counter
Архів Повернутись назад 11 Серпня 2015
11 Серпня
Суспільство У Рівненській області вилучили обладнання для обробки бурштину вартістю понад мільйон гривень У Рівненській області правоохоронці вилучили обладнання для обробки незаконно добутого бурштину на суму понад мільйон гривень. Про це повідомляє прес-служба МВС України. Нагадаємо, 4 серпня міліція спільно з ДФС вилучила понад 2,6 тонн незаконно видобутого бурштину. Наразі на території Волинської та Рівненської областей проводяться санкціоновані судом обшуки на підприємствах, які, за свідченнями керівництва одного з держпідприємств, мають із ним договірні відносини на видобуток бурштину. Внаслідок одного з обшуків правоохоронцями було вилучено обладнання в кількості шести одиниць, призначене для обробки незаконно добутого бурштину. Ринкова вартість цього устаткування становить більше мільйона. Згідно з наданими документами, обладнання виготовлено в одній із сусідніх з Україною держав.
Суспільство У чорнобильській зоні відчуження все ще гасять пожежу Рятувальники продовжують гасіння лісової пожежі в Чорнобильській пущі, ситуація під контролем. Про це повідомляє прес-служба ДСНС. «Упродовж 10 серпня триває гасіння лісової пожежі, що виникла 9 серпня на території комплексу лісового господарства «Чорнобильська пуща» у Зоні відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення між колишніми селами Буда Варовичі і Ковшілівка на площі близько 60 га. До гасіння пожежі залучено 99 чоловік і 27 од. техніки, у тому числі від ДСНС 50 чол. особового складу, 11 од. техніки, 3 пожежних літаки і вертоліт. На гасіння пожежі авіацією ДСНС здійснено 62 скидань води: літаками - 17 скидань, вертольотом - 45 скидань», - йдеться в повідомленні рятувальників. У ДСНС відзвітували, що на 07.00 11 серпня ситуація під контролем рятувальників, а гасіння триває.
Суспільство Полковник юстиції з СБУ збирав інформацію для бойовиків Служба безпеки спільно з військовою прокуратурою затримала полковника юстиції, заступника начальника слідчого відділу управління СБУ в Донецькій області за те, що той намагався повідомляти секретні дані бойовикам «ДНР». Про це повідомляє прес-служба відомства. «Зрадник збирав інформацію щодо оперативно-службової діяльності СБУ під час проведення антитерористичної операції, кримінальних проваджень, що перебувають у слідчому відділі Донецького управління Служби, дані про проукраїнськи налаштованих громадян серед жителів Донецької області тощо», - йдеться в повідомленні. Працівника СБУ затримали на гарячому - під час зустрічі з представником так званого міністерства безпеки «ДНР». Полковник спробував втекти на територію непідконтрольної «ДНР». Але його і його подільника-бойовика затримали. У них вилучено 40 тисяч доларів готівкою, триавє слідство.
Суспільство На Луганщині бойовики стріляли з Градів, є поранені Двоє українських військовослужбовців отримали поранення в Луганській області. Про це повідомляється на сайті представника АТО в Луганській області Руслана Ткачука. «За повідомленням ГУ МВС у Луганській області опівночі 10 серпня проведений артилерійський наліт на опорний пункт ЗС України в районі села Кримське. Поранений стрілець-санітар підрозділу ЗС України», - йдеться в повідомленні. Солдат отримав мінно-вибухову травму і його госпіталізували в лікарню Сєвєродонецька. Ще один військовий зенітно-ракетного взводу ЗСУ отримав осколкове поранення шиї та обох ніг близько опівночі 10 серпня. Ткачук повідомив, що на Артемівському напрямку зафіксовано застосування бойовиками Градів по позиціях силовиків біля села Троїцьке Попаснянського району. Обстріляні бойовикіами з різних видів зброї були такі населені пункти, як Щастя, Трьохізбенка, Попасна, Кримське.
