Європейський Союз ввів ембарго на морський імпорт російських нафтопродуктів: дизелю, бензину, авіагасу, мазуту тощо.

05.02.2023, 09:48

У неділю, майже через рік після вторгнення Росії в Україну, Захід ввів практично повне ембарго на російський нафтовий експорт - головне джерело доходів Кремля. Заборона не обійшлася без винятків, головне з яких – стеля цін. До того ж у Росії був цілий рік підготуватися та налагодити продаж нафти та нафтопродуктів в обхід санкцій.

Ембарго не стосується поставок Росії до третіх країн, і оскільки з нього зроблено серйозні винятки, воно не призведе до різкого падіння російського експорту та стрибка цін на нафту, проте обмежить ціну російської сировини та надходження до бюджету, з якого Володимир Путін фінансує вторгнення до сусідньої країни. сподівається на Захід.

"Я не передбачаю серйозних потрясінь", - сказав перед набуттям ембарго чинності Фатіх Біроль, голова Міжнародного енергетичного агентства (IEA), на прогнози якого спираються найбільші промислово розвинені країни Заходу.

За оцінками IEA, через ембарго Кремль недорахується близько 1 трлн доларів експортних доходів до 2030 року, а частка Росії на світовому енергетичному ринку скоротиться до 13% із 20%. Втрачені для Кремля ринки займуть США та країни Близького Сходу.

Нафтове ембарго заб'є останню велику пролом у санкційному паркані, який Захід вибудовує навколо Росії, сподіваючись обмежити військову машину Путіна в грошах і технологіях і допомогти Україні відбитися від агресора. Однак, на відміну від фінансових та персональних санкцій, на нафтові пішов майже рік.

США, Великобританія та союзники ще навесні оголосили, що відмовляються від російської нафти. Усі, крім головного імпортера – Євросоюзу. Він надто сильно залежав від російської сировини. Тому у травні 27 країн ЄС домовилися запровадити ембарго з двома відстрочками, щоб не підірвати свою і так крихку економіку.

З 5 грудня ЄС відмовився від закупівель нафти, а цієї неділі, 5 лютого, перестав купувати нафтопродукти.

З нафтового ембарго було зроблено виняток для постачання трубопроводом "Дружба" - ЄС заборонив лише морський імпорт. Але головне виняток стосується як нафтового, і нафтопродуктового ембарго. Це стеля цін.

Читайте АСН в Google News