counter
Архів Повернутись назад 09 Жовтня 2015
9 Жовтня
За кордоном Нуланд: Україні треба заново «винайти» ГПУ Українську Генпрокуратуру необхідно «винайти заново», щоб вона почала служити народу. Про це заявила помічниця державного секретаря США Вікторія Нуланд, передає ВВС. «Як і українську поліцію, офіс генерального прокурора потрібно винайти заново, як інститут, котрий служить громадянам України, а не оббирає їх. Це означає, що вона повинна розслідувати й успішно переслідувати корупцію і випадки відновлення активів, включаючи ув’язнення корумпованих службовців у самій ГПУ», - сказала Нуланд перед комітетом у закордонних справах сенату США. Вона зазначила, що необхідно швидше почати розслідування корупційних злочинів. А для цього треба призначити антикорупційного прокурора НАБ України. Крім цього, необхідно провести реформу в судовій системі. Нуланд заявила, що системі довіряють лише 5% українців. «Для цього потрібно внести зміни до Конституції, які б обмежили суддівську недоторканність, а також поліпшити етичні стандарти суддівської професії і енергійно розслідувати й карати випадки зловживань серед суддів», - зазначила Нуланд.
Події Військовий отримав два роки в'язниці за випадкове вбивство товариша по службі Каховський міськрайонний суд Херсонської області засудив до двох років позбавлення волі старшого солдата однієї з військових частин Міністерства інфраструктури України. Про це йдеться в повідомленні прес-служби військової прокуратури Південного регіону України. Встановлено, що згаданий військовослужбовець під час відпрацювання практичних питань, пов'язаних із підготовкою до несення служби у варті, порушив правила поводження зі зброєю і внаслідок необережного пострілу тяжко поранив іншого військового, який від одержаних травм помер у лікарні. «При винесенні вироку суд врахував пом'якшувальні обставини, а саме активне сприяння з боку підсудного розкриттю злочину, його каяття та відшкодування матеріальних збитків», - ідеться в повідомленні. Досудове розслідування у кримінальному провадженні, відкритому за ч. 2 ст. 414 КК України, проводила та підтримувала державне обвинувачення в суді військова прокуратура Херсонського гарнізону Південного регіону України.
Економіка У Казахстані зацікавилися приватизацією українських енергокомпаній Казахстанські компанії зацікавлені у приватизації українських енергетичних компаній. Про це заявив міністр енергетики України Володимир Демчишин, передає BBC Україна. «У казахської сторони досить великий інтерес до приватизації українських енергетичних компаній. Це і теплогенеруючі компанії, оскільки у них досить великий досвід в обслуговуванні та забезпеченні їх вугіллям, мережі їх цікавлять. Вони вчора виявили інтерес до наших обленерго, які було виставлено на приватизацію, теплокомуненерго. Тобто їх дуже цікавить теплогенеруюча інфраструктура», - сказав він журналістам в Астані. Нагадаємо, що сьогодні вранці почалися закриті переговори президентів України та Казахстану. Переговори тривали значно довше, ніж передбачалося, про що у своєму Twitter повідомив представник глави української держави Святослав Цеголко.
Події У Полтавській області стався витік газу У Полтавській області біля села Свиридівка Лохвицького району внаслідок витоку газу зі свердловини під тиском утворився 10-метровий фонтан. Про це повідомляє прес-служба УМВС у Полтавській області. «При виїзді на місце пригоди було встановлено, що у зазначеному місці працівники газодобувної фірми проводили розконсервацію газової свердловини. Під час проведення технічних робіт стався розрив труби і витік газу під тиском», - йдеться в повідомленні За попередньою інформацією, фонтан із газом досягав 10 метрів у висоту. Як зазначається, працівники газодобувної фірми і Державна служба з надзвичайних ситуацій вживають заходів для перекриття витоку газу. Співробітники міліції оточили місце події для забезпечення безпеки громадян. Рятувальні служби продовжують роботу з ліквідації надзвичайної пригоди.
оформление ленты  Блог: 
Суспільство Завтра відкриється пішохідний перехід через Сіверський Донець біля Станиці Луганської Біля Станиці Луганської завтра, 10 жовтня, відкриють відновлений перехід через Сіверський Донець. Про це повідомляє прес-центр АТО в Луганській області. «Триває відновлення ліній комунікацій та інфраструктури регіону. Зокрема, працює бригада військових інженерів з відновлення пішохідного переходу через Сіверський Донець поблизу Станиці Луганської. Завтра планується його офіційне відкриття», - йдеться у повідомленні. Крім того, зазначається, що в селах Трьохізбенка, Лопаскіне і Лобачеве працює Міжнародний благодійний фонд «Карітас України». Мирним жителям роздають продукти харчування. Нагадаємо, 7 жовтня 2015 року в Донецькій області судитимуть групу терористів, обвинувачуваних у підриві мостів у Маріуполі. Частину з них буде засуджено заочно.
