Законодавство в сфері роботи ЗМІ давно застаріло
Законопроект про медіа навряд чи буде розглянуто на цій сесії. У парламенті залишився всього тиждень пленарних засідань. Значна частина часу піде на розгляд грального законопроекту.
Законопроект «Про медіа» - один з найбільш резонансних, тому що стосується в тому числі незалежності журналістів.
Перша редакція закону визнана несумісною з нормами свободи слова та незалежності ЗМІ. Критика стосувалася і широкого поля поширення впливу закону: стрімінговие платформи, блогери, провайдери і т.д.
Законопроект у новій редакції дещо видозмінений. Але критика з боку спільноти журналістів і працівників сфери медіа не припиняється.
Ризики для ЗМІ криються в розширенні регуляторних функцій Національної ради з питань телебачення і радіо. Змінено і сам порядок функціонування Нацради. Розширено перелік санкцій, які (крім штрафу) накласти може тільки суд, а не Нацрада. При цьому скасовувати реєстрацію аудіовізуальних лінійних медіа регулятор може без рішення суду. У новій редакції уточнена і деталізована термінологія; конкретизуються обмеження в сфері медіа, пов'язані з збройною агресією; вилучено норму, згідно з якою стрімінговие платформи відносяться до медіа; спрощена реєстрація друкованих видань.
Законодавча база в сфері роботи медіа в Україні застаріла. Її вдосконалення вкрай необхідно. Але посягання на порядок роботи ЗМІ та можливість висвітлення різних варіантів і позицій - неприпустимі.
Законопроект жорстко розкритикували в ОБСЄ. Представництво ЄС в Україні виступили не так емоційно, але закликали продовжити допрацьовувати законопроект.
Дуже ймовірно, що прийняття законопроекту буде проблемним. Не можна виключати реакцію, як з боку громадськості, так і з боку працівників ЗМІ. Крім того, критика навколо законопроекту створює можливості для піару і підігрування ЗМІ для партій, які позиціонують себе як опозиційні.
Законодавство в сфері роботи ЗМІ давно застаріло. Його точно потрібно міняти. Але я закликаю парламент не поспішати. Адже важливо перш за все якість. Вичитаними і обдуманими повинні бути кожна буква і кожна кома.