Пам'ятну дошку жертвам політичних репресій ХХ століття 26 вересня відкрили на стіні будівлі Служби безпеки України. На церемонії особисто був присутній голова відомства Василь Грицак.
«За моєю спиною ворота. Ми між собою називали їх «воротами смерті», - каже той і вказує на вхід у двір сірого будинку на Володимирській. - З тих, хто заходив у ці ворота, скажу відверто, мало хто вийшов живим. Подумати страшно, що в 1930-1950 роки відбувалося в нашому внутрішньому дворику. Подумати страшно, що впродовж лише одного дня - 29 вересня 1941 року, за нашими даними, було розстріляно 33771 людину. Всі були євреями, і я переконаний, що вони не були злочинцями».
Очільник СБУ розповідає, що «воротами до смерті» ці катівні ставали в різні часи для тих, хто був неугодний керівникам установи.
«Тут розстрілювали не так багато. Розстрілювали в інших місцях, але спочатку вони всі проходили через цей внутрішній дворик. У всі часи тут була катівня», - каже Грицак.
«У ті часи, якщо десь в Україні були двері в пекло, то цими дверима були ці ворота. Через них був ввезений сюди і мій попередник - патріарх Йосип Сліпий», - говорить глава Української греко-католицької церкви Святослав Шевчук. Він, як і патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, і головний муфтій України Ахмед Тамім, прийшов вшанувати пам'ять невинно закатованих людей.
«Ця будівля десятки років була епіцентром політичних репресій. Тут діяли НКВД, КГБ, німецька служба безпеки, - уточнює директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович. - Політв'язні колись жартували, що будівля нинішнього СБУ - найвища у Києві і, можливо, в Україні, бо з цієї будівлі видно Колиму».
Ініціатори відкриття пам'ятної дошки вважають, що вона повинна стати пам'яттю про тих, хто був убитий тут у різний час і за різної влади.
«Дошка важлива не тільки з точки зору пам'яті тих, хто загинув, вона важлива для живих, передовсім для пацівників СБУ - як нагадування того, що сучасна Служба безпеки насправді стоятиме на сторожі демократичного розвитку своєї країни, все робитиме для того , щоб Україна залишалася незалежною. СБУ ніколи не повинна перетворитися на репресивний орган, яким вона була за радянських часів», - підсумував голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.