counter
Стрічка новин
Вибрати все
18 Квітня
17 Квітня
Всі новини...

Тимур Чмерук

Використання відновних джерел енергії – інвестиція в майбутнє

12:15, 07.02.2018

Використання відновних джерел енергії – інвестиція в майбутнє

Використання відновних джерел енергії (ВДЕ) стало одним із важливих критеріїв розвитку світової спільноти. Головними причинами такої уваги є очікуване вичерпання запасів органічних видів палива, різке зростання їхньої ціни, недосконалість і низька ефективність технологій застосування, шкідливий вплив на довкілля. Саме тому за кордоном альтернативна енергетика є досить привабливою для інвесторів. За інформацією міжнародної організації «REN21» (підрозділ «Міжнародного агентства з відновних джерел енергії»), тільки за 2016 рік у ВДЕ інвестували 287,5 млрд дол. Найактивніше альтернативна енергетика розвивається в Китаї, Великобританії, США, Японії й Німеччині. Щорічно вводиться в експлуатацію безліч електростанцій, що працюють на ВДЕ. Частка альтернативних джерел у встановленій річній потужності у світі за минулий рік уже перевищила 50 %. На думку експертів «Глобальної енергії», до 2100 року частка нафти й вугілля у світовому паливно-енергетичному балансі складе 2,1 % і 0,9 % відповідно, а більше за чверть усієї світової електроенергії буде вироблятися завдяки сонцю. Згідно з довгостроковими прогнозами «Bloomberg New Energy Finance» (2017), очікується, що частка вітрової й сонячної електрогенерації в глобальному енергетичному кошику до 2040 року зросте в шість разів і перевищить усі інші види енергії.

Китай попереду всіх

Китай довго вважали найбільшим у світі джерелом викидів парникових газів, однак нині «IEEFA» («Інститут енергетичної економіки та фінансового аналізу») відзначає рекордні витрати Китаю – понад 44 млрд дол. – на міжнародні проекти, пов'язані з відновлюваною енергетикою. Піднебесна вже давно стала одним із лідерів у виробництві чистої енергії. У країні реалізуються сотні проектів, пов'язаних з альтернативною енергетикою. Однак цього китайським компаніям видається мало. Згідно з доповіддю «IEEFA», зараз країна перебуває на шляху до того, щоб стати провідним міжнародним інвестором у ВДЕ. Адже останніми роками Китай дедалі частіше інвестує в «зелені» проекти в інших країнах. Піднебесна витратила майже 45 млрд дол. на чисту енергетику. Одних тільки сонячних батарей експортовано на 8 млрд дол., що більше за показники Німеччини й США. Варто зазначити, що китайські виробники сонячних панелей досить активно займають зарубіжні ринки. Така динаміка дозволяє Китаю не тільки створити імідж відповідальної екологічно орієнтованої держави, а й вести перед у «зелених» технологіях, що вже сьогодні приносить серйозні фінансові дивіденди. При цьому докладається достатньо зусиль, щоб виконати свої зобов'язання відповідно до Паризьких угод. Відзначається, що частка ядерної та «зеленої» енергетики в Піднебесній у найближчі 10 років подолає показник 20 %. У серпні 2017 року, унаслідок злиття найбільшої китайської вугільної компанії «Shenhua Group Corp» з однією фірмою з «великої п'ятірки» електроенергетики – «China Guodian Corp», утворено «China Energy Investment Corp» – найбільшу у світі енергетичну компанію, і зростання активів «Shenhua» більше не залежить від видобутку вугілля. Крім того, забезпечення Китаю поставками сировини (як-от літій, нікель і кобальт) дозволяє йому домінувати у виробництві акумуляторів та електромобілів.

Піднебесна продовжує дивувати світ
Нещодавно в китайському місті Хуайнан запрацювала найбільша у світі плавуча фотоелектростанція. Станція з установленою потужністю 150 МВт – перший подібний проект компанії «China Three Gorges Corp». 160 тис. сонячних панелей розташовані на морській поверхні площею майже 90 га (це, до речі, площа середнього села). Потужність сонячної станції – 40 МВт, чого достатньо для забезпечення енергією 15 тис. будинків. Повністю станція буде підключена до електромережі наступного року, і її потужності вистачить, щоб забезпечити 94 тис. міських і сільських домогосподарств. Загальні інвестиції в будівництво становили 151 млн дол. Перевагами подібних електростанцій є те, що вони не займають багато місця, а морська вода діє як природний охолоджувач, що збільшує обсяги виробництва електроенергії.