Суспільство Керівника київського банку оголошено у розшук за фінансові махінації Служба безпеки і міліція виявили фінансові махінації в одному зі столичних банків. Про це повідомляє прес-служба СБУ. Керівника столичного банку вже оголосили в розшук. «Правоохоронці встановили, що впродовж декількох місяців керівник банку, зловживаючи своїм службовим становищем, здійснював махінації з цінними паперами, чим завдав банку збитків на суму понад 70 млн гривень. Так, на період введеної Національним банком України в цій фінансовій установі тимчасової адміністрації, зловмисник продав облігації внутрішньодержавнох позики, які належали банку, за вартістю, заниженою в декілька десятків разів», - йдеться в повідомленні. Досудове слідство зібрало достатньо доказів, щоб притягнути керівника до кримінальної відповідальності.
За кордоном Розширені санкції США проти Росії набули чинності Набули чинності розширені санкції США, запроваджені проти Російської Федерації. Про це на своїй сторінці у Facebook написав посол України у США Валерій Чалий. За його словами, у Федеральному віснику уряду США було опубліковано рішення про розширення секторальних санкцій проти Росії. У розширений список санкцій увійшли: - 7 фізичних осіб та 6 компаній, які ухилялися від введених санкцій; - 2 російські компанії, які працюють у військово-промисловому комплексі РФ; - 4 колишніх українських чиновників і їхніх прибічників, які причетні до викрадення державних активів і зловживань на держслужбі; - Афілійована з Олександром Януковичем компанія - ЗАТ «МАКО Холдинг»; - 5 операторів кримських портів і 1 кримський оператор поромних перевезень; - 35 компаній, які контролюються раніше внесеними у перелік санкцій особами, а також ті, більше 50% капіталу яких контролюють російські «Внешэкономбанк» і «Роснефть».
Суспільство У Львівській області два чиновники попалися на хабарі На Львівщині двох чиновників міськради затримали за хабар у 18 тисяч. Про це повідомляє прес-служба прокуратури Львівської області. «Правоохоронці затримали мера міста Сколе та юрисконсульта міськради, які вимагали та отримали від підприємця хабар у сумі 18 тисяч гривень. За хабар чиновники пообіцяли підприємцю сприяти в його перемозі в конкурсі про передачу в оренду об'єкта комунального майна, зменшенні орендної плати за користування цим приміщенням і надалі його викупі», - йдеться в повідомленні. Триває слідство. Готується повідомлення про оголошення підозри. Хабарникам загрожує від 5 до 10 років тюремного терміну з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією майна і зі спеціальною конфіскацією.
Політика ГПУ: Адвокат не надав доказів загрози життю Януковичу Адвокат четвертого Президента України Віктора Януковича не надав жодних доказів, що існує загроза його життю при поверненні в Україну. Про це під час брифінгу заявив начальник управління спеціальних розслідувань Головного слідчого управління ГПУ Сергій Горбатюк, передає кореспондент «Аналітичної служби новин» (АСН). «Причина неявки Януковича - нібито існує загроза життю і здоров'ю. Про це нам повідомив його адвокат. Пов'язують це з подіями 21 лютого 2014, коли начебто відбувалися переслідування і в когось стріляли. Адвокат наводить ці факти, але підтвердження їм не надає», - сказав він. Водночас Горбатюк повідомив, що ГПУ направила запит до СБУ та МВС щодо наявності даних, які свідчать про загрозу життю Януковичу. «Але в СБУ і МВС відповіли, що не мають таких даних», - додав він. Також Горбатюк нагадав, що кримінальний кодекс України передбачає дії щодо забезпечення безпеки учасників кримінального процесу. «Тому якщо у нього є бажання, то ми можемо допитувати його під іншим ім'ям і не повідомляти про проведення слідчих дій, але такі заяви щодо загрози для життя більше схожі на піар чи дискредитацію слідства. Це не конструктивна співпраця», - сказав Горбатюк.
