До Днів Європи в Києві відкрився фестиваль традиційних культур «ЕтноСвіт».
Санат Еві з турецького міста Токат приїхала в Україну вперше, але каже, що від Києва в захваті. «Радує все, але передусім люди - відкриті, добрі», - розповіла вона АСН. Жінка займається нині вже традиційним для Туреччини ремеслом - відтисками на тканині. Український варіант називається «вибійка». Щодня присвячує цій роботі вісім-десять годин. І так вже двадцять років. Сама готує дерев'яні печатки, а після за допомогою спеціальної фарби наносить малюнки на тканину. Так виходять сукні, спідниці, хустки, серветки. Майстриня використовує тільки автентичні малюнки, яким кілька тисяч років.
Санат Еві одна з п'яти майстрів, які приїхали в Україну з Туреччини.
Крім них, на фестиваль свої роботи привезли гості з Грузії, Узбекистану, Франції, Греції, Литви, Білорусі. Це - і вишивка, і килими, і ювелірні вироби…
Для України проведення такого фестивалю - перша спроба організувати захід за участю майстрів з різних країн. Ініціатор міжнародної програми Катерина Качур з Музею Івана Гончара каже, що зібрати в Києві художників з-за кордону було нелегко. «Ми надаємо їм безкоштовне харчування та проживання, але дорогу їм довелося сплатити самотужки, - пояснює Катерина. - Деякі платили з власної кишені, деяким - сприяли місцеві спілки майстрів».
Але не всім вдалося приїхати. «Ми хотіли запросити вправного ювеліра з Косово, - продовжує вона. - Але виявилося, що він не може приїхати в Україну - наша країна, на відміну від більшості країн ЄС, не визнала незалежність цієї держави».
Крім майстрів з-за кордону, в стінах «Мистецького Арсеналу» зібралися понад ста українських. Багато хто з них привезли не тільки свої роботи, а й демонструють усім охочим процес їх створення. Гончарі сидять за гончарними кругами, ткачі - за верстатами, художники навчають петриківському розпису та наївному живопису.
Крім ярмарку та майстер-класів, у програмі фестивалю студії танців, виступи етнічних колективів, проекти для дітей, виставки кераміки заповідника «Чигирин» та старовинних українських музичних інструментів.