27 жовтня православні відзначають свято Параскеву Грязніху. Цього дня прийнято почитати хранительку жіночих традицій та цілительку Параскеву Сербську або Параскеву П'ятницю.
Параскева — відома великомучениця, яка жила у ХХ столітті. У перекладі з грецької її ім'я означає "п'ятницю".
Параскева відома своїм аскетичним способом життя. Після смерті батьків вона роздала все своє майно і вирушила до паломництва до Єрусалиму. Потім стала пустельницею.
Вона опікується всім, що пов'язане з жіночою справою: рукоділля, шлюб, дітонародження, материнство. До початку XX століття ікони святої Параскеви були майже у кожному будинку.
Параскева П'ятниця – міфологічний образ, в якому контаміновані риси християнської святої – Параскеви Іконійської (П'ятниці) та реалії місцевого культу родючості. Він був поширений в Україні, Білорусі та на Росії та пов'язувався з традицією вшанування «святих місць» — джерел, колодязів, каміння.
Ось одна з легенд про неї:
Коли на тому місці, де збирається тепер ярмарок, на лузі одна людина косила траву. Раптом звідкись підходить до нього сама «Свята П'ятниця» в образі бідної жінки і запитує: «Скажи, будь ласка, дядьку, де б мені тут сісти відпочити?» Косар був без настрою і, вказавши на болото, сердито буркнув мандрівниці: «Сідай, якщо хоч, там!» Мандрівниця, подякувавши за пораду, так і зробила: увійшла в болото, сіла на ньому і одразу стала невидимою. Зацікавлений її зникненням косар, підійшов до того місця, де щойно сиділа жінка, і побачив, що там з'явився колодязь, хоча на той час його там ніколи не було. - Українська етнологія / За ред. Борисенко. – К.: Либідь, 2007 – 400 с.
У цей день заборонено працювати, прясти, прати, орати, щоб "не запиляти Параскеву і не засмічити їй очі". У народі вірили, що якщо порушувати заборону, вона могла наслати хвороби.
Також було заборонено веселитися, бо вважалося, що "хто в п'ятницю багато сміється, той у старості багато плакатиме".
Дівчата цього дня молилися про вдале заміжжя. Вони могли просити Параскеву надіслати їм гарного нареченого. Матері молилися за дітей.
Вагітним жінкам у цей день не можна було розчісувати волосся, бо вважалося, що можна роздратувати святу та позбутися її допомоги.
Прикмети:
Параскеву П'ятниці також вважають «бабиною заступницею» та покровителькою жіночої зимової роботи.