Політика У ГПУ розповіли, за яких умов можливий допит Януковича в Росії Допит Віктора Януковича на території Россі можливий тільки після того, як правоохоронні органи РФ офіційно встановлять його особу і підтвердять українським колегам його місцезнаходження на території Росії. Про це заявив начальник слідчого управління ГПУ Сергій Горбатюк, передає кореспондент «Аналітичної служби новин» (АСН). Він повідомив, що відповідно згідно з кримінально-процесуальним кодексом правоохоронні органи іноземної країни повинні підтверджувати особу людини, яка перебуває у них за запитом слідчих органів тієї країни, громадянином якої він є. «Якби правоохоронні органи Росії хоча б офіційно відповіли, що Янукович перебуває у них, але вони його не видаватимуть, то ми могли б направити запит про організацію допиту. Але досі немає жодної реакції», - розповів Горбатюк. При цьому чиновник зазначив, що ГПУ запропонувала Януковичу з'явитися в консульство України для ідентифікації його особи і встановлення місцеперебування. Таким чином, за словами начальника слідчого управління ГПУ, за допомогою консульства можна було б провести відеоконференцію. Однак дотепер ніякої відповіді немає.
Суспільство оформление ленты  У Львівській області мера міста і його подільників піймали на хабарі У Львівській області працівники правоохоронних органів затримали мера міста, юридичного консультанта та секретаря міської ради за хабар у розмірі 18 тисяч гривень. Про це повідомляє прес-служба обласного управління міліції. Відомо, що чиновники вимагали від підприємця гроші за сприяння в перемозі в конкурсі та передачу в оренду комунального об'єкта нерухомості (офісного приміщення), а також зменшення орендної плати з подальшим його викупом. Як повідомляється, зловмисники були затримані при виході з будівлі міськради. Внаслідок проведених обшуків у мера було вилучено 9000 гривень, у юрисконсульта - 7000 гривень, у секретаря міськради 2 тисячі гривень. Відкрито кримінальне провадження за ч. 3 ст. 368 (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди посадовою особою) КК України. Правопорушникам загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років.
оформление ленты  Блог: 
Економіка Дмитро Марунич Потрібно вирішувати питання з купівлею вугілля на тимчасово окупованих територіях Стратегії з енергобезпеки важливі, але наразі потрібно терміново шукати гроші на газ і вугілля, а також вирішувати питання з можливістю купівлі вугілля на тимчасово окупованих територіях. Таку думку «Аналітичній службі новин» висловив експерт енергетичного ринку, співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. «Усі ці стратегії ні до чого. Усі ці стратегії писалися, але їх ніхто не виконував. Потрібно шукати гроші для оплати вугілля і газу. І потрібно шукати можливість політичного рішення збільшення закупівель на неконтрольованих територіях, тому що інакше Україна зіткнеться з безліччю логістичних та економічних проблем. Стратегія для цього, може, й була б корисна, але зараз немає часу для цього. Треба приймати в короткі терміни рішення для пошуку коштів. З'явилася інформація, що «Нафтогаз» розраховує на залучення кредиту ЄБРР, але це дасть можливість купити тільки 1,2 мільярда кубів газу, а потрібно близько шести», - розповів експерт. За словами Марунича, на закупівлю вугілля не вистачає близько 300 мільйонів доларів. На опалювальний сезон залежно від температурних режимів потрібно від 5 до 10 мільйонів тонн. «Я не знаю, хто може профінансувати такого роду закупівлі. Питання ще в тарифі на електроенергію, яка виробляється теплоелектростанціями. Яким буде тариф, яка буде вугільна складова в цьому тарифі. Міністерство енергетики наполегливо апелює до того, що ціна повинна бути 1100 гривень за тонну вугілля. Але такого дешевого вугілля немає. Тому я й кажу про важливість збільшення закупівель у «ДНР». Так от там це вугілля можна купити за цю ціну, яка і була запланована у вугільному балансі. Якщо купувати у «ДНР», то це б частково вирішувало проблему», - розповів експерт енергетичного ринку. Марунич стверджує, що потрібно політичне рішення для таких поставок. Крім того, на окупованих територіях знищені залізничні колії, які треба відновити в найкоротший час. «Зрозуміло, що будуть розмови про те, що Росія країна-агресор. Що стосується переговорів по газу. Те деякі звинуватили Демчишина (міністр енергетики, - авт.), що він дав задню на ціни, і що ціна повинна бути по 205 доларів на західному кордоні. Але таких цін немає. До речі, в плані Міненергетики стоїть цифра 280 доларів. Це ціна, за якою «Нафтогаз» планує закуповувати газ для підготовки опалювального сезону. У Словенії купувати будемо за 250 доларів. Треба просто шукати гроші. Не бачу підстав, щоб «Газпром» продавав газ дешевше, ніж по 247 доларів. Це не ринкова ціна», - розповів експерт.
