Фахівці стверджують, що в крупі міститься фітин, в якому є фосфор. Саме він і пов'язує солі кальцію, не дозволяючи їм надходити в кров. Адже якщо солей стає менше, паращитовидні залози "вилучають" їх з кісток і відправляють в кров. А рівень солей кальцію в крові повинен бути приблизно 10 мг на 100 мл сироватки крові.
Виходить, що манна каша позбавляє малят кальцію, який так необхідний для їх росту. А якщо в організмі не вистачає кальцію, то погано працюють м'язи, серце, гірше згортається кров. Наприклад, з'являються судоми або підвищується збудливість нервових клітин. А якщо дітей годувати по 2-3 порції в день манкою, то у них підвищується ризик захворіти на рахіт і спазмофілію.
Також нерідко манні каші можуть викликати у дітей целіакію. Це пов'язано з тим, що у крупах міститься глютен (його ще називають клейковиною), який не кожен може перенести. При цьому захворюванні у маленького стілець стає частим, кашкоподібним або рідким, світлим, з блискучою (жировою) поверхнею. Дитина перестає додавати у вазі, у неї збільшується живіт, а м'язи, навпаки, зменшуються. У старших діток з'являються болі в животі або дисфункція кишечника.