Події На пішохідному переході троє дітей потрапили під колеса Lexus В Івано-Франківську водій Lexus збив на пішохідному переході трьох дітей. Про це повідомляє прес-служба обласного управління Міністерства внутрішніх справ. «В Івано-Франківську водій автомобіля Lexus РХ 350, 63-річний житель Косівського району, близько 17:00 вчинив наїзд на трьох тринадцатирічних дівчат, які переходили дорогу по вул. Степана Бандери на регульованому пішохідному переході на дозвільний сигнал світлофора. У результаті підлітки дістали травми, їх було доправлено до обласної дитячої клінічної лікарні з діагнозами: забій колінного суглоба, м'яких тканин обличчя, передпліччя», - йдеться в повідомленні. За словами водія, він не побачив пішоходів через автобус, який рухався по лівій смузі і закрив собою пішохідний перехід. За фактом ДТП було відкрито кримінальне провадження. Медики встановили, що водій був тверезим. Нагадаємо, що 5 жовтня 2015 року в Сумах унаслідок ДТП, пов'язаного з перевищенням швидкісного режиму, постраждали п'ятеро людей, двоє з яких діти.
Суспільство У Київській області 12 ухильників потрапили на лаву підсудних У Київській області шістьом військовозобов'язаним суд виніс вирок. Про це інформує прес-служба обласної прокуратури. Загалом за ухилення від призову за мобілізацією територіальними прокуратурами Київської області відправлено до суду 12 обвинувальних актів. «Наразі шістьом чоловікам оголошено вирок», - йдеться у повідомленні. У прес-службі зазначили, що медична комісія визнала всіх 12 чоловіків придатними до військової служби, однак, не маючи правових підстав на відстрочку від призову за мобілізацією, вони ухилилися від прибуття до військових частин для проходження служби. У прокуратурі нагадали, що за ухилення від строкової військової служби або від призову за мобілізацією передбачено кримінальну відповідальність за ст. 336-1 КК України. Правопорушникам загрожує покарання у вигляді позбавлення волі строком від 2 до 5 років.
Суспільство Кличко пообіцяв опалення в житлових будинках з 10 жовтня Із завтрашнього дня, 10 жовтня, в Києві почнуть підключати до опалення житлові будинки. Про це заявив мер Києва Віталій Кличко, передає його прес-служба. «Ще три дні тому ми почали підключати до опалення дитячі садки, школи та лікарні. Є норми, за якими опалювальний сезон має розпочинатися тоді, коли середньодобова температура протягом трьох діб тримається на рівні + 8° і нижче. Зараз прийшов холодний фронт. Оскільки для нас комфорт киян є пріоритетом, ми вирішили не чекати 15 жовтня. І я підписав розпорядження підключати опалення в житлових будинках із завтрашнього дня, з 10 жовтня», - сказав він. Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк на засіданні уряду 7 жовтня 2015 року повідомив, що органи місцевого самоврядування самостійно прийматимуть рішення про початок опалювального сезону.
Події оформление ленты  Київський таксист мало не задушив журналістку за відмову платити за проїзд заздалегідь У Києві таксист за відмову заплатити гроші до прибуття на місце призначення напав на журналістку. Про це у себе на сторінці у Facebook написала потерпіла Христина Бондаренко. За її словами, під час поїздки на таксі додому вона попросила таксиста зупинитися біля банкомату, щоб вона могла зняти гроші. Коли вона повернулася в машину, таксист зажадав негайно з ним розплатитися. «Я сказала, що він мене ще не довіз додому, тому потім заплачу. Він заблокував машину і почав кричати: «Давай гроші, с**а», - написала Бондаренко. Після цього, за словами Бондаренко, таксист почав її душити. «Дивом я витягла цю кнопку вручну і відкрила двері з криком «допоможіть». Поруч були якісь дві людини з пивом. Я почала бігти до них. Таксист за мною і хапав за руки. Телефон у цей час був у нього. Я на нього стрибнула і вихопила телефон. Одразу набрала 102», - написала журналістка. Вона також зазначила, що поліцейські, котрі прибули за викликом, відібрали у водія права. Наразі його не затримали.