Суспільство оформление ленты  Куди перенаправлять контрабандні потоки? Активну боротьбу з контрабандою, щонайменше публічну, чомусь вирішили розгорнути глави тільки декількох областей країни. Інші поки меланхолійно спостерігають за цим процесом. Чи то чекають скандального приводу, щоб почати, чи то не хочуть турбувати тих, хто облаштував контрабандні канали, тому що самі їх «дахують». У всякому разі, приклад колег їх точно не надихнув. Скептично оцінюють ініціативи й експерти, стверджуючи, що яких би заходів не вживали, змінити ситуацію радикально однаково не вийде. І один у полі воїн Саакашвілі, Москаль. Жебрівський, Тука. Фігури - знакові, тут і сперечатися годі. Але чи достатньо у них сили для перемоги? Особливо, якщо враховувати, що контрабанда у нас - це не просто зайва пачка цигарок. А куратори процесу - люди дуже впливові. Зокрема, за словами голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Георгія Туки, контрабанду, що йде через ввірений йому регіон, курирують чиновники з Міністерства оборони та Міністерства внутрішніх справ України. «Ця інформація вже відома відповідним органам», - повідомив Тука в інтерв'ю АСН. А от голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль зазначив: «Повністю ліквідувати контрабанду ми не в змозі, але мінімізувати її цілком у наших силах». Хоча в цьому регіоні зробити це буде вкрай складно навіть людині з такою репутацією і службовим списком. Область межує з чотирма європейськими країнами. Роботи легальної тут практично немає. Особливо для сільського населення. Тому чимало людей виїжджає на заробітки. А серед решти (виживати якось людям треба!) вистачає охочих опанувати навички контрабандиста. Неодноразово буваючи в цих краях і спілкуючись із місцевим населенням, почула чимало способів транспортування сигарет через кордон,і відпрацьованих роками. Наприклад, один із варіантів - розфасувати блок і всі десять пачок сховати на тілі під одягом. Щоправда, це найбільш ризикований спосіб, оскільки виявляють таких «ходоків» дуже швидко. Більш спритні примудряються переправляти цигарки річкою Тиса. Кидають у воду запакований від вологи пакет і за допомогою мобільного зв'язку контролюють його переправу до Угорщини. Там їх колеги-«човникарі» уже чекають на товар. А деякі «романтики» і зовсім переправляють тютюнові вироби за допомогою дельтапланів... Окрім того, румунські прикордонники періодично затримують групи людей, які на собі переносять ящики з цигарками. Такі спецзагони, за чутками, проходять спеціальну підготовку, якій позаздрять елітні силові спецпідрозділи. Завдяки багатогодинним тренуванням один такий «боєць» здатний за раз перенести на собі п'ять-шість ящиків цигарок. Але так ідуть закордон лише дрібні партії. Великий сигаретний шлях збудований куди більш вміло. До того ж, крім підакцизних, тут вистачає й інших товарів, які намагаються возити в «чорну». Особливо по «зеленці». Так що завдання перед новим головою ОДА стоять справді складні. Тест для митниці Найоптимістичніший у заявах про можливу перемогу голова Одеської обласної державної адміністрації Михаїл Саакашвілі. Він вважає, що, побудувавши оновлену митницю, можна побороти контрабанду і створити адекватні умови для імпортерів та експортерів. Солідарний із ним і заступник голови ДФС Костянтин Лікарчук, який відповідає за митний напрямок. «Спільними зусиллями з головою Одеської ОДА ми домоглися суттєвого зменшення впливу силових органів на процеси митного очищення та випуску товарів у вільний обіг, - розповів у коментарі «Аналітичній службі новин» (АСН) Костянтин Лікарчук. - Також з його допомогою і з допомогою громадськості моніторимо ситуацію на митниці, оперативно реагуємо на випадки необґрунтованої затримки вантажів, налагодили інформаційний обмін із командою Саакашвілі, отримуємо від них оперативну інформацію про порушення роботи митниці». Експерти, хоч і вірять у щирість Саакашвілі, його оптимізму не поділяють. Наголошуючи, що у голови ОДА не достатньо повноважень, щоб впливати на правоохоронні структури, від яких у