Жителі Донецької та Луганської областей вийшли на київський Майдан. Вони вимагають впорядкувати систему пропуску в зону АТО – збільшити пропускну спроможність пунктів, зменшити кількість документів, необхідних для оформлення перепусток, і активно боротися з корупцією.
16 червня був опублікований оновлений «тимчасовий порядок в'їзду на неконтрольовані території». Його розробляла СБУ, враховуючи думки активістів зі Сходу. Але не з усіма пунктами останні згодні. «Антилюдським» вони називають пункт 1.6. Ним забороняється перетин лінії зіткнення громадським транспортом.
«Сьогодні не можна виїхати із зони АТО автобусом. Через це неможливо покинути окуповану територію малозабезпеченим, в першу чергу пенсіонерам, тим, у кого немає грошей на таксі. Вони змушені залишатися під обстрілами бойовиків», - говорить координатор Єдиного координаційного центру «Донбас» Олег Саакян.
«Я кажу не як активіст, а як громадянин. Потрібен максимально жорсткий контроль, - продовжує Саакян. - Це важливо. Але не можна ототожнювати два поняття – контроль і приниження. Я проти пропускного режиму, який принижує людей похилого віку і інвалідів».
«Ось недавно був випадок - у зону АТО не пустили 80-річного дідуся. У нього не було перепустки. А разом з ним українські військові розгорнули всю машину, мовляв, у ній був порушник. В результаті ні дідусь, ні інші пасажири не потрапили до себе додому», - розповідає представниця організації «Схід-SOS».
Переселенці говорять про подвійні стандарти. З одного боку: треба збирати велику кількість документів, щоб оформити перепустку, але не у всіх є можливість це робити, а потім ще чекати її отримання. З іншого - можна спробувати проїхати за хабар військовим. Вартість такої миттєвої «перепустки» може сягати півтора тисяч гривень. Але й така ціна - не гарантія виїзду із зони АТО: на одному блокпосту пропустять, на іншому - ні.
«Чому терористи можуть вільно заїжджати на територію України з боку Росії, а громадяни України не можуть виїхати із зони АТО?», - запитують активісти.
«Держава не проводила евакуацію, тому не може стверджувати, що там всі вороги», - каже працівник компанії-перевізника «ЛюксАвтоКом» Сергій Шитиков.
Приєднався до протестуючих і екс-глава Донецької ОДА Сергій Тарута: «Лідери України повинні формувати правильну думку. Це маніпуляція свідомістю, коли політики говорять, що Донбас треба взяти в блокаду, коли стверджують, що на підприємствах Донбасу ремонтують сепаратистські танки».
На Майдані Незалежності жителі Сходу вкотре нагадали, що «Донбас - це Україна», заспівали гімн і вшанували хвилиною мовчання пам'ять загиблих воїнів і жертв російської агресії.