Кабмін дав негласне розпорядження: економити газ де тільки можливо

12.01.2017, 14:18

Кабінет міністрів України дав негласне розпорядження економити газ для мінімізації можливих ризиків транзиту російського газу в Європу. Про це на прес-конференції 12 січня заявив директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич, передає кореспондент ASN.

«Треба звернути увагу на найважливіший фактор - як наповнені наші підземні газові сховища. Ні для кого не є секретом, що Україна увійшла в опалювальний сезон з рекордно низькими обсягами запасів - 14,6 млрд куб. м газу. Початок відбору почався раніше, ніж ми планували, зима не така тепла, як ми чекали. Кабмін і «Нафтогаз» планували накопичити близько 17 млрд куб. м газу, але з об'єктивних і суб'єктивних причин цього не сталося», - сказав він.

З 14,6 млрд куб. м близько 5 млрд куб. м газу - це буферний, технологічний газ, який не підлягає відбору. «Тобто, ми накопичили газу з розрахунку на теплу зиму, а цей розрахунок поки не виправдовується. Чи вистачить газу? Якщо буде такий же характер зими, температурний режим, то ми вийдемо на початок квітня з рівним графіком, в цілому, швидше за все, газу в наших газових сховищах вистачить. Але обсяг запасів буде мінімальним», - прогнозує він.

Однак, якщо зимовий період і холоди триватимуть, «вдарить жорстка зима, температура буде триматися мінус 15 на протязі 20 днів, то ризики однозначно будуть».

Проблема полягає в тому, що такі низькі обсяги газу «не покривають піки», тобто важливо не тільки, щоб газу вистачило, але і важливо, щоб до початку березня була забезпечена добова продуктивність: «Якщо в кінці лютого вдарять сильні морози, то чи вистачить цієї добової продуктивності для покриття транзиту російського газу? Тут цілковитої упевненості немає. Є неофіційна інформація, що Кабмін вже закликає економити газ, не закривати його, а економити для всіх, де тільки можливо... Тому виникає питання: кого ж будуть рятувати в такому випадку - австрійських чи українських бабусь? Якщо раптом не буде вистачати газу всередині країни, то виникне дилема: або виконати повністю зобов'язання по транзиту, або «бабусь» рятувати? Думаю, будуть рятувати «австрійських бабусь», урізуючи передовсім промислові українські підприємства. Тому ризики є».

Читайте АСН в Google News