Суспільство МОН скасувало обов'язкове ЗНО з англійської мови Міністерство освіти і науки скасувало зовнішнє незалежне тестування випускників наступного року з іноземної мови. Відповідний указ від 16 вересня 2015 року №940 «Про проведення державної підсумкової атестації учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти в 2015/2016 навчальному році» опубліковано на сайті Міністерства освіти і науки України. Відповідно до затверджених змін, державна підсумкова атестація з іноземної мови у 2015/16 навчальному році залишиться обов'язковою, однак буде проведена навчальними закладами самостійно і не у формі ЗНО. Інші два предмети державної підсумкової атестації учнів 11 класів (російська мова та математика/історія України) буде проведено у формі зовнішнього незалежного оцінювання. У МОН зазначають, що таке рішення прийнято, враховуючи звернення громадських організацій, батьків та учнів.
За кордоном Міжнародний кримінальний суд може розпочати розслідування злочинів Росії в Грузії у 2008 році Прокурор Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуда просить палату попереднього судочинства почати розслідування подій російсько-грузинської війни. Про це повідомляється в прес-релізі суду. Зазначається, що попереднє вивчення обставин справи було розпочато 14 серпня 2008 року, одразу після закінчення збройного протистояння. За сім років прокурор дійшла висновку, що під час конфлікту було скоєно злочини, які підпадають під юрисдикцію суду. «Керуючись статтею 15.3 Римського статуту, прокурор подасть запит про початок розслідування у цій справі до палати попереднього судочинства», - сказано в релізі МКС. Визначено колегію суддів, яка розглядатиме запит прокурора. До її складу увійшли Джойс Алуоч, Куно Тарфуссер і Петер Ковач.
оформление ленты  Блог: 
Економіка Максим Нефьодов Електронна система держзакупівель у 2017 році допоможе заощадити близько 25 мільярдів гривень На сьогодні пілотний проект електронних держзакупівель ProZorro допоміг заощадити 319 мільйонів гривень. Надалі, коли проект вже не буде пілотним і його буде впроваджено на 100%, економія може досягти мільярдних позначок. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов. За словами Нефьодова, щороку на держзакупівлі витрачається 250 мільярдів гривень, з яких 50 мільярдів втрачаються через пряму корупцію чи недосконалість системи закупівель. «Беремо ціну 50 мільярдів гривень - стільки щороку крадеться і «розтринькується». Ми очікуємо, що повним роком роботи ProZorro буде 2017-й, проте вже у 2016-му ми очікуємо, що економія піде на мільярди. У 2017 році ми вже відвоюємо як мінімум 50% від цієї суми, тобто 25 мільярдів гривень. Будемо сподіватися на більше. По-перше, триває війна і процес переведення в електронні закупівлі - це лише перша стадія. Друга стадія - що ми робимо з цією інформацією. У нас є дуже цікаві ідеї, як ця інформація використовуватиметься. Ми побудуємо автоматичні карти, які дозволять виявляти підозрілі тендери ще до того, як вони закрилися. Як у банку - оцінюється потенційний постачальник, тобто кожен окремий факт може сказати мало, а сукупність фактів може сказати багато», - розповів Нефьодов. Він також зазначив, що за рік уже буде напрацьовано статистику і тоді в МЕРТ зможуть побачити найпідозріліші тендери, які виявили, наприклад, журналісти чи громадські діячі. «Ми зможемо побачити, що спільного в таких тендерах. Процес триває. Це війна з корупцією, у ній не може бути легко, але ми впевнені в собі», - резюмував Нефьодов.
Суспільство Напад на Комінтернове: відкрито два кримінальних провадження За фактом нападу бойовиків у селищі Комінтернове відкрито два кримінальних провадження. Про це повідомляє прес-служба Донецького обласного управління міліції. За інформацією правоохоронців, до Волноваського райвідділу міліції звернулися місцеві жителі, які повідомили, що 7 жовтня під час нападу на селище Комінтернове нальотчики розграбували їхній будинок. «Бойовики вдерлися в житло і винесли всю комп'ютерну та побутову техніку, від холодильника до газової печі, а також заволоділи особистими речами та документами», - йдеться в повідомленні. Наразі відкрито кримінальне провадження за ч. 3 ст. 187 (розбій). Крім того, вчора було відкрито кримінальне провадження за фактом викрадення місцевої мешканки (ч. 2 ст. 146). Місцезнаходження жінки 1963 року народження досі невідоме. Раніше повідомлялося, що спостерігачі ОБСЄ розповіли про вибухи у Комінтерновому.
