Коливання курсу гривні на готівковому ринку було ситуативним. Таку думку в коментарі «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив голова правління Української міжбанківської валютної біржі Анатолій Гулей.
«Це абсолютно ситуативна інформація. Експортери почали продавати валюту», - пояснив він і нагадав, що Міністерство фінансів виходило на аукціон з пропозицією продажу валютних облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), відповідно «був попит на покупку валюти, для того щоб купити ці ОВДП». Гулей підкреслив, що в той же самий час гривневі облігації внутрішньої державної позики практично не були продані, що говорить про те, що прибутковість за валютними ОВДП з номінальною прибутковістю 7,67% річних була цікавою для придбання.
Крім того, експерт зазначив, що оскільки в США понеділок, 18 січня, був вихідним днем, пропозиції валюти не було і спекулянти почали шукати ресурси - ми отримали тиск на готівковому ринку, і курс виріс до 27,5 грн/дол.
«Схожа ситуація була в цей же період минулого року, коли Національний банк не зорієнтувався, зробив кілька помилкових кроків, а курс почав рухатися до 40 грн/дол. Цього року таких помилок уже не було. А швидка реакція прем'єра (Арсеній Яценюк скликав засідання Ради фінансової стабільності щодо ситуації з курсом гривні. - Ред.) говорить про те, що саме оперативне реагування на валютні коливання дає результати», - переконаний він.
Гулей акцентував, що курс почав знижуватися: «Це свідчить про те, що експортери почали уважніше працювати з НБУ, а Нацбанк уважніше почав ставитися до співпраці з імпортерами. І торішні пропозиції експертів про створення переліку для критичного імпорту, щоб імпорт не тиснув на обмінний курс, були відхилені. І ця проблема залишається зараз. Якби КМУ розробив цей перелік, то НБУ легше було б працювати з експортерами, балансувати попит між експортерами та імпортерами».
Що стосується інформації, що на курс гривні впливає те, що російські банки скуповують долар в Україні, то Гулей каже, що така ймовірність існує: «Думаю, йдеться про можливість спекуляції гривня-долар - долар-рубль. Адже обмеження, які є в Росії з купівлі валюти, вказують на те, що з країн, які традиційно торгують з РФ, буде спроба через банки-сателіти, банки-дочки скачувати долар. Імовірність існує, але поки фактів, що підтверджують це, я не знаю, тому не можу стверджувати, що великі суми перетікають з України до Росії».
Нагадаємо, 19-20 січня 2016 року в Україні обмінний курс долара на готівковому ринку підскочив і досягав 27,5 грн/дол. 21 січня ситуація стабілізувалася, курс знизився.