цій ситуації залежить багато що. «Для нього це змога виявити себе як гарного менеджера. Йому потрібен тільки позитивний результат. Тому він старатиметься. Але не все настільки залежить від голів областей. Зараз Саакашвілі порушує всі норми, оскільки від нього не залежить прокуратура, міліція - вони не в його підпорядкуванні. А оскільки він не може впливати на ці служби безпосередньо, голові області насправді складно навести лад. Подивимося, що буде відбуватися. Але я не дуже вірю в успіх, хіба що в окремих випадках», - вважає член Громадської ради Майдану, керівник Інституту практичної політики Богдана Бабич. Коментуючи ініціативи голів ОДА, генерал-полковник міліції Михайло Корнієнко заявив АСН, що викоренити нелегальний потік товарів можна впродовж півроку. Мовляв, було б бажання. «Просто потрібно вести електронний облік всієї продукції, що переміщається, запровадити електронні пломби. Нічого складного в цьому немає». На його думку, зусиль окремих голів областей, що б вони не робили, недостатньо. «Головам областей зупинити контрабанду не вдасться. Їхні заяви - нісенітниця. Безумовно, зусилля Саакашвілі і Москаля заслуговують схвалення і підтримки. Але в Україні існує мафія, яка впливає на контрабанду, і для того, щоб її перемогти, їхньої волі замало», - пояснив Михайло Корнієнко. За його словами, боротьбу з контрабандою необхідно вести не на регіональному, а на загальнодержавному рівні. «Починати боротися з контрабандою потрібно з самого верху. Якщо Президент змусить своє оточення припинити підтримувати контрабанду і це пошириться на всі структури - Кабмін, СБУ, ГПУ, то тоді боротьба буде успішною», - упевнений і генерал-лейтенант СБУ, віце-президент Центру стратегічних досліджень та аналізу Олександр Скіпальський. При цьому він зазначив: якщо боротьба буде вибірковою, то схеми, які будувалися протягом 10-15 років, перемогти не вдасться. «Тому що заблокують контрабанду, наприклад, в Одеській або Закарпатській областях, а вона буде існувати на Київській внутрішній митниці», - пояснив він. Водночас Олександр Скіпальський акцентував, що ліквідувати контрабанду на 100% неможливо, проте можна наблизити її до європейського рівня. Ще більш неоднозначна ситуація - в Донецькій і Луганській областях, де з нелегальним переміщенням товарів спільно намагаються боротися по суті всі правоохоронні структури. Але скільки б фур вони не ловили, їх однаково доводиться відпускати, оскільки закону, що дозволяє вилучати транспортний засіб, немає. Хіба що товар. А водії, яких не особливо лякають штрафні санкції, вже за кілька днів повертаються назад із новою партією. На думку голови правління Центру соціологічних та політологічних досліджень «Соціовимір» Сергія Тарана, ще зарано оцінювати успіхи нових голів областей у питанні боротьби з контрабандою, але він упевнений, що у них це краще вийде, ніж у людей з номенклатури, яких туди могли б поставити. «У них шансів найбільше. Вони всі дуже різні. Єдине, що їх об'єднує, - мотивація. Наприклад, Тука. Він був громадським активістом, людиною, далекою від державної влади. Саакашвілі зробив із Грузії - однієї з найбільш корумпованих країн - одну з найменш корумпованих. Москаль був при владі, на нього працюють екстремальні умови. Кожному з них потрібно показати результат. Геннадію Москалю, оскільки до нього зараз прикута величезна увага, до того ж після управління Луганською областю. Тука теж має показати результат, щоб довести, що люди з громадянського середовища мають зовсім інше бачення. А Саакашвілі потрібно повернутися в світову політику. Тож йому треба показати результат в Одеській області. І ось ця мотивація дуже важлива», - зазначив Таран. Але щоб розрулити ситуацію, одночасно з використанням силових методів потрібно шукати й альтернативні можливості для зайнятості місцевого населення прикордонних областей, вважає експерт з економічних питань Андрій Блінов. Тому що спиратися чиновники повинні лише на підтримку людей. Це - єдиний варіант, при реалізації якого «мурашині стежки» почнуть потмалу заростати.
