В Україні вимагають посилити штрафи за куріння кальянів у ресторанах і барах. Про це на прес-конференції заявила медіа-координатор ГО «Життя» Оксана Тотовицька, передає кореспондент ASN.
«16 грудня 2012 року в Україні у всіх кафе, барах і ресторанах заборонено курити сигарети, кальяни, так і електронні сигарети. Спочатку цей закон виконувався. У 2013 році у 90% всіх закладів виконували цю заборону. Потім вже в 2015 році тільки 84% барів, ресторанів виконували закон. Але зараз порушення заборони курити кальян фіксується практично повсюдно», - заявила Тотовицька.
За її словами, це пов'язано з тим, що Держспоживслужба в межах мораторію на перевірку приватного бізнесу взагалі не має права перевіряти ресторани і кафе, навіть якщо є скарги людей. «Мешканці будинків, де працюють кальянні бари на перших поверхах, страждають від диму. Вони іноді навіть змушені переїжджати через неможливість там нормально жити», - сказала Тотовицька.
Так, одна з мешканок квартири над кальян-баром у Києві Зінаїда Холоднікова розповіла, що у її чоловіка був напад задухи, через що він ледь не помер. Тому їй і чоловікові довелося переїхати в інший будинок до родичів. «Вже третій рік ми не живемо в цій квартирі, але змушені за неї платити», - сказала вона.
Місцева жителька повідомила, що інші мешканці будинку кілька років тому почали писати скарги до всіх можливих чиновників. «Ми отримали відписки, де нам розповідали, що в нашому будинку немає кальянів. Там просто ресторан. Але туди ми не можемо прийти з перевіркою, оскільки діє мораторій на перевірку бізнесу. Цей мораторій виявився абсолютно залізобетонним захистом порушення закону», - зазначила пані Зінаїда.
Парадоксально, що навіть після проведення перевірки за наполяганням мешканців цей ресторан заплатив штраф у розмірі 1 тис. грн. «Це фактично менше однієї гривні на день! При тому, що прибуток від кальяну становить не менше 200%. Тому, природно, ресторан і далі порушуватиме закон. Порятунок можливий тільки в одному: внести зміни в закон, зробивши економічно невигідним куріння кальяну в ресторанах», - зазначила постраждала.
Ще один потерпілий - Анатолій Строй, житель ще одного будинку в Києві, де розміщений кальян-бар, зазначив, що дим від кальянів йде до четвертого поверху. «Є навіть підозра, що вони там курять не тільки кальян. Адже ми спостерігаємо страшні картини, коли звідти виходять діти 16 років, вони просто качаються від сміху на снігу, поводяться неадекватно. Є підозра, що в кальяни щось навмисне додають. І це в історичному центрі Києва!» - підкреслив чоловік.
Строй також підтвердив, що жодної реакції від компетентних органів на скарги мешканців до цього часу немає.
У відповідь начальник Головного управління Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів у Києві Олег Рубан зазначив, що тільки одному з ресторанів столиці на вулиці Тарасівській був виписаний штраф. Але через відсутність повноважень у Держспоживслужби кафе продовжує працювати.
Саме тому Держспоживслужба стала ініціатором підготовки пакету змін до чинного законодавства. Зокрема, внесення змін в ст. 7 закону про заборону куріння в публічних місцях, які повинні підвищити штрафи і відповідальність за куріння кальянів. Законопроект уже перебуває у Верховній Раді.
Рубан визнав, що проблема в столиці має масовий характер. Так, київський офіс відомства отримав більше 40 скарг, з яких тільки в чотирьох випадках ситуація була розв'язана на користь тих, хто скаржився. «Але якщо не буде змінено закон, ефективності в боротьбі з цією проблемою не буде», - попередив він.