Свою газову війну Кремль програв із тріском
Німеччина готова підписати довгострокові газові контракти на імпорт ЗПГ зі США та Близького Сходу. Болгарія погодилася купити 1 млрд. кубів газу в Азербайджану через Грецію.
Це, звісно, реакція на припинення постачання газу з Росії. Чому така готовність не була озвучена одразу? І, до речі, саме відмова Німеччини укладати довгостроковий контракт призвела до провалу переговорів із Катаром кілька місяців тому.
Причина полягає в тому, що в Німеччині зробили переоцінку програмі переходу до «зеленої енергетики», і тепер усі терміни зрушені на досить тривалий термін – від 5 до 10 років з різних аспектів цієї програми. Якщо переважно перехід передбачалося завершити до 25 року, нині це «переважно» зрушилося на 30 рік, а остаточне вибудовування балансів - до 35 року як мінімум.
Тому потрібен газ у достатніх кількостях, і розраховувати виключно на біржові поставки, схильні до суттєвих коливань цін, явно нерозумно. Тому й довгострокові контракти за умов постачальників. Зокрема, Катар наполягав на укладанні контрактів до 35 років, європейці погоджувалися лише на 30 років. Чому переговори були перервані.
Зараз все відновиться, і ринок, який раніше займав Газпром, поділять американці та Катар (ну, а Катар – це фактично газовий департамент Сполученого Королівства). Свою газову війну Кремль програв із тріском, а тепер його добивають ще й на українському чорноземі.