Рятувати рибу від задухи під товщею льоду на Київському морі взялася Асоціація рибалок України. З самого ранку 11 лютого вони почали свердлити в льоду тисячі лунок.
«У ці лунки вставлятиметься осока, щоб риба під льодом могла дихати, - розповідає Олександр Чистяков з Асоціації рибалок України. - Через нестійких погодних умов лід не тільки наростає, а й укритий снігом, що не дозволяє пробитися через нього сонячним променям, а значить - кисень у воді не виробляється. Протягом останніх двох тижнів створений при Агентстві рибного господарства штаб бере виміри на кількість кисню, розчиненого у воді. До сьогоднішнього дня вони не викликали ніяких побоювань, але 7 лютого виявилося, що на зимувальних ямах він у нормі, а на мілководді - нижче норми. Тому і було вирішено давати рибі ковток свіжого повітря».
Подібні акції провели в двох місцях Київського водосховища - в Сухолуччі, де в нього впадає Тетерів і на рибстані Либідівка.
Чистяков нагадує події 2010 року, коли сталася масштабна екотрагедія: «Тоді була сувора зима, товстий лід не давав рибі дихати, і вона масово скотилася на мілководдя в надії в тріщинах знайти рятівні крапельки кисню. Пізніше була спущена вода, і лід впав, роздавав своєю масою понад тисячу тон риби».
Експерт розуміє, що лунками всю рибу буде важко врятувати. «Але ми не можемо цього не робити, - каже Олександр. - Справа в тому, що найбільша річка Дніпро залишилася тільки в спогадах класиків - сьогодні вона перегороджена греблями, водосховище без своєї течії. Раніше плином річка збагачувалася киснем. Зараз цього немає. Тому таке важливе втручання людини».