Верховна Рада на ранковому засіданні прийняла в цілому Закон України «Про внесення змін до законодавчих актів щодо надання психіатричної допомоги», за що проголосував 231 нардеп, передає кореспондент ASN.
Законопроект представила голова Комітету з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець, яка наголосила, що норми чинного законодавства щодо надання психіатричної допомоги потребують принципових змін з метою приведення у відповідність до міжнародних норм та європейської практики.
Зокрема, це стосується положень щодо обмеження свободи осіб, які страждають на психічні розлади.
Наразі, за законом, особа, визнана у встановленому законом порядку недієздатною, госпіталізується до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна. Однак затримання особи може призвести до порушення статті 5 Конвенції навіть тоді, коли особа сама погодилась на нього.
"Отже, поміщення недієздатної особи без її згоди і у випадку, коли вона не може за станом свого здоров’я дати таку згоду, до психіатричного закладу, з якого вона не може у будь-який момент вийти за власним бажанням, прирівнюється до позбавлення свободи, оскільки вона тримається в обмеженому просторі протягом тривалого часу за відсутності її згоди", - зазначено в законі.
Необхідність ухвалення Закону обумовлена потребою створення реального механізму захисту прав недієздатних осіб та попередження свавілля при їх госпіталізації в психіатричних заклад, а також створення умов для розвитку абілітаційних і реабілітаційних програм. Законопроект покликаний виправити систему, яка призводить до програшу України в Європейському суді з прав людини. Законом передбачається привести вітчизняне законодавство до міжнародних стандартів надання психіатричної допомоги.
Зокрема, законом передбачається видалити дискримінуючи норми, що дозволяють стерилізацію недієздатних осіб без їх згоди. Передбачається також забезпечити право недієздатних осіб і пацієнтів на доступ до правосуддя та захист від свавілля лікарів-психіатрів при застосуванні примусових заходів медичного характеру. Також законопроектом пропонується врегулювати пільгове пенсійне забезпечення працівників психіатричних закладів.
Ухвалення закону "попередить випадки нелюдського поводження з недієздатними особами (стерилізація без згоди особи). Дозволить поліпшити якість надання психіатричної допомоги ув’язненим. Попередить заяви громадян до Європейського суду з прав людини проти України", - зазначено в пояснювальній записці.