За кордоном Прокуратура Нідерландів заявила про можливе виявлення уламків ракети від «Бука» в уламках Боїнга Прокуратура Нідерландів заявила, що в розпорядженні слідчих є ймовірні фізичні докази того, що малайзійський Боїнг був збитий ракетою російського зенітно-ракетного комплексу «Бук». Як пише Deutche Welle, на місці падіння літака знайдено уламки, які можуть бути частинами російського зенітно-ракетного комплексу «Бук», з якого, як припускає слідство, збили літак із 298 пасажирами на борту. За інформацією прокуратури Нідерландів, знайдені уламки є об'єктом «особливого інтересу кримінального розслідування, оскільки вони, ймовірно, можуть надати більше інформації про те, хто був причетний до падіння МН17». При цьому в прокуратурі заявили, що поки рано робити висновки про «причинно-наслідковий зв'язок між виявленими частинами і падінням літака рейсу МН17».
Політика оформление ленты  Нардеп: Проти керівників НБУ порушено провадження Печерське районне управління МВС відкрило кримінальне провадження щодо керівників НБУ за зловживання владою або службовим становищем. Про це на своїй сторінці у Facebook написав Віталій Купрій. За його словами, провадження порушено стосовно глави НБУ Валерії Гонтаревої і колишнього директора Генерального департаменту банківського нагляду НБУ Алли Шульги. «Шульга за неповний рік свого перебування на посаді розмістила на депозитних рахунках українських банків - 650 тис. доларів (а це майже 15 мільйонів гривень)! Законністю їх отримання і не пахне! Але найбільш цинічним є те, що Гонтарєва спробувала покрити свою підлеглу. За моєю інформацією, вона направила лист до Державної служби фінансового моніторингу з проханням (увага!) Не перевіряти, з яких джерел Шульга отримала ці кошти», - написав Купрій.
Суспільство У Маріуполі затримали контуженого бойовика «ДНР» У Донецькій області в Маріуполі затримали бойовика «ДНР». Про це повідомляє прес-служба МВС України в області. «Близько двох місяців маріуполець проходив спецнавчання в батальйоні «Оплот», після чого деякий час охороняв складські приміщення бойовиків у Докучаєвську. Для «підвищення кваліфікації» був відряджений у Ростовську область до табору, який спеціалізується на підготовці кадрів для терористичної діяльності. Однак, під час поїздки він потрапив під обстріл і отримав контузію. Після цього бойовики відмовилися приймати бійця в свої лави і змусили його повернутися додому», - йдеться в повідомленні. Зараз прихильник бойовиків 1989 року народження перебуває під слідством за участь у НВФ. Відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 260 (створення не передбачених законом збройних формувань або участь у їхній діяльності) КК України. Бойовику загрожує до 8 років.
Суспільство оформление ленты  У Донецькій області «Фантом» перехопив партію сильнодіючих ліків У Донецькій області підрозділ ДФС України «Фантом» спільно з працівниками СБУ, військовою прокуратурою та прикордонниками затримав партію медикаментів, які намагалися доставити на тимчасово окуповані території. Про це повідомляє прес-служба Державної фіскальної служби. Відомо, що на пункті пропуску «Бугас» правоохоронці оглянули автомобіль «Газель» і виявили спеціально облаштовану схованку, в якій було майже 23 тисячі доз сильнодіючих знеболюючих препаратів із вмістом наркотичних речовин (налбуфін, тазолок тощо). «Ніяких супровідних документів на медикаменти водій не надав. За його словами, він прямував до м Донецьк з метою збуту препаратів», - йдеться в повідомленні. Наразі вантаж, що складається з 11 найменувань різних медпрепаратів загальною вартістю близько 166 тис.гГривень, вилучено. Триває перевірка.
