У стінах Адміністрації глави держави відкрилася виставка «50 винаходів, які Україна подарувала світові». На ній — роботи художників дизайн-студії Direct 96. Вони розповідають про найвидатніші винаходи українців, які змінили планету і за якими Україну знають у світі.
Ідейний натхненник акції — заступник глави Адміністрації Президента Дмитро Шимків. «Якось у Швеції я відвідав подібну виставку. Я знав про ці винаходи, але не мав найменшого уявлення про те, що їх зробили саме шведи. Ми знаємо нашого винахідника гелікоптера Ігоря Сікорського, але не знаємо Любомира Романківа, що винайшов жорсткий диск. А його ім'я внесено до Національної зали слави США», — каже він.
Точно так само, наголошує Дмитро Шимків, не знають українці й Ігоря Пастернака, американського авіаконструктора і підприємця українського походження, який заснував і керував найбільшою в світі компанією з виробництва дирижаблів і аеростатів. «Завдяки йому в ХХІ столітті дирижаблі повернулися в небо, — розповідає далі Шимків. — Пастернак розробив такий, який нині перевозить вантажі масою до 250 тонн». Тобто, наголошують на виставці, втричі більше, ніж літак. До того ж він і злітає, і сідає без аеродрому.
До речі, на виставці в Києві винахідник був присутній особисто. На початку 1990-х він емігрував до США, а в Україну приїхав вже після трагічних подій на Майдані. «Я прийшов в центр міста і побачив, як молодь прибирає вулицю Інститутську. Подумав: вчора в них стріляли, а сьогодні вони прибирають. І я зрозумів, що я українець», — з гордістю говорить Пастернак.
Споглядаючи експонати цієї виставки, розумієш, що нам справді є чим пишатися. «Я хотів би, щоб українці пишалися, коли в музеях світу бачать гасову лампу, яку — 1853 року — теж розробив українець», — розповідає Шимків. Цим українцем був львівський аптекар Ігнацій Лукасевич.
Виявляється, перший у світі трамвай на електричній тязі — теж наш, його сконструював інженер Федір Піроцький. Про «Мрію», батьком якої є авіаконструктор Олег Антонов, народ загалом знає. А ось той факт, що наш Іван Пулюй за 14 років до німця Вільгельма Рентгена сконструював трубку, яка згодом стала прототипом сучасних рентгенівських апаратів, часто викликає подив.
До речі, перший функціональний світловипромінювальний діод — теж український, його створив Нік Голоняк. Примітно, що незабаром європейці матимуть нагоду трохи краще познайомитися з Україною — виставка, на якій презентовано наші відкриття та винаходи, подорожуватиме різними містами Європи.