У «омікрон»-штаму з'явилася ще заразніша нова мутація, вона може викликати чергову хвилю захворюваності у світі. Версія BA.2 трохи більше ніж за місяць стала домінуючим у Данії. Серед основних симптомів – висока температура, важкий кашель, а також зникнення смаку та нюху. При цьому, судячи з даних учених, вірус став на третину заразнішим, ніж його батьківська версія. А вірусологи не виключають, що нова мутація незабаром призведе до ще більш масштабних спалахів інфекції.
Генетично нова мутація відрізняється від першого «омікрону» сильніше, ніж сам «омікрон» від штаму Ухань. Данські вчені виявили новий підваріант коронавірусу в грудні та вивчили його властивості на вибірці майже 20 тис. осіб. І якщо інфікований омікроном BA.1 заражав членів сім'ї з ймовірністю в 30%, то для варіанту BA.2 цей показник вже на третину вище.
За даними фахівців, через тяжкість хвороби, ймовірно, новий «омікрон» нагадуватиме старий. Захворілі в основному скаржаться на важкий кашель, температуру та втрату нюху чи смаку, каже доктор біологічних наук, професор Школи системної біології Університету Джорджа Мейсона Анча Баранова: «Від "стелс-омікрону" менше цитокінового шторму, менше респіраторних проблем, але, проте може порушуватися система згортання крові. А, по-друге, природно, відбувається контакт і з нервовою системою теж, багато хто скаржиться на головний біль.
З-поміж нових симптомів: часто спостерігається дискомфорт у спині, в області, де розташовані нирки — з ними можуть виникнути проблеми. Відзначено випадки кон'юктивіту.
Це пов'язано з тим, що доза вірусу, що заражає, знизилася, тому, до нас може прийти вірус, здатний проникати в організм через очі».
Прізвисько "стелс-омікрон" новий підваріант отримав за свою невловимість для тест-систем. Останнім часом аналізи ПЛР і так стали менш ефективні - через короткий інкубаційний період. А BA.2 взагалі майже не виявляється стандартним тестом через особливості мутації.
При цьому навряд чи у світі вдасться серйозно масштабувати альтернативні варіанти перевірки, зазначає директор медичної компанії UNIM Олексій Ремез: «Існують серологічні тести та інші види досліджень, які також зараз виходять на ринок. Вони мають більшу чутливість ніж ПЛР-тест, але менш поширені через економічні міркування. ПЛР-тестування – це те, що легко масштабувати».
Крім Данії, «стелс-омікрон» вже виявили у Швеції, Норвегії, США, Італії, Алжирі, індійській Калькутті та Великій Британії. І з огляду на еволюційну перевагу в заразності фахівці не виключають, що список країн стрімко збільшуватиметься.
На можливе домінування "Стелс-омікрона" вказує і інший аргумент. За даними датських учених, BA.2 заражає вакцинованих людей набагато легше, ніж його попередник. І, здається, все більше людей хворітимуть повторно, не виключає лікар-терапевт, науковий журналіст Олексій Водовозов.
На його думку, це може загрожувати новою, ще потужнішою хвилею і для Росії: «У Данії спочатку був досить потужний спалах BА.1. Після Нового року дуже швидко почалося чергове піднесення захворюваності. Цей різкий стрибок і дав BA.2. Схоже, що ми можемо хворіти і на BА.1, і на BA.2 окремо. Це ще заразніший варіант "омікрону", швидко обзаводиться новими властивостями, схоже, що ми ще побачимо досить великі спалахи, що в США, що в Європі, що в Росії в тому числі».
Втім, поки що закордонні країни, схоже, не поспішають вживати додаткових заходів щодо стримування «стелс-омікрону». Так, у Великій Британії не оголосили про повернення маскового режиму. А в Данії — епіцентрі спалаху нового підваріанту — і зовсім на піку епідемії скасували всі обмеження.