Суспільство оформление ленты  SIM-SIM, відкрийся! Поки що в Україні 90% мобільного зв'язку надається на умовах анонімності. Але вже незабаром люди можуть зіткнутися з необхідністю реєструвати SIM-карти за паспортами. Це питання вже розглядається урядом. І вже спостерігається хвиля невдоволення такою перспективою. Одні стверджують, що нова влада дістає диктаторські закони старої, інші ж, що це впровадження нормальної світової практики, спрямованої на посилення правопорядку в такий складний для країни час. Стара пісня Зобов'язати абонентів мобільного зв'язку прив'язувати до SIM-карток персональні дані - це не новація. Подібні пропозиції були за часів президентства Віктора Януковича. До того ж, двічі. Вперше нагальна необхідність зниження рівня анонімності споживачів виникла 2012 року. Тоді Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації (Держспецзв'язку) розробила зміни до закону про телекомунікації. Основною ідеєю було укладати обов'язкові договірні відносини при купівлі SIM-карт у мобільних операторів. У Держспецзв'язку наполягали, що брак чіткого порядку отримання інформації про споживачів телекомунікацій не дає правоохоронним органам швидко і чітко виконувати свої обов'язки, а операторам, натомість, надавати таку інформацію. Як аргумент також висувалася ідея про безпеку проведення Євро-2012. Чемпіонат минув, а про персоніфікацію власників мобілок забулось. Друга спроба - це 16 січня 2014 року. Нагадаємо, тоді, під час Революції гідності, регіонали і комуністи в «ручному режимі» ухвалили низку диктаторських законів переважно авторства регіоналів Вадима Колесніченка та Володимира Олійника. Серед інших,  про надання послуг абонентам ідентифікаційних карт - зокрема і SIM-карт - на підставі договору між оператором/провайдером телекомунікацій і споживачем послуг. Це спричинило ажіотаж на ринку. Повідомлялося, що продаж SIM-карт у країні зріс в п'ятнадцять разів. Але вже скоро Янукович і його команда втекли з країни. А цей закон, як і низку інших, скасовано парламентом 28 січня 2014 року. Сьогодні знову здійснюється спроба відкрити анонімних користувачів. Кабінет Міністрів України та Держспецзв'язку підготували проект постанови, в якому прописані зобов'язання розкривати особисті дані Prepaid-користувачів мобільного зв’язку. Простіше кажучи, реєструвати SIM-карту за паспортом. Це має допомогти правоохоронцям у розшуку злочинців, телефонних шахраїв і «мінерів». Та позбавити агресора, його посібників і терористів змоги анонімно передавати інформацію, коригувати вогонь і детонувати вибухові пристрої. Але, попри аргументи, у країні заговорили про звуження прав і свобод, повернення диктаторських законів від 16 січня. Факти та аргументи Представники ринку - і зараз, і раніше - проти такого нововведення. Нібито це звузить спектр послуг. А ті, хто захоче мати анонімну сімку, придумає, як її отримати. Попит породжує пропозицію - і в країні з'явиться чорний ринок SIM-карт. У регулятора своя правда. У Держспецзв'язку стверджують, що згідно з даними на 2013 рік майже у 80 країнах світу була реалізована або активно обговорювалася реєстрація SIM-карт користувачів передплачених послуг мобільного зв'язку. І категорично відкидають звинувачення про повернення диктаторських законів команди Януковича. Регулятор зазначає, що держава у разі загрози своєму існуванню намагається захистити себе, зокрема й шляхом законодавчого розширення прав спецслужб. Як приклад, наводять американський закон USA PATRIOT Act від 2001 року, що викликав протести у США. Та аналогічні закони Великобританії, РФ, Індії тощо, ухвалені після серій гучних терактів. Регулятор також навів приклади, як реєстрація працює в різних країнах. Так, у Німеччині та Франції продають SIM-карти без паспорта, але, щоб активувати їх, доведеться пройти реєстрацію на сайті, заповнивши спеціальну анкету, надати персональні дані. У Норвегії при купівлі SIM-карти абонента реєструють у базі даних оператора телекомунікацій за паспортом. А в Японії та Сінгапурі законодавчо прописана вимога реєстрації всіх SIM-карт. «Моя думка - операторам це (реєстрація SIM-карт, - ред.) вигідно. Вони отримують великий обсяг персональних даних, які можна монетизувати, наприклад, за допомогою цільового продажу реклами або послуг. Але оператори не хочуть робити непопулярні кроки. Тому роблять це чужими руками. І будуть на