«Сонячний парк» в Еміратах

Відновлювана енергетика в ОАЕ – це реальна можливість забезпечити енергетичну незалежність держави. 2015 року в Дубаї почалося будівництво заводу сонячної електроенергії. В Еміратах уважають, що успіх такого великого проекту приверне увагу інвесторів з усього світу до національної альтернативної енергетики. До цього часу в ОАЕ планують наростити потужності заводів із виробництва відновлюваної енергії і таким чином отримати на глобальному ринку додаткову перевагу. Між тим, в Еміратах відкрили сафарі-парк, що працює на сонячній енергії та є екологічно чистим проектом, і в ньому навіть гості переміщаються на спеціально розроблених електрокарах. За 15 років у Дубаї має закінчитися будівництво найбільшого на Близькому Сході «сонячного парку», який об'єднає кілька потужних заводів із виробництва сонячної енергії. Загальна потужність цих підприємств повинна скласти близько 1 тис. МВт. Передбачається, що до 2030 року 5 % усієї вироблюваної енергії в ОАЕ буде припадати на сонячні батареї. Крім того, держава здійснює фінансування масштабних проектів з альтернативних джерел енергії по всьому світі. Сьогодні відбувається активне кредитування будівництва й спорудження об'єктів відновлюваної енергії в Ірані, Мавританії, Аргентині, на Кубі й островах Сент-Вінсент. Розвиток міжнародного співробітництва – це черговий крок до стимулювання інвестиційної діяльності в Еміратах.

Інвестиції в альтернативну енергетику України

Незважаючи на значний потенціал майже всіх видів НВДЕ (нетрадиційних і відновних джерел енергії) в Україні, велику кількість ухвалених нормативно-законодавчих актів, частка НВДЕ в енергетичному балансі країни залишається незначною – менше ніж 5 %. Будівництво заводів із виробництва обладнання для ВДЕ могло би принести нашій державі значні інвестиції, адже впродовж трьох років Україна залучила в розвиток альтернативної енергетики понад 700 млн євро. «Зелений» тариф, чинний до 2030 року, став привабливим стимулом для інвестицій, зокрема й іноземних. За цих умов видається обнадійливим підписання протоколів між керівництвом Херсонської області і Литовською «Global BOD Group» (що входить у світовий ТОП-5 у галузі відновлюваної енергетики) про наміри будівництва в Херсоні заводу з виробництва обладнання для сонячної енергетики. Це може надати області реальне збільшення робочих місць, а також забезпечити економічне зростання. Проте є низка чинників, що стримують інвесторів: корупція в державних органах, відсутність дієвої правоохоронної й судової систем тощо. Крім того, із 2017 року суттєво зросла вартість підключення до електромереж, що тепер становить від 3094 грн до 9428 грн (залежно від області) за 1 кВт встановленої потужності. Подорожчання обійшло лише вітряки й сонячні панелі, установлені на приватних будинках, які розташовані не далі ніж 300 м від точки підключення, оскільки їхня дозволена потужність обмежується 30 кВт. Подорожчання підключення, безперечно, загальмує розвиток проектів з альтернативної енергетики. А не впроваджуючи нові види НВДЕ, не вкладаючи кошти в новітні технології, не розвиваючи виробництво на основі цих технологій, країна консервує технологічну відсталість і може втратити свій шанс увійти у світову спільноту як важливий гравець.

Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.

Переглядів: 180Новини партнерівІнші важливі новини і публікації
Місячний день сьогодні 18 квітня 2024 року
Місячний день сьогодні 18 квітня 2024 року
Кожен новий день — це чудові можливості для особистого зростання та розвитку Астрологи підкажуть, що саме прин....
Харчування за астрологічним принципом
Харчування за астрологічним принципом
Як відомо, планети здатні впливати на організм людини Щоб підтримувати тонус організму та імунітет, необхідно ....
Як режим дня впливає на біополе та настрій людини
Як режим дня впливає на біополе та настрій людини
Часто ранок починається з занепаду сил і дратівливості Це наслідки неправильного режиму дня
Гороскоп на 18 квітня 2024 року: що обіцяють астрологи
Гороскоп на 18 квітня 2024 року: що обіцяють астрологи
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) Сьогодні ваша енергія буде на високому рівні, і ви будете готові приймати ви....
Любовний гороскоп на 18 квітня 2024 року: що обіцяють астрологи
Любовний гороскоп на 18 квітня 2024 року: що обіцяють астрологи
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) Сьогодні ваша пристрасть та рішучість будуть на піку, що зробить вас неперев....
більше матеріалів
/-0,30940818786621-/ /-pc-/
Top