Одна з найулюбленіших людських забав - дивитися на життя інших людей і порівнювати його зі своєю. Звичайно, найчастіше перевага віддається чужому щастю. Як відомо, у сусіда і трава росте зеленішою, і машина коштує дорожче, і робота приносить більше грошей. І зовсім неважливо, що, можливо, у того самого сусіда є проблеми зі здоров'ям чи ні взаєморозуміння в сім'ї. Порівнюючи, ми бачимо лише позитивні сторони інших людей. У себе ж ми відзначаємо негативні властивості, робимо акцент на тому, що є у них, але чого немає у нас.
Хіба порівняння з іншими не мотивує?
Цим часто грішать батьки: «А ось подивися, у твого однокласника Петрика більше п'ятірок у чверті». Недалеко йдуть і подружжя, особливо дружини: «А чоловік моєї подруги купив їй норкову шубу». Люди навколо також не бачать нічого дивного в порівняннях, навіть вважають їх природною частиною спілкування.
Зізнаємося, цим зловживають все: і начальники, і друзі, і близькі, і колеги, і навіть наші прості знайомі. І, звичайно ж, цим грішимо і ми самі. Але дайте відповідь чесно на питання: хоча б раз в житті порівняння з іншою людиною в його користь мотивувало вас? Спонукало чи до діяльності? Спалахували ви завидним ентузіазмом, коли вам говорили: «Він кращий, ніж ти»? Здається, відповідь буде негативною, і це аж ніяк не дивно.
Чому порівняння з іншими «не працює»?
Ми дивимося на життя інших людей і мимоволі відзначаємо, що такого є у них, чого немає у нас: вдалого збігу обставин, красивої фігури, високої зарплати, хороших відносин з дітьми, величезного будинку тощо. Те ж саме чекає нас і тоді , коли ми починаємо займатися чимось новим, скажімо, відкриваємо свій бізнес, захоплюємося хобі тощо. Що супроводжує нас на початку нашого нового шляху? Звичайно ж, порівняння з людьми, які вже чогось досягли в цій області.
Ми бачимо лише одну сторону медалі - то, наскільки добре інша людина влаштувався в житті. При цьому ми не допускаємо і тіні думки, скільки ця людина, можливо, втратила, скільки годин витратила на роботу і самовдосконалення, скільки сил вклала, скільки разів стикалася з відмовою та мінливістю долі. І це стосується абсолютно будь-якої людини, навіть тієї, кому, здавалося б, «все піднесли на блюдечку з блакитною облямівкою». Наскільки б щасливим не здавався сусід, наскільки б зеленою нам ні бачилася його трава, ми забуваємо, скільки ж сил він доклав до того, щоб його життя стала саме таким.
Ціна порівняння одна - неминуче зниження самооцінки. Хіба це те, чого ви хочете домогтися?
Зупинити потік порівняння
Необхідно припиняти найменше бажання інших людей проводити паралель між вами і кимось ще. Робити це слід впевнено і жорстко. Не давайте собі та іншим приводу для порівнянь.
Крім того, вкрай важливо навчитися не порівнювати себе з іншими. Домогтися цього буде трохи складніше. З чого почати? По-перше, з подяці за те, що у вас є зараз. Можливо, ви хотіли б собі краще життя. Однак повірте: на світі є мільйони людей, які б віддали все, щоб жити так, як ви зараз.
Не забувайте і те, що життя не прощає зневажливого ставлення до нього. Часто негативні ситуації, такі як розставання з близьким, звільнення, проблеми зі здоров'ям допомагають згадати про те, що ви цілком багатий і щасливий чоловік. Чи варто доводити себе до такого стану? Адже вже зараз ви можете озирнутися і тверезо подивитися на себе і своє життя, ігноруючи успіхи і досягнення інших людей, адже до вас вони не мають ніякого відношення.