Події оформление ленты  У Донецькій області неповнолітній зберігав удома наркотики та зброю У Донецькій області у 17-річного жителя села Семигір'я співробітники МВС знайшли дві гранати, патрони і коноплі. Про це повідомляє прес-служба обласного управління міліції. За інформацією правоохоронців, під час обшуку в домоволодінні згаданого громадянина було знайдено гранати наступальної дії РГД-5 і гранату Ф-1 з запалом. Крім гранат, у хлопця знайшли патрони різного калібру (близько 15 штук) і речовину рослинного походження з характерним запахом конопель. За словами молодика, небезпечні предмети він знайшов у лісосмузі неподалік від села, а коноплі зберігав для особистого вживання. Як повідомляється, порушено два кримінальних провадження - за ч. 1 ст. 309 «Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їхніх аналогів без мети збуту» і за ч. 1 ст. 263 «Незаконне поводження зі зброєю, боєприпасами або вибуховими речовинами».
Економіка МЕРТ підготувало ще один законопроект щодо електронних держзакупівель Міністерство економічного розвитку і торгівлі підготувало новий законопроект про держзакупівлі, на узгодження з органами він піде вже наступного тижня. Про це заявив директор департаменту регулювання держзакупівель МЕРТ Олександр Стародубцев. На презентації програми електронних держзакупівель ProZorro він розповів про три великі складові реформи: законодавче забезпечення, розробку системи та навчанні людей, а також просування цієї системи в маси. «Із самого початку треба було ухвалити два закони, щоб електронні закупівлі почали працювати. Один закон підписано - це №2087-а, він набув чинності 10 вересня. Він упорядковував деякі речі - дерегуляційні, антикорупційні, міжнародні норми. Самим закупівлям присвячений інший проект, він називається «Закон про державні закупівлі», його вже розроблено», - розповів Стародубцев. Коли закон приймуть, це дасть можливість почати і закінчити до кінця 2016 року повний перехід на систему електронних закупівель в Україні. За його словами, законопроект передбачає ребрендинг - перейменування держзакупівель у публічні закупівлі, щоб відповідати міжнародним термінам. Нововведення законопроекту - створення так званих центральних закупівельних організацій, які дають можливість централізувати закупівлі. Крім цього - введення до складу тендерних комісій професійних закупівельників. «І електронізація - все переведеться в електронний формат. Не лише повідомлення про тендери. Ще можна буде подати електронну пропозицію, по суті не виходячи зі свого офісу, це точно так само просто для бізнесу. Буде повне розкриття інформації», - розповів Стародубцев. Очікується, що законопроект приймуть і підпишуть у грудні 2015 року.
Події В Одесі раніше судимий у своїй квартирі виготовляв зброю В Одесі раніше судимий 56-річний чоловік у своїй квартирі організував майстерню з виготовлення та переробляння вогнепальної зброї. Про це повідомляє прес-служба МВС. «За результатами обшуку правоохоронці вилучили п`ять пістолетів «Парабелум», пістолет системи «Наган» і один пістолет невстановленого зразка, а також рамки, стволи, затвори, заготовки для стволів і макети пістолета «ТТ» з магазинами до них і боєприпаси», - йдеться в повідомленні. Під час слідчих дій було встановлено, що «зброяр», мешкаючи в квартирі на першому поверсі п'ятиповерхового будинку, з кухні своєї двокімнатної квартири проробив вхід до підвального приміщення і створив там майстерню з виготовлення і переробляння вогнепальної зброї. При обшуку підвального приміщення і квартири фігуранта оперативники вилучили обладнання, на якому виготовлялася вогнепальна зброя, сім пістолетів, безліч деталей та частин до пістолетів, рамки, стволи, затвори, запчастини до пістолетів «ТТ» та заготовки для стволів, а також патрони різного калібру. Бойовий арсенал вилучено і відправлено на експертизу. Наразі здійснюється подальший комплекс заходів і перевірка на причетність даної зброї до різного роду злочинів.
Економіка Студентам підвищили стипендію У четвер, 8 жовтня, Кабмін видав постанову, якою з 1 вересня 2015 року підвищив розмір стипендій учням і студентам. Про це повідомляє прес-служба Кабінету Міністрів. Постановою Кабміну №797 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів №165» визначено, що розмір мінімальної ординарної академічної стипендії становить: для учнів професійно-технічних навчальних закладів - 311 гривень на місяць; для студентів вищих навчальних закладів I-III рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» або «бакалавр», - 622 гривні на місяць. Крім того, розмір мінімальної ординарної академічної стипендії для студентів вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр», становить - 825 гривень на місяць. Також з 1 вересня 2015 року збільшено розмір соціальної стипендії. «Для учнів професійно-технічних навчальних закладів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також учнів, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, стипендія становить 961 гривню на місяць, а для студентів вищих навчальних закладів - 1989 гривень на місяць», - йдеться в повідомленні.
