У вівторок вранці під Раду з протестом вийшли підприємці, представники малого та середнього бізнесу. Вони виступають за скасування обов'язкового застосування касових апаратів при розрахунках готівкою для платників єдиного податку. За відповідні поправки депутати проголосували ще минулого року, а чинносты вони набувають з 1 липня 2015-го.
Причина нововведень, за словами заступника міністра фінансів Олени Макєєвої, - тіньовий бізнес. За даними Мінекономіки, в 2014 році він склав 42%. За допомогою ж касових апаратів держава хоче контролювати обіг готівкових коштів, щоб всі представники бізнесу були рівні перед законом.
Рівними перед законом хочуть бути і самі підприємці. Вони кажуть, що податки і так платять вчасно, а запроваджувати тотальний контроль ще рано - державою не створені належні умови для ведення бізнесу.
«Касовий апарат за допомогою спеціальної системи повинен бути з'єднаний з фіскальною службою. Найменші порушення тягнуть за собою істотні штрафи, - говорить АСН біля стін парламенту підприємець Наталя. - Крім того, вартість одного такого апарату від 5 до 17 тисяч гривень. А якщо взяти всіх підприємців, які мусять придбати касові апарати, навіть найдешевші, то доведеться витратити мінімум 300 мільйонів доларів. Для нас це істотні витрати, а для когось - істотний прибуток. І це не рахуючи витраченого на встановлення та обслуговування».
Підприємець звертає увагу на слова Макєєвої про те, що скасування норми про обов'язкові касових апаратах не буде, позаяк впровадження такої системи - одна з вимог МВФ.
«Люди з міністерства наполягають: система працює скрізь, у тому числі в Грузії, - продовжує Наталя. - Але ніхто ж нам не каже, що в Грузії апарати можна було придбати в рахунок майбутніх податків».
Тим часом до мітингувальників виходять представники парламентської більшості. Вони кажуть, що поки не буде стабільного курсу долара, лояльних умов для ведення бізнесу, то ні про які касові апарати не може бути й мови. До того ж, в Раду вже внесений законопроект про скасування касових апаратів.