У ніч на вівторок, 7 липня, в музеї Пирогово — Купальські гуляння. Там традиційно відзначають Івана Купала, свято сповнене обрядами і вірою в дива.
«У багатьох українських селах досі галасливо відзначають Купала, — каже учасниця фольклорного колективу Марія. — Свято пов'язане з водою, вогнем і літніми травами. У цей день треба сплести вінок, опустити його на воду, щоб дізнатися про свого судженого, і перестрибнути через багаття».
Марія, як і десятки інших учасників музичних колективів, приїхала в Пирогово, щоб познайомити відвідувачів музею з традиційними купальськими піснями. Послухати їх прийшли тисячі киян у вишиванках. Та лише найсміливіші наважилися стрибати через багаття. Хтось літав над вогнем самостійно, хтось у парі.
«Знаєте, а через купальський вогонь не можна стрибати з будь-ким, лише з судженим. Робити це треба тричі, тримаючись за руки», — веде далі Марія.
Ще одна купальська традиція — плетіння вінків із трав і квітів. Їх дівчата пускали на воду. Вважається, що з іншого боку річки вінок повинен «причалити» до рук майбутнього нареченого.
Не забули й про пошуки квітки папороті. Деякі не чекаючи півночі, ще завидна, йшли шукати її в надії знайти скарб. Кажуть, папороть квітне раз на рік в глушині, а той, кому пощастило знайти її, стане розуміти мову птахів і звірів, й зможе відшукати всі скарби світу.