Сьогоднішній день має у народі багато назв. Сьогодні закінчуються Святки і день називається на честь завтрашнього Хрещення - Водохреща або Святий вечір Богоявлення. У народі також прозвали голодний вечір або напередодні Хрещення.
Протягом 18 січня, до заходу сонця, потрібно завершити всі домашні справи, оскільки в ніч на Водохреще вода стає святою і використовувати її в побуті вже не можна буде.
Як і в Різдвяний святвечір, 18 січня не слід прийматися за їжу до появи першої зірки. При цьому на столі має стояти парна кількість страв.
Починати хрещенську трапезу необхідно зі святої води та сочива - пісної страви зі зварених зерен пшениці, приправлених медом, сухофруктами та іншими солодощами. А ось алкоголю на столі бути не повинно – його вживання у Водохреща вважається великим гріхом.
Необхідно стежити за своїми словами, вимовленими 18 січня, особливо під час святкової вечері. Під суворою забороною в цей день не лише сварки та з'ясування стосунків, але й лихослів'я, лайка та поминання чорта.
Під табу 18 січня потрапляє і брехня. У народі вірили в те, що будь-яка погана думка цього дня може обернутися проти того, у чиїй голові вона зародилася.
Прикмети та звичаї: напередодні Хрещення господиня повинна крейдою чи олівцем накреслити хрестики над дверима та вікнами, щоб уберегти свій будинок від Сатани. У цей день варто запастися водохресною водою, за якою ходять опівночі на річку або до джерел. Така вода має дивовижну цілющу силу. Хрещенським снігом можна зцілити оніміння в ногах, судоми та запаморочення.
Предки відзначали такі прикмети:
Хто мріє довго не старіти, повинен принести в будинок таз чистого снігу, розтопити його та вмиватися цією водою зі словами:
Вода з неба все виправить.
І мені, рабе Божій (ім'я), краси на біло личко додасть.
В ім'я Отця і Сина та Святого Духа. Амінь.
Побачені цього дня сни завжди бувають пророчими.
Не можна плакати в день Богоявлення, інакше ви будете весь час сльози лити.
У цей день не можна ні хвалити, ні сварити будь-кого.
Не можна цього дня поминати небіжчиків, щоб не накликати нових.
У ніч на Водохреща загадують про своє довголіття. Для цього поставте чашу з водохресною водою на стіл, застелений новою білою скатертиною. У лівій руці тримайте запалену осинову лучину, а правою рукою перехрестіться, після чого скажіть:
Лучина-мати, прошу тебе знак подати:
Померти або процвітати.
Після цих слів потрібно швидко опустити лучину у воду. Якщо вона відразу ж згасне, то ваше життя буде недовгим, якщо ж скіпка яскраво спалахне і вогонь піде вгору – ваш вік буде довгий, і ви не впізнаєте тяжких хвороб.