вітамінів пов'язаний перш за все з їх недостатнім надходженням в організм разом з продуктами харчування, і він дуже помітно позначається на зовнішньому вигляді, звісно ж, не в кращу сторону. Давайте розглянемо п'ять основних ознак авітамінозу, щоб ви могли негайно приступити до виправлення ситуації. Навесні це як ніколи актуально!
1. Суха шкіра
Якщо ваша шкіра неприродно бліда і суха, а ви відчуваєте втому і поганий настрій протягом тривалого часу, це може вказувати на відсутність вітамінів групи В (особливо B12), A і C. Щоб заповнити їх дефіцит, починайте налягати на яйця, брюссельську капусту, насіння соняшнику, горіхи (ідеальне джерело вітаміну B), зелені та помаранчеві овочі і фрукти (вітамін А), брокколі, ківі, червоний перець (вітамін С). Погане в плані вітамінів харчування в зимовий період часу, а також відсутність сонця - ось дві основні причини, через які ми навесні страждаємо від авітамінозу. У нас з'являється підвищена стомлюваність, занепад сил і духу, поганий імунітет, біль в суглобах, анемія, безсоння. Суха шкіра - дуже поширена проблема. Вона характеризується локальними почервонінням, шорсткістю та навіть сверблячкою.
Така шкіра моментально схильна до подразнень і дуже чутлива до косметики і навіть води. Які причини її сухості? Перш за все, це зниження такої функції, як утримання води в епідермісі, плюс дефіцит ліпідів у роговому шарі. Подібний стан може бути результатом різних зовнішніх та внутрішніх факторів. Дуже часто це відбувається через неправильний догляд, прийому ліків або надмірного впливу сонця, низьких температур або сильного вітру.
2. Тріщини в куточках рота
Цю проблему зазвичай викликає брак заліза, цинку і вітамінів з групи B. Ви можете їх заповнити, споживаючи більше яєць, тунця, томатів, арахісу та бобових. У раціон також варто включити продукти з вітаміном С (солодкий червоний перець), так як аскорбінова кислота підсилює абсорбцію заліза. При низькому рівні заліза розвивається анемія, яка як раз проявляється в тріщинах в куточках рота. Не можна забувати і про гігієну порожнини рота. Пошкодження слизової оболонки або неправильний догляд теж може привести до утворення тріщин.
3. Прищі
Прищі і вугри на шкірі можуть вказувати на недостатню кількість вітамінів А і D, а також жирних кислот. Щоб компенсувати їх нестачу, споживайте лосось, волоські горіхи, моркву, солодкий перець, мигдаль. Схильність до утворення прищів може бути ще спадковою, коли сальні залози виробляють занадто багато шкірного жиру. Якщо це супроводжується ще і гіперкератозом, то проблема готова. Клітини епідермісу блокують сальні залози, утворюючи вугрі, які стають розсадником для бактерій.
4. Випадання волосся
Цей симптом, швидше за все, пов'язаний з дефіцитом вітаміну B7 (біотин). Такий стан може супроводжуватися кон'юнктивітом, поганим настроєм, апатією та сонливістю. Відмінними джерелами вітаміну B7 є яєчні жовтки, авокадо, банани, кольорова капуста, фундук. Однак не забувайте, що причини випадіння волосся дуже різноманітні: від гормональних змін в разі прийому певних препаратів до неправильного догляду за волоссям. Літній сезон також несприятливо впливає на стан волосся: УФ-промені, купання в солоній або хлорованій воді ніяк не йдуть їм на користь.
5. Темні кола під очима
Вони вказують на дефіцит вітаміну K та заліза (хоча причиною також можуть бути, наприклад, алергія, діабет, неякісна косметика). Якщо проблема викликана неправильним харчуванням, включіть у раціон брокколі, брюссельську капусту, капусту, птицю, інжир, петрушку, сочевицю. Крім того, темні кола під очима є результатом відсутності сну, втоми, куріння, впливу сонячного світла, стресу, надмірного вживання алкоголю або кави, алергічних реакцій і побічного ефекту прийому певних фармацевтичних препаратів.