Американський психолог Роберт Фелдман, що присвятив кар'єру вивченню брехні, стверджує, що навіть самий правдивий чоловік, розмовляючи з незнайомцем, бреше в середньому чотири рази за десять хвилин. Що цікаво, розмовляючи з родичами або близькими друзями, ми обманюємо ще частіше.
Брехня може бути зовсім невинне - вимовляючи таке, ми навіть не помічаємо, що набрехали (наприклад, «відмінно виглядаєш»). А може бути і серйозне - коли ми і самі знаємо, що брешемо (наприклад, «дорога, я ніколи тобі не зраджував»).
Більшість з нас вважають, що їх-то якраз обдурити не можна: ми завжди знаємо, коли нам брешуть. Це не так.
Психолог з Каліфорнійського університету Берклі Ліанн Брінк, що займається розпізнаванням брехні, стверджує, що зрозуміти, що вам брешуть, якщо брехун спроможний, практично неможливо. А її колега з Університету Сан-Франциско Пол Екман провів експеримент, в якому брало участь 15 тис. Осіб. Їм показували відео, в якому люди брешуть і говорять правду, і просили розпізнати, де їм набрехали. В середньому з завданням впоралося менше половини.
Чому б ви не вчили своїх дітей, самі-то ви добре знаєте, що брехати корисно. До речі, психолог з Університету Массачусетсу Роберт Фелдман провів дуже цікаве дослідження і з'ясував, що найпопулярніші діти в школі якраз ті, хто вміє добре брехати - тому що з ними цікаво. І дійсно, у всіх нас є знайомі, які обманюють хтиво, з фантазією; і навіть знаючи заздалегідь, що вони брешуть, слухаємо ми їх з великим задоволенням. Але навіть по суті правдивим людям іноді доводиться брехати, хоча їм це робити і не подобається.
Отже, вчимося. Що ж потрібно зробити, щоб в вашу брехню повірили?
Прийміть рішення набрехати
Зважте всі за і проти і прийміть остаточне рішення, що набреше. І після того, як рішення прийнято, більше в ньому не сумнівайтеся. Брехня дуже легко визначити саме через внутрішні сумнівів, які мучать брехуна. Морально це чи аморально? Правильно чи неправильно? Чесно чи нечесно? Вже не важливо. Якщо вирішили брехати, брешіть.
Зважте можливість провалу
Перед тим як набрехати, подумайте, що буде, якщо з'ясується правда, і наскільки це взагалі можливо. Якщо ви брехали на цю конкретну тему раніше - і вам вірили, - то, можливо, вам вдасться провернути те ж саме знову. Чи ловили вас на брехні люди, яким ви плануєте набрехати? Чи є свідки «правди», які потенційно могли б підірвати вашу історію? І нарешті, що буде, якщо правда розкриється. Наприклад, якщо вам десять, подумайте, за що вас покарають сильніше - за двійку або за те, що ви її приховали? Якщо зваживши всі обставини, ви все ж прийшли до висновку, що набрехати буде краще, ніж сказати правду, потрібно брехати.
Переконайтеся, що вам це вигідно
Дуже важливо розуміти, навіщо ви взагалі брешете. Що вам з цього?
Пам'ятайте, що чим рідше ви брешете, чим сильніше ваша репутація «правдивого» людини, тим сильніше вам будуть вірити.
А це означає, що, якщо не розмінюватися на дрібне брехня і зберегти цей «капітал» на той момент, коли вам це дійсно буде потрібно, ефект буде сильніше - ніхто в вас не засумнівається. Загалом, якщо брешете, брешіть по-крупному.
Опрацьовуйте свою брехню
Психолог, доктор Синтія Коен провела дослідження і з'ясувала те, що ми і без неї знали: попастися на брехні найлегше, коли розповідаєш історію в перший раз. Якщо гарненько опрацювати всі деталі брехні заздалегідь, щоб не довелося нічого вигадувати на місці, ймовірність успіху зростає в кілька разів. Ви на цю тему вже комусь брехали - і вдруге про одне й те ж навигадували набагато ефективніше, тому що потренувалися.
І більш того, в цей раз ви не створюєте брехня (використовуючи частини мозку, що відповідають за креативні процеси), а згадуєте його - тобто робите рівно те ж, що б робили, переказуючи правдиву історію.
говоріть правду
Найскладніше визначити брехню, яка не зовсім брехня. Чим більше правдивих фактів у вашій історії, тим складніше буде викрити вас в тому, що ви говорите неправду. Також правдиві факти призводять до того, що слухач ставить менше питань. А чим менше питань, тим менше ймовірність того, що вас розсекретять.
Знайте, кому ви брешете
Секрет гарного брехуна - він дуже емпатічен. Він відмінно бачить і відчуває, що твориться в голові у того, кому він бреше. Різним людям підходить різний брехня. Кому ви зібралися набрехати? У що він повірить швидше? Адаптуйте брехня під жертву.
брешіть коротко
Історія, яку ви розповідаєте, повинна бути максимально короткою. Брехуни часто провалюються на те, що починають розповідати нескінченні історії з великою кількістю подробиць, тому що все це продумали заздалегідь. Продумати брехня важливо до найдрібніших деталей, але не потрібно видавати їх все, поки вас не запитають.
Початкове брехня має бути максимально коротким.
Починайте з брехні
Якщо потрібно комусь набрехати, робіть це відразу. Не починайте розмову з якихось інших тим, сподіваючись, що це допоможе вам зібратися з силами. Не допоможе. Насамперед потрібно нав
рать, поки співрозмовник ще не придивився до вас, не звик до ваших жестах і не вміє зчитувати підтексти в ваших словах. Спочатку брехня - потім правда.
бонус
Брехуна часто видають не слова, а дії. Як виглядати, щоб вам повірили?
1. Не відводите очі, але і не дивіться прямо в зіниці людини, якій брешете. Дивіться на його обличчя в цілому.
2. Посміхайтеся (вчені стверджують, що, коли люди говорять правду, вони частіше посміхаються).
3. Слідкуйте за собою - врущій частіше чіпає себе за ґудзики, смикає власний одяг, несвідомо чухається.
4. Контролюйте власний голос. Так як брехня процес енергоємний і вимагає концентрації занадто великої кількості систем організму, голос врущій стає безбарвним і монотонним (у мозку немає додаткових резервів на те, щоб несвідомо його контролювати). Тому потрібно це робити насильно.
Додайте фарб в голос, підвищуйте і знижуйте тональність, змінюйте ритм - намагайтеся звучати правдиво, тобто різноманітно, як би ви це робили, розповідаючи цікаву правдиву історію.
5. Розмахуйте руками - якщо вам це взагалі властиво. Врущій часто несвідомо обмежує рухи і міміку. Хочете, щоб вам вірили - не обмежуйте.