кожному кроці кричати, що це не вони, що їм викручують руки», - сказав АСН профільний експерт Віталій Кукса. Обхідні шляхи Незважаючи на всі аргументи, прості громадяни не в захваті від перспективи реєстрації SIM-карт, продажу їх за паспортами. Побоюються, що їхнє особисте життя стане надбанням третьої сторони. Як пояснила АСН кандидат юридичних наук, юрист-кримінолог Ганна Маляр, сучасні стандарти прав людини передбачають право на невтручання в сімейне й особисте життя, на таємницю телефонних розмов, листування та іншої кореспонденції. Що й гарантовано Конституцією України. «Водночас, законодавство допускає певне обмеження цих прав заради безпеки самої особи і безпеки держави. Що вищими будуть заходи безпеки, то більше необхідності в обмеженні прав людини. Наприклад, введення воєнного стану передбачає обмеження цілого ряду прав, до реалізації яких ми так звикли: право на вільне пересування, право власності тощо. Тому, з одного боку, в умовах АТО застосування владою заходів безпеки, які звузять змогу реалізовувати права людини, зрозуміле і закономірне», - пояснила експерт. З іншого боку, наголосила Маляр, ці заходи повинні бути виправданими та адекватними. Якщо таким заходом безпеки вважати придбання телефонних SIM-карток за паспортом, то цілком очевидно, що антитерористичну мету таке нововведення не досягне. Адже в Україні давно напрацьовано механізм оформлення власності на нерухомість, на бізнес через підставних осіб. «Що вже говорити про SIM-карти. Зрештою, пенсіонери та безхатченки будуть просто мати по 10 SIM-карт, а користуватися ними будуть інші люди. При цьому знайти через таких підставних осіб реальних власників SIM-карти буде складно, оскільки такі схеми будуть реалізовуватися через купу посередників. Тож норма про купівлю SIM-карток за паспортом просто породить торгівлю вже оформленими на підставних осіб SIM-картками», - попередила вона. Небезпечна безпека Однак ніхто не заперечує, що чим більше держава контролює всі сфери діяльності громадян, тим простіше гарантувати національну безпеку. Як пояснив АСН член парламентського Комітету з питань національної безпеки і оборони Дмитро Тимчук, це посилення контролю іноді попахує диктатурою, авторитаризмом або тоталітаризмом. І тут важливий баланс між об'єктивними потребами національної безпеки і ухваленими заходами. «Звичайно, СБУ і МВС буде простіше працювати, коли з будь-якого номеру можна визначити людину. Але я технічно не зовсім розумію, як це можливо зробити. І факт - населення вочевидь буде невдоволене. Після законів від 16 січня українське суспільство дуже болісно сприймає будь-який натяк на обмеження громадянських прав і свобод. І навіть коли це відбувається під маркою АТО, війни з Росією. Свободу, яку відстояли на Майдані, здавати зараз під якимись приводами?.. Гадаю, люди не готові до цього», - акцентував нардеп. Окрім того, Тимчук зазначив, що, перш ніж вводити додатковий збір інформації про громадян, потрібно якісно захистити бази даних. Адже були випадки, коли списки МВС - добровольчих підрозділів та Національної гвардії - опинялися в руках терористів. А за незбереження персональних даних ніхто відповідальності не несе. Тож технологічно і морально Україна ще не готова до реєстрації SIM-карт. «Це питання сягає далеко за межі просто роботи операторів. Воно стосується прав і свобод. Таке рішення має ухвалювати парламент окремим законом», - підсумував член Комітету з питань національної безпеки.  

Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Коли в будинку з'являється маленьке кошеня, власнику необхідно забезпечити належний догляд Що потрібно придба....
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Чакри — це енергетичні рівні розвитку Це наші внутрішні центри сили, якими протікає енергія
Як створити місце сили у своїй квартирі
Як створити місце сили у своїй квартирі
Будинок може не тільки захищати нас від зовнішніх факторів, але й надавати сили Такий куточок можна створити у....
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Стрес є невід'ємною частиною життя сучасної людини Незважаючи на те, що в житті кожного з нас бувають складні ....
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Кожна людина зазнає негативного впливу: втома, дратівливість та раптові болі – ознаки енергетичної атаки Борот....
більше матеріалів




/-0,69465208053589-/ /-pc-/
Top