Політика Стало відомо, про що по скайпу домовилася контактна група За результатами переговорів Тристоронньої контактної групи в режимі відеоконференції учасники прийняли низку рішень. Про це на своїй сторінці у Facebook написала прес-секретар представника України в групі Леоніда Кучми Дарка Оліфер. За її словами, було прийнято такі рішення: 1. Звернутися до СММ ОБСЄ та Спільного центру з контролю та координації сторін із закликом завершити найближчим часом розслідування інциденту, пов'язаного з обстрілом н.п. Троїцьке в Луганській області, який мав місце 7 жовтня 2015 року; 2. У зв'язку з тим, що представники окремих районів Луганської області відмовили СММ ОБСЄ в допуску до місця, звідки чинився обстріл, Тристороння контактна група вимагає від представників окремих районів Луганської області негайного забезпечення доступу до місця, звідки було здійснено обстріл - для остаточного розслідування цього інциденту і забезпечення в подальшому безперешкодного доступу СММ ОБСЄ на всю територію України, включаючи українсько-російський кордон, відповідно до рішення лідерів країн «Нормандської четвірки»; 3. У зв'язку з тим, що обстріл 7 жовтня був поодиноким випадком, який не має системного й інтенсивного характеру, Тристороння контактна група рекомендувала продовжити виконання угоди про відведення з лінії зіткнення гармат калібром менше 100 мм. Раніше повідомлялося, що сьогодні під час скайп-конференції Тристороння контактна група обговорить недавній обстріл селища Троїцьке.
Суспільство Лілія Гриневич Интервью
Лілія Гриневич: Не всі університети готові до автономії і академічної свободи
Податкова реформа, реформування прокуратури й судової системи, боротьба з корупцією, нова поліція, яка тепер працює ледь не пліч-о-пліч зі старою міліцією, зміни у житті державних службовців, пенсійне законодавство, яке тепер перебуває у процесі перманентних змін, – усе це наше сьогодення. І якщо перезавантаження МВС через появу поліцейських – це реальне реформування, нехай і не настільки ефективне, як би хотілося суспільству, то намагання впоратися з корупцією вкотре нагадує чергові декларації про добрі наміри. І на тлі всього цього відбувається оновлення нашої освітньої системи. Більше того, зовнішнє незалежне оцінювання експерти справедливо називають найуспішнішою нашою реформою загалом. Проте і в цій царині Україні ще треба зробити дуже багато, зокрема й ухвалити низку законів, які дадуть нам змогу для цього. Як саме відбувається процес розроблення потрібних освітянам законопроектів і коли чекати на їхнє ухвалення, «Аналітичній службі новин» розповідає голова парламентського Комітету з питань освіти і науки Лілія Гриневич.   – Ліліє Михайлівно, сфера освіти в суспільстві вважається чи не єдиною, де досі відбувалися реформи без надто явних пробуксовувань, але хотілося б, щоб цей процес ішов краще… Країна має таку змогу? – Прогресивні люди усвідомлюють, що у разі, коли перед країною з’являються нові цілі (а перед нами після Революції гідності вони з’явилися: ми тепер точно знаємо, що нам потрібна європейська інтеграція, у нас відбувається війна – й ми маємо поряд країну-агресора), і позитивні, й негативні виклики має враховувати й оновлена система освіти. Саме тому ще попереднім складом парламенту було ухвалено доволі прогресивну редакцію закону «Про вищу освіту», голосування якої стало можливим саме через Революцію гідності. Та я переконана, що ми, на жаль, для розвитку і реформування освіти робимо ще недостатньо. І не так швидко, як це потрібно робити. Проте тут треба зважати на той факт, що система освіти має свою специфіку: вона надзвичайно консервативна. Тобто, якщо ви робите бодай маленьку зміну, до цієї зміни мають бути готовими дуже багато людей. Передусім її повинні сприйняти вчителі. До неї має бути готовим навчально-методичне забезпечення всіх навчальних закладів. І її також повинні позитивно оцінювати батьки. Тому кожна зміна має бути неймовірно виваженою. У законодавствах окремих країн навіть є таке правило, згідно з яким не можна вносити в систему освіти жодної зміни, якщо вона не анонсована в суспільстві за три роки наперед. Зараз триває напрацювання рамкового закону «Про освіту». Ми чекаємо, коли Кабмін внесе цей законопроект на розгляд до Верховної Ради. Але тут дуже важливо, щоб цей закон базувався на позиціях щодо реформування освіти, які попередньо узгоджені в суспільстві й схвалені ним. – Що на цьому етапі гальмує процес внесення законопроекту в Раду? Хто, які саме питання і чому не може узгодити?   – Відповідь на ці запитання краще шукати у Міністерстві освіти й науки, тому що саме МОН розробляє цей законопроект і узгоджує його з іншими зацікавленими міністерствами, передусім з Мінекономіки, Мінфіном, з Міністерством юстиції… Звісно, я цікавлюся процесом і спілкуюся щодо цього з міністром освіти Сергієм Квітом. Понад те, саме комітет, активно обговорюючи основні напрями реформи, зокрема й на своїх відкритих засіданнях, напрацював концептуальні засади цього законопроекту, які ми й передали Міносвіти. Тепер усе це має бути покладено на букву закону. І ця буква закону розробляється в уряді, узгоджується цілою низкою профільних міністерств. – Окрім цього, у Раді цілий пакет законопроектів про наукову й науково-технічну діяльність. Ви особисто схиляєтеся до думки, що саме урядовий законопроект треба брати за основу й доопрацьовувати. Чи не буде гальмуватися процес ухвалення цього закону? Дуже важливо, щоб Закон «Про освіту» базувався на позиціях щодо реформування освіти, які попередньо узгоджені в суспільстві й схвалені ним. – У Верховній Раді нині справді є урядовий законопроект про наукову й науково-технічну діяльність і до нього ще три альтернативних: два – теж нові редакції закону, а один – це просто зміни до чинного законодавства. Скажу, чому я вважаю, що за основу потрібно взяти кабмінівський проект. Справа в тому, що між першим і другим читанням законопроекту додавати нові статті не можна – можна змінювати й редагувати зміст лише існуючих статей. З огляду на це найбільш розвинутою є структура урядового документа, в якому передбачені всі аспекти реформи. Проте, звісно, цей законопроект теж треба буде доопрацьовувати. Окрім того, в альтернативних проектах є багато важливих і корисних положень, які слід включити до тексту майбутнього закону. Загалом основне завдання цього закону – оптимізувати управління і фінансування у сфері науки й забезпечити механізми входження до європейського дослідницького простору, що насправді є метою реформи в освіті загалом. Задля цього потрібно об’єднати ухвалення рішень щодо визначення пріоритетів, за якими фінансуються дослідження, з пріоритетами держави. Тому нині йдеться про створення двох структур: Національної ради з питань розвитку науки і технологій і Національного фонду досліджень. Першу, до якої входитимуть авторитетні вчені, повинен очолити віце-прем’єр, що дасть змогу не тільки приймати вагомі рішення у сфері науки, а ще й, що головне, втілювати ці рішення в життя. Тому що сьогодні ми маємо надзвичайно мізерне фінансування наукових досліджень – всього 0,23% ВВП при задекларованих у законі 1,7%. Основне завдання цього закону – оптимізувати управління і фінансування у сфері науки й забезпечити механізми входження до європейського дослідницького простору. Фонд же, у свою чергу, передбачатиме фінансування не лише колективних грантів інститутам, а також індивідуальних грантів. У законі прописується і механізм фінансування, за якого більше коштів отримуватимуть конкретні виконавці того чи того дослідження. Бо досі у нас як? Грант отримує НДІ, і більша частина цих коштів іде на потреби інституту, а мізерна – на оплату праці тих учених, які виконують дослідницьку роботу. Окрім того, в законопроекті є місця, котрі потрібно вдосконалити. Приміром, там бракує механізмів для забезпечення інтеграції до європейського наукового дослідницького простору. Неоднозначне й питання щодо пенсійного забезпечення науковців. Урядовим законопроектом пропонується зменшення пенсії з 80% зарплатні до 60%. Це загалом питання пенсійного законодавства, а не закону «Про наукову й науково-технічну діяльність». Та якщо вже цю статтю виписувати, то її, я вважаю, треба залишати на тому рівні, на якому вона була в чинному законодавстві. – Якщо йдеться про наукову діяльність, то ми тут маємо два рівнозначних напрями: університети й академічні інститути. Ректори вишів зазначають, що не можуть конкурувати зі своїми європейськими колегами, бо не мають фінансової змоги забезпечити проведення наукових досліджень для своїх студентів. А другий аспект проілюструю конкретним прикладом: кілька років тому спілкувалася з керівництвом Інституту кібернетики імені академіка Глушкова – у них там є суперкомп'ютер, який може стати мозковим центром усієї країни, але дотягти унікальну техніку до сучасних параметрів науковці не можуть саме тому, що не мають на це коштів. От як тут бути? – Я думаю, що перш за все потрібно (і ми намагаємось у законі запропонувати для цього механізми) об’єднати університетську й академічну науку задля акумуляції зусиль і розвитку університетської науки. На нинішньому етапі наукові дослідження більшою мірою зосереджені саме в НДІ. В наших університетах, на відміну від західних, частка коштів, передбачена на наукові дослідження, надзвичайно мала. А справжня вища освіта має базуватися на результатах наукових досліджень. Саме з огляду на це в законопроекті прописано, що передусім вітатимуться пропозиції на отримання грантів спільними колективами представників університетів і академічних інститутів. Також закон передбачає спільне використання дороговартісного обладнання, що дасть змогу не тільки зробити самі дослідження більш ефективними, а й вчасно оновлювати й розвивати цю матеріально-технічну базу. Потрібно об’єднати університетську й академічну науку задля акумуляції зусиль і розвитку університетської науки. Що ж до фінансового забезпечення серйозних наукових програм, то треба врахувати, що нині є дуже багато різних питань, які потребують термінового вирішення. Тож спочатку треба визначити їхню пріоритетність для країни, а вже потім говорити про фінансування. Окрім того, колектив науковців у будь-якому разі повинен аргументувати необхідність проведення тієї чи іншої науково-технічної програми. Хочу нагадати й про те, що саме цього року ми ратифікували повноцінну участь України у великій європейській програмі «Горизонт-2020». Вона дає нашим університетам і науково-дослідним інститутам змогу брати повноцінну партнерську участь у науково-дослідних програмах, що здійснюються країнами Євросоюзу. Цим потрібно скористатись. Але тут дуже багато залежить від ініціативності самих науковців, які повинні навчитися шукати партнерів, правильно заповнювати аплікаційні форми й мати відповідні власні результати досліджень для входження в таку програму, тобто бути конкурентоспроможними на цьому ринку. Програма «Горизонт-2020» дає нашим університетам і науково-дослідним інститутам змогу брати повноцінну партнерську участь у науково-дослідних програмах, що здійснюються країнами Євросоюзу. – Скільки часу, якщо буде ухвалено цей закон, знадобиться Україні, щоб реанімувати наукову діяльність, інтегрувати її у світовий дослідницький простір? – Це залежить і від нас, і від українських науковців, і від того, що відбуватиметься у сфері фінансування науки. Ми зараз відкрили шлюз для входження наших вчених у європейський дослідницький простір. Чимало з них у нього давно інтегрувалися, адже дуже багато наших вчених виїхали з України і працюють в інших країнах. Серед них є такі, хто брав участь у проектах, що завершувалися отриманням Нобелівської премії. Але для нас важливо, щоб українські вчені могли залишатися в своїй країні й мати доступ до нормальної матеріально-технічної бази, на якій вони матимуть змогу проводити свої дослідження. Тому ще раз хочу наголосити: нам слід скористатися розширенням доступу до «Горизонту-2020». Мотивація у нас подвійна: з одного боку, входження в європейський дослідницький простір, а з іншого – це втримати наших науковців тут. Щоб вони могли, знаходячись в Україні, мати гідну оплату праці й задовольняти свій науковий пізнавальний інтерес, працюючи в міжнародних проектах. – Повернімося до питання про вищу школу: чи є нині в суспільстві важелі, через які пробуксовує її реформування? – Є кілька причин, чому імплементація закону про вищу освіту не така швидка, як би нам усім того хотілося. І, мабуть, найважливіша та, що не завжди всі готові до автономії і академічної свободи, які можуть гарантуватися цим законом. Тобто є, з одного боку, певний опір частини фахівців вищої школи. А є цілий комплекс гальмуючих процес проблем, що пов’язаний із напрацюванням нового нормативно-правового забезпечення. Справа в тому, що закон починає діяти й через прийняття урядом цілої низки постанов, через прийняття відповідних нормативно-правових актів Міністерством освіти й науки. І тоді, коли цю нормативно-правову базу буде приведено у відповідність до закону, закон про вищу освіту зможе запрацювати на повну силу. Та ще більшою проблемою для імплементації, як на мене, є змога для всіх учасників цього процесу – і викладачів, і студентів – повноцінно реалізувати надані законом можливості й зобов’язання. Приміром, студенти тепер мають право обирати 25% навчального часу. Що це означає? Що викладачі повинні приготувати курси на вибір, розробити їх і надати студентам змогу самостійно визначитися, що їм більше до вподоби. Якщо цей курс буде нецікавим, якщо він не відповідатиме потребам ринку праці, сучасним вимогам, то студенти можуть його не обрати. Та при цьому не всі викладачі розуміють, чому вони повинні розробляти курс, який ще може не мати гарантованого слухача. Та саме таким чином, коли студент будує свою індивідуальну траєкторію і коли в нього є предмети на вибір, у більшості університетів світу й здійснюється навчальний процес. Отже, з одного боку, має працювати влада – і має напрацьовуватись нормативно-правове забезпечення. А з іншого, академічне середовище повинно бути готовим змінитися – й застосовувати ці норми закону, які ми нині маємо. Роль Міносвіти і науки, а також передбаченої новим законом Національної агенції забезпечення якості вищої освіти полягає в тому, щоб ліцензію і акредитацію отримували тільки ті, хто справді спроможний надавати якісну освіту. – Міністерством освіти анонсовано й процес оптимізації ВНЗ. Яким бачите його ви? Тобто що буде з самими скороченими університетами, їхніми викладачами? І найважливіше – що буде зі студентами, які там навчалися? – Обов’язкова умова закриття будь-якого навчального закладу – влаштуванням студентів на навчання в інші заклади. Як на мене, то нині є два аспекти внормування університетської мережі. Перший – чесна конкуренція між ними. Якщо ВНЗ не пропонує освіти належної якості, він не може виконувати державного замовлення, до нього не йдуть студенти на платній основі, це вже дзвіночок для керівництва цього навчального закладу, вченої ради, щоб задуматися над тим, як вони працюють і що тепер треба робити. І є спосіб: або об’єднатися з більш сильним університетом, таким чином збільшуючи спроможність сильного університету (і тоді заклад вливається в інший), або доведеться закриватися. З іншого боку, роль Міносвіти і науки, а також передбаченої новим законом Національної агенції забезпечення якості вищої освіти полягає в тому, щоб ліцензію і акредитацію отримували тільки ті, хто справді спроможний надавати якісну освіту. Тож уже цього року закрито цілу низку філій ВНЗ. І якщо ми будемо працювати прозоро і чесно, за певними критеріями якості освіти, тоді матимемо шанс отримати мережу вищих навчальних закладів, у яких люди можуть бути впевненими.
оформление ленты  Блог: 
Політика Олександр Стародубцев Система електронних закупівель і реформи в цій сфері цілком відповідають боротьбі з корупцією Реформування системи держзакупівель та впровадження електронної системи цілком відповідає процесу боротьби з корупцією. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив директор департаменту регулювання держзакупівель Міністерства економічного розвитку і торгівлі Олександр Стародубцев. «Система електронних закупівель і реформи в цій сфері відповідають боротьбі з корупцією на 100%. Тому що мета реформи - це заощадити гроші, а головний інструмент - це електронна система. А електронна система дозволяє дві речі - по-перше, всім все показати в зручному вигляді, не в pdf. Показати так, щоб потім можна було б усе проаналізувати. Всім все показати - це грузинський принцип, який ми позичили у грузинів, котрі дуже активно допомагали створювати систему (електронних держзакупівель ProZorro. - Ред.). Це спрощує доступ бізнесу. Дві складові системи - спрощення та антикорупційна», - розповів Стародубцев. Він також наголосив, що зараз у МЕРТ розробили другий законопроект про держзакупівлі. Це закон «Про державні закупівлі», після його ухвалення, до кінця 2016 року в Україні буде здійснено повний перехід на систему електронних закупівель. «Я дуже оптимістично налаштований на прийняття закону про державні закупівлі. У нас вже є досвід, як приймався 2087-а. Він приймався досить довго, але це не була проблема закону - це були обставини - то вибух під ВР, то коаліція розвалюється. Що стосується закону про державні закупівлі, то ми нормально пропрацювали цей закон по фракціях коаліції, по комітетах і, в принципі, там є повна підтримка», - зазначив Стародубцев.

Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Коли в будинку з'являється маленьке кошеня, власнику необхідно забезпечити належний догляд Що потрібно придба....
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Чакри — це енергетичні рівні розвитку Це наші внутрішні центри сили, якими протікає енергія
Як створити місце сили у своїй квартирі
Як створити місце сили у своїй квартирі
Будинок може не тільки захищати нас від зовнішніх факторів, але й надавати сили Такий куточок можна створити у....
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Стрес є невід'ємною частиною життя сучасної людини Незважаючи на те, що в житті кожного з нас бувають складні ....
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Кожна людина зазнає негативного впливу: втома, дратівливість та раптові болі – ознаки енергетичної атаки Борот....
більше матеріалів




/-0,90621495246887-/ /-pc-/
Top