Туреччина, Румунія та Болгарія домовилися про спільну боротьбу з морськими мінами в Чорному морі в рамках «Тристоронньої ініціативи», запропонованої Анкарою. Угода укладена на тлі агресивної війни, що триває вже понад два роки, розв'язаної фашистською росією проти України та українського народу.
Тристороння ініціатива була узгоджена головами оборонних відомств Туреччини Яшаром Гюлером, Болгарії Тодором Тагарєвим та заступником міністра оборони Румунії Симоною Кожокару 11 жовтня 2023 року під час саміту міністрів оборони країн НАТО в Брюсселі.
11 січня у Стамбулі в рамках «Тристоронньої ініціативи» Туреччиною, Болгарією та Румунією було підписано «Меморандум про взаєморозуміння Чорноморської цільової групи з протимінної боротьби» (MCM Black Sea).
Свої підписи під документом поставили міністр національної оборони Туреччини Яшар Гюлер, міністр оборони Румунії Анхель Тілвар та заступник міністра оборони Болгарії Атанас Запрянов.
Виступаючи на церемонії підписання Яшар Гюлер сказав, що відповідно до підписаної угоди буде сформовано комітет, який складається з командувачів ВМС трьох країн. Турецький міністр повідомив, що структура прийматиме одностайні рішення щодо діяльності цільової групи.
«Вважаю, що співпраця, яка буде здійснюватися в рамках Меморандуму про взаєморозуміння, який ми підписали сьогодні, зробить значний внесок у безпеку судноплавства в Чорному морі», - сказав Гюлер.
Глава Міноборони Туреччини висловив тверду впевненість, що ініціатива сприятиме розширенню тісної співпраці між трьома країнами, насамперед у Чорному морі, зокрема щодо обміну досвідом.
Агресивна війна розв'язана фашистською росією з використанням своєї армії вбивць, ґвалтівників та мародерів загрожує безпеці не Україні, а й інших держав Чорноморського регіону.
Чорне море є маршрутом для постачання енергоносіїв і міжнародної торгівлі. Внаслідок цього дестабілізація ситуації в регіоні Чорного моря може спричинити негативні наслідки для всієї світової економіки. Ескалація у Чорному морі також створює загрозу глобальній продовольчій безпеці.
Туреччина контролює протоки Стамбул (Босфор) та Чанаккале (Дарданелли) у рамках Конвенції Монтре. Виходячи з цього, Анкара надає великого значення забезпеченню безпеки в Чорному морі. У цьому контексті Туреччина відіграє ключову роль у знищенні російських та українських дрейфуючих